Irisi II

cristinaf

Well-Known Member
Irisul meu obtinut din semintele lui Gnus Flash; infloreste deja al doilea an la mine in gradina.
Din ce am eu, cred ca a fost polenizat cu Change of Peace... Nu o fi avand el culori prea deosebite, dar e unul dintre cei mai parfumati irisi pe care-i am, si mi-e drag, mai ales ca e bebelul meu.:wink:

DSCN1778.JPG DSCN1791.JPG
 

Cata Rose

Member
Irisul meu obtinut din semintele lui Gnus Flash; infloreste deja al doilea an la mine in gradina.
Din ce am eu, cred ca a fost polenizat cu Change of Peace... Nu o fi avand el culori prea deosebite, dar e unul dintre cei mai parfumati irisi pe care-i am, si mi-e drag, mai ales ca e bebelul meu.:wink:

Vezi atașament 6394 Vezi atașament 6396
Cat timp a durat până ai obținut irisul acela din semințe?
 

elianna

Well-Known Member
Foarte frumosi irisi aveti! Anul asta mi-am marit si eu colectia insa am doar vreo 10 soiuri.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Irisi reticulata ?...sau olandezi ? Daca sint ceea ce scripe pe cartonul de la punga sint iris reticulata...
 
Ultima editare:
Sincer, Geo, n-as sti sa-ti spun de care sunt, in afara de faptul ca vor iesi mov :). Anul acesta (adica de prin toamna) este pentru prima data cand pun bulbi.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Miniature iris in general sint doar de 2-3 feluri maxim in comert.... in natura sint un pic mai multi ..... dar Harmony este un numede varietate cunoscuta.... o sa iasa mai spre albastru decit spre mov cred. Este un topic dedicat cu risi reticulata.... poti sa vezi iacolo mai multe varietati...
 
Sus