Irisi II

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cu baie de solutie de permanaganat . Atentie... permanganatul se pare ca a devenit o substanta controlata intre timp.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
N-am mai vazut asa ceva...

@popgeo, ce concentratie se face solutia de permanganat? Spune-ne mai multe despre tratarea irisilor cu aceasta solutie...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Solutia este una slaba pt ca substanta e una puternica..... am sa o intreb pe mama exact de concentratie...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
E o boala comuna a irisilor in anii ploiosi, s-a uscat si rizomul? Ca in mod normal rizomul supravietuieste unui prim atac, chiar daca se usuca frunzele si pe urma da frunze noi, evident, daca nu e tratat pana la urma se duce!
Tratamentul este cu Topsin prima tura si Score a doua, asta daca se stropeste preventiv. Daca boala e deja instalata se adauga si un fungicid de contact, Dithane impreuna cu Topsinul si eventual Bravo impreuna cu Score. Asta pentru ca fungicidul de contact potenteaza actiunea celui sistemic.
 

nicolae68daniela

Active Member
Claude ,multumesc:hug:!
Cred ca s-a dus cu tot cu bulb, o sa-l verific, mai avea o mica frunzulita , dar sa zic ca n-am mai vazut-o.de stropit le-am dat cu topsin plus calipso prima data a doua oara cu champ plus calipso ,când am stropit trandafirii,crinii .
 

adrianam

Well-Known Member
Unii din rizomii cumparati in prima tura )acum 4-5 ani, am crezut ca au murit, cred ca nici nu am mai gasit rizomul anul urmator.
Anul acesta insa este primul an in care au inflorit toti, deci pana la urma nu au murit.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Claude ,multumesc:hug:!
.
Uitasem un amanunt important, irisii au frunzele alunecoase tare, aluneca apa pe ele la stropire, trebuie neaparat folosit un surfactant, cereti asa la fitofarmacie, e o substanta lichida care se adauga in solutia de stropit pentru a o face sa adere la frunze!
Daca nu ai folosit surfactant e foarte posibil ca tratamentul sa fi fost aproape degeaba.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Elianna, cu tot dragul, eu am impartasit si impartasesc cu drag cu voi tot ce am invatat si experimentat si eu, doar ca uneori mi se pare ca predic in pustiu si atunci imi cam piere cheful :(
Sincer, cand vad uneori niste balarii luate de pe facebook sau cine stie ce blog a unui semiodoct expuse cu titlu de lege imi cam ies din pepeni :roll:
 

kerkyra

Well-Known Member
Am observat si anul trecut si acum la unii irisi frunzele ca arata ca in pozele atasate. Cei roz nici nu au mai inflorit anul trecut. Rizomii sunt sanatosi, s-au inmultit, chiar ma gandesc sa-i scot mai tarziu sa-i reordonez, ca nu mai stiu care cum sunt, asa s-au intins. M-am gandit ca ar fi de vina melcii, sa fie oare altceva? Anul trecut am vazut si cativa boboci mancati parca de ceva.

DSCN7767.JPG DSCN7768.JPG DSCN7769.JPG
 
Sus