Irisi

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

adrianam

Well-Known Member
Eu nu am vazut inca nici un boboc la irisii mei- dar sunt germanicus!
Imi pare bine ca, desi anul trecut pareau ca nu s-au inmultit, anul acesta se vede ca vor fi cel putin 2-3 plante in fiecare tufa!
Ma intreb totusi de ce am pierdut doi din ei peste iarna- pur si simplu au putrezit. I-am cumparat anul trecut, i-am tinut pana in toamna in ghivece pe balcon, iar in august-septembrie i-am dus la gradina. Erau toti bine in octombrie-noiembrie. In februarie, cand m-am dus prima data, i-am gasit putreziti, desi in zona nu balteste apa si sunt in soare toata ziua. Sper ca la iarna sa nu imi mai faca astfel de surprize cei ramasi!
 

iris

Active Member
claude a spus:
apropo, m-am trezit in gradina cu niste irisi piticuti, galbeni, o minunatie. Nu intelegeam ce-i cu tufa aia, mica si ciufulita, pana ieri, cand am vazut primele floricele deschise :eek: Care dintre voi e vinovata de mi i-a trimis anul trecut, ca eu doar de la voi am luat irisi, deci marturisiti repede :rofl:
:nu stiu: "Nu stiu" poate sunt "puradeii" mei dar pana nu-i vad nu-i recunosc. Ziceai ca sunt blonzi atunci se poate sa fie de la mine dar eu nu mai tin minte sa-ti fi trimis irisi galbeni si din pacate caietul cu evidenta irisilor trimisi anul trecut l-am perdut' :(
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
După ce irişii mei mititei timp de 2 săptămâni au înflorit frumos: , a sosit acum vremea altora. Pur şi simplu m-au luat prin surprindere ieri, căci nu observasem până atunci decât la unul bobocelul:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La mine inca nu! :x Si sunt cu ochii pe ei ca pe butelie de vara trecuta :rofl: sper sa nu-mi faca pocinogul si sa nu infloreasca anul asta :evil:
 

FlorentinaS

Member
Mi-a tuns sotul un iris cu masina de tuns iarba, din viteza (sau neatentie ) :mrgreen: Au ramas 5 cm din frunze...
Mai am vreo sansa sa vad vreo floare anul asta?
 

bebe Iris

Active Member
claude a spus:
La mine inca nu! :x Si sunt cu ochii pe ei ca pe butelie de vara trecuta :rofl: sper sa nu-mi faca pocinogul si sa nu infloreasca anul asta :evil:
Sunt la soare Claudia? Cam stiu ce ai cumparat si nu au cum sa nu infloreasca anul acesta. Ai un pic de rabdarica si-ai sa vezi :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, Ramona, sunt la soare si plantele arata bine, s-au dezvoltat frumos, au facut si pui...si eu ma gandesc ca trebuie sa faca ceva...e drept ca la mine, fata de Cluj, de exemplu, toate intarzie cam cu 10 zile, dar ma gandeam ca tu esti mai la nord...deci...da' eu sper si ii verific in fiecare zi, ca nebuna :rofl:
 

bebe Iris

Active Member
:rofl: atunci continua cu binoclatul, ce sa zic? :rofl:
O sa vezi cand se pregateste sa scoata capsorul ca se bombeaza un pic locul...dar sa nu-l atingi cu mana, sa-l presezi, cautand bobocul. Doar privesti. :D
Stau eu mai in nord, dar le fac vraji...glumesc :)
Doar ca am boboci si la cativa hemerocallisi, asa ca nu ma mai mir ca am boboci la aproape toti irisii :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu sunt la inceput cu ei pentru ca pana anul acesta nu am avut asa ca habar nu am denumiri si alte cele.
Dar sunt un elev silitor si chiar ca am ce invata de la voi cele care iubiti irisii atat de mult.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus