Jasmin

nutilepadat

Active Member
Bucura-te de el VCRISTINA ca al meu de cand l-am primit stagneaza :( nici macar 1 mm nu a crescut cine stie poate are si el fixul lui
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
eh de m-ati vedea ce fac....iasomia mea a fost afara,cu "pletele in vant",acum am adus-o in casa si tre sa o infasor pe ceva ca nu am unde o tine asa,despletita.Si e asa de incalcita..cred ca-mi va lua o ora pina o descalcesc si o infasor pe sarma.
 

v.cristina

Active Member
draga iudit eu din cate stiu , dar nu din proprie experienta ca inca nu m-a lasat sufletul pe a mea sa o tund, suporta foarte bine tunderea chiar are nevoie de ea pentru stimularea cresterii si infloririi :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu l-am pus intr-un ghiveci suspendat asta vara.Evident ca despletit,cum altfel???A crescut destul de mult si imbraca bine ghiveciul dar parca nu l-as tunde acum...........voi ce ziceti???
 

magda

Active Member
Moderator
jasminul meu nu se simte prea bine. Iarna trecuta l-am tinut in dormitor si a avut din mai si pana in octombrie o gramada de flori.Am procedat la fel si anul asta, dar nu-i convine - i se usuca frunzele si ramurelele efctiv devin casante; asa ca la racoare cu el cu toate ca nu prea am loc.Credeti ca pateste ceva daca uneori temperatura o sa ajunga la 5 - 10 mgr.C ?O fi prea putin pt. el ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Trecerile de la o temperatura de dormitor (banuiesc ca destul de mare :) ) la una asa micuta........hm...nu prea i-ar place.Incearca sa il acomodezi treptat.Parerea mea :oops: .
Sau........poti face un experiment fiindca jasmin se gaseste peste tot :mrgreen: si sa-l asezi definitiv unde ai vrea sa stea la rece si sa nu-l mai misti d eacolo.Oricum sa aibe lumina.
Asa ca poate o sa fie un experiment reusit sau....poate nu.
Vei vedea :mrgreen:
 

Cristiana

Member
Eu am asezat iasminul meu in bucatarie, e destul de racoare si lumina, si vad ca ii merge bine, nu s-a suparat, nu s-a uscat. Ba, mai mult, saptamana trecuta am vrut sa tai "latzele" care mi s-au parut excesiv de lungi, si nu mice mi-a fost uimirea sa descopar ca e plin de boboci! Deci ma astept la o iarna parfumata :D !
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Dragii mei. Am adus si eu iasomia in casa acum o saptamana. Cand m-am uitat mai atent am vazut niste bumbi care imi aduc a bobocei.
M-as bucura tare mult sa mai infloreasca o data anul acesta. A inflorit prima oara in luna iunie.
 

v.cristina

Active Member
Cristiana a spus:
Eu am asezat iasminul meu in bucatarie, e destul de racoare si lumina, si vad ca ii merge bine, nu s-a suparat, nu s-a uscat. Ba, mai mult, saptamana trecuta am vrut sa tai "latzele" care mi s-au parut excesiv de lungi, si nu mice mi-a fost uimirea sa descopar ca e plin de boboci! Deci ma astept la o iarna parfumata :D !
hmm si ce parfum!!!! minunat :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

marean

Active Member
Important e ca putem vedea si scrie :wink: !
Am si eu un lastar inradacinat de ceva vreme,insa de cand l-am primit,parca a inghetat,nu mai creste deloc,e exponat...i-am verificat si radacinile dupa 3 luni de asteptare,si l-am pus intr-alt ghiveci,cu pamant proaspat,insa vad ca tot nimic nu face...asa de greu se acomodeaza el de obicei,sau sunt eu mai special :mrgreen: ?
 

Cristiana

Member
Zi inflorata, cam asa arata si bumbii la iasminul meu, si sut muuuuulti! Cred ca i-a placut faptul ca l-am lasat afara pana acum vreo zece zile.

Mareane, nu stiu cat de mult creste in aceasta perioada planta, dar sper sa te consolez ca tu esti cu totul si cu totul special :wink: !
 

v.cristina

Active Member
iat-o si pe mititica mea care ma incanta cu mirosul ei dulceag
noroc ca floricelele sale infloresc pe rand ca de nu trebuia sa ma mut din camera :wink: :wink:


 

mymo

Active Member
Mititica ta e de-a dreptul marisoara! sa-ti traiasca si sa-mi trimiti si mie(nu stiu cum :? ) putin parfum.
 

yca

Member
pai tot citesc despre jasmin si acum sunt nedumerita..........
este si de camera si de gradina?
 
Sus