Inmultirea streptocarpusului

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunt curioasa ce urmeaza.
Ai mei sunt pasnici momentan. Nu se vad rezultate de nici un fel.
 
D

dyayzh

Guest
Mai bine nimic decat rau :wink: Foarte interesant comportamentul streptosului tau Fleur...
 

ghia_don

Active Member
Si eu abia astept sa vad vreo miscare la frunzele puse in pamint. Cam dupa cit timp apar frunze noi?
 

Fleur

Active Member
Cred ca ai mei au stat vreo 3 luni pana au inceput sa iasa puii. Din pacate nu am retinut data cand i-am pus fiindca pe masura ce se duceau unele frunze puneam altele in loc. La ultimele doua plantari am facut poze asa ca voi sti dupa cat timp au iesit puii. Ma tot uit de cate ori trec pe langa ele, asa ca macar de atata atentie ar trebui sa iasa pui in nestire :D
 

adrianam

Well-Known Member
Din vre-o zece frunze de strepto puse la prins, doar doua au facut pui. Sunt inca mici si am emotii pentru evolutia lor, dar ma bucur ca am reusit totusi. Multumesc, Tina! :D

Cred ca s-au prins atat de putine datorita umiditatii prea mari ce a condus la putrezirea frunzelor.
Probabil daca aeriseam 'sera' zilnic, aveam un procent mai mare!
 
D

dyayzh

Guest
Eu am capatat "mustati" la 2 din 3 frunze puse la prins :D Nici a treia nu arata rau :D I-am pus in pamant, acu e acu :wink:
 

rodica05

Member
Le-ai tinut intai in apa?
Eu le-am pus direct in pamant, cu pet si acum, dupa 3 saptamani am deja un puiut :D
 
D

dyayzh

Guest
Cu petul mie nu mi-a reusit :cry: Asa ca am incercat in apa si am rezultat de inceput. Sa vedem daca se si acomodeaza in pamant.
 

rodica05

Member
Cred ca banuiesc de ce nu ti-a reusit: ai udat!
Eu am pus frunzele in substrat reavan (nici ud, nici uscat) si le-am lasat asa pana am observat ca s-a uscat pamantul. Udarea am facut-o de sus in jos: am scufundat ghivecele in vas cu apa.
La inceput frunzele erau cam fara vlaga, dar treptat au inceput sa se ridice si sa prinda putere. Dupa doua saptamani, am renuntat la pet si le-am lasat la aer. Am udat in momentul in care frunzele au inceput din nou sa se inmoaie. Cum le-am dat apa, cum s-au inviorat.
Ai mare grija la radacinute, cand le plantezi, sunt foarte sensibile. Dupa ce ai pus pamant peste radacini, incearca sa nu presezi.
Succes!
 

ghia_don

Active Member
Frunzele puse la inceputul lui aprilie nu au dat nici un semn pina acum. Azi m-am hotarit sa umblu la ele, le-am scos din pamint si numai la cea cu codita am gasit radacini, la celelalte, partea care era in pamint era putrezita. Cea cu radacina am replantat-o, celelalte bucati le-am operat, taindu-le partea putrezita si le-am plantat din nou in alt pamint.
Cele puse la inceputul lunii au deja puisori :) :D .
 

vciupa

Member
Si eu am plantat in aprilie niste frunze si cred ca au putrezit.
Voi incerca maine sa vad ce e de facut.
 

rodica05

Member
ghia_don a spus:
Vai, ce-mi plac plantutele-astea noi... ca orice pui, sunt fantastici! :) Au un verde asa de crud si sunt asa pufosi... simt ca mi se umple sufletul de bucurie, cand ii vad.

Foarte frumoase, Dorinas.

Sa va traiasca!
 

valentyna

Member
Erwin a spus:
Valentyna, se prind. Eu am pus de doua ori la prins. Prima data o frunza, pe care am tinut-o sub pet toata iarna si a dat un pui:



Si a doua oara o frunza pe care am pus-o la prins dupa metoda 2 a celor de la Dibley's ( http://www.dibleys.com/factsheets/dibleys-fs1.pdf ) si a dat vreo 9 pui:

am avut 5culori,cate 2-3 frunze de fiecare si am incercat ambele metode fara nici un rezultat.acu am 3 frunze din cel albastru sa vedem poate acu ca s-a racit vremea am mai multe sanse. :(
 
Sus