Inmultirea prin frunze

karmenutza

Member
De vreo doua saptamani am pus o frunza de violeta in pamant. Cam dupa cat timp incepe sa apara puiul? Dureaza mai mult, nu?
 

Fleur

Active Member
In general apar dupa cel putin o luna, dar poate dura si mai mult Timpul mediu este de cca 2 luni. Sa speram ca primavara isi va aduce aportul :wink:
 

isabella

Active Member
Si eu am pus toamna si iarna si au iesit in cca 2 luni insa ultima pusa la inceputul lui februarie a facut deja puiut , a simtit ca vine primavara :D
 

numauita

Member
Nu stiu daca am facut bine sau rau dar eu am pus in ghivece mai multe frunzulite prinse de violete. Problema e ca nu stiu ce soiuri sunt si sunt amestecate bine.
Cum eu nu am decat o violeta alba in casa am fost la o prietena si am descoperit ca are multe violete si intr-un castronel mai multe frunzulite puse la prins. Mi le-a dat si acum ramane de vazut ce se va intampla. Sau sa le scot si sa pun cate o frunzulita separat inr-un pet ?
 

Fleur

Active Member
Lasa frunzele in castronel pana vor face pui, iar cand acestia vor creste marisori ii vei separa is pune pe fiecare in vasul sau.
Violetele prietenei tale poate nu au lumina suficienta. Este principala cauza a neinfloririi, dupa parerea mea. Sau poate sunt prea batrane.
 

MONIS

Member
gata...am pus si eu frunzute la prins si pentru ele am gasit la baumax un fel de minisera....sper sa fie fericite....ele si viitorii lor pui :)
 

Dea

Active Member
numauita a spus:
Prietena mea era foarte dezamagita ca de un an nu a mai facut nici una flori. Ce ar trebui sa le faca?
din cate stiu eu si din experienta, violetelor africane le place lumina si un confort termic in jur de 25 grade celsius.
Pentru a inflori, neaparat trebuie sa beneficieze de destul de multa lumina ( nu soare direct ). O amplasare catre est si putin sud-est, cu un soare direct de dimineata, pana in ora 12 a.m. - 1p.m.!
:D
p.s. sa ne spui si noua, daca a reusit prietena ta sa le faca sa infloreasca!
 

Dea

Active Member
p.s. am tot citit despre substrat si am gasit diverse informatii.
Intrebarea mea este daca violeta africana este, totusi, o planta acidofila sau nu?
Si daca compostul usor acidofil ii este benefic? :?
pana acum am folosit un substrat obisnuit, universal pentru plante de camera cu flori. Nu am avut probleme, dar daca se pot sa fac sa le mearga si mai bine, nu dau inapoi! :D
 

Dea

Active Member
:D multumesc! chiar din asta aveam ( cumparat pentru o alta planta), dar am vazut pe pachet si o poza cu violeta africana si ... mi-am pus intrebarea: o fi sau nu o fi? :?
 
Sus