Inmultire magnolii

CocoT

Member
Nelson
Trimis: Mar Oct 17, 2006 1:03 pm
Pasiunea mea sunt magnoliile ... Pot spune ca am in momentul de fata o intreaga "colectie": magnolia Soulangeana, magnolia Stellata, magnolia grandiflora Edith Bogue ( adusa din SUA ) , magnolia Vulcan, magnolia liliflora Jane , Magnolia Susan ... Am incercat si cu magnolii japoneze , dar gradina mea ( situata in Judetul Calarasi - zona lacului Sarulesti , care ofera iarna conditii destul de vitrege , vant puternic si ger ...) nu e prea bine protejata si le-am pierdut ...
Intrebarea mea este de legata de inmultirea prin seminte, am incercat si butasire si marcotare, fara rezultate extraordinare, dar acceptabile ... si as vrea sa reusesc si prin seminte, ceea ce nu am putut pana acum !
Cine a reusit sa-mi explice si mie cum ! As ramane foarte recunoscator...
Eu am incercat urmatoarea metoda : intr-o punga sigilata umpluta cu pamant - cernoziom- amestecat cu turba , cu ph-verificat cu ph-metru- usor bazic, am pus semintele ( 40-50 ) , am udat suficient , am sigilat punga si le-am lasat la caldura , 35-38 grade Celsius ... Desi unele seminte au dat semne de germinare , in final le-am pierdut pe toate ... Nici nu am ajuns macar aproape de momentul mutarii in ghiveci !
Bineinteles si metoda clasica, de a pune semintele direct in sol , care nu a dat chiar nici un rezultat , desi am mentinut umiditatea si ph-ul in parametri optimi ...
 

CocoT

Member
mflorian
Trimis: Mar Oct 17, 2006 3:30 pm
Din cite am inteles, puterea de germinare a semintelor de magnolii scade foarte repede in timp si se recomanda sa fie folosite inainte de a se usca. De asemenea, am inteles ca semintele trebuie "stratificate" (tinute la rece). Mai exact, se recolteaza, se indeparteaza pulpa si se tin in apa la temperatura camerei, o jumatate de zi. Semintele care plutesc, trebuie indepartate, deoarece sint deja prea uscate. Dupa aceea se amesteca cu sol steril si umed si se pun intr-o punga care se pune in frigider la 3-4 grade. Se tine vreo 3 luni. Dupa ce sint scoase din frigider, trebuie plantate imediat. Apoi se tin la aprox. 18 grade. Incoltirea se face in aproximativ o luna.
Metoda nu este testata personal, este scoasa din notitele facute de-a lungul timpului.
 

CocoT

Member
ste
Trimis: Joi Oct 19, 2006 1:29 pm
Eu am reusit sa prind o magnolie din seminte, poate a fost norocul incepatorului, nu stiam alte amanunte si am tratat-o ca pe oricare alta planta, deci, imediat dupa recoltare am pus semintele in pamant dupa ce le-am cojit si cu grija am incercat sa sparg coaja lemnificata - totul acoperit cu folie apoi. A rasarit una singura insa am pierdut-o cand avea cam 20 cm, dar asta e alta poveste.
 

CocoT

Member
baracu
Trimis: Joi Oct 19, 2006 10:50 pm
nu ma prea ma stiu la magnolii dar ce stiu este ca pe langa faptul ca semintele nu prea au putere de germinare, multe varietati is manipulate genetic, deci devin sterile, sau in cel mai bun caz fie apuca sa incolteasca, dar sunt mult prea firave, fie rezultatul nu va fi aceeasi varietate ca si genitorii. Asa se explica de ce varianta alba, destul de intalnita pe la noi (deoarece nu prea a suferit prea multe modificari) poate fi inmultita ceva mai usor, inclusiv seminte. Cel putin asta am citit prin manuale de genetica.
Daca nu gresesc, am auzit ca pot fi altoite. Este adevarat?????as incerca si eu
 

CocoT

Member
Nelson
Trimis: Vin Oct 20, 2006 8:23 am
apreciez toate sfaturile primite, semintele colectate sunt de la Stellata , de fapt singura care le duce la maturitate... Aseara am pregatit si am pus la hibernat ( stratificat, desi nu inteleg de ce se numeste asa ) semintele.
Dupa calculele mele, cam prin ianuarie-februarie ar fi tocmai bune de pus la incoltit, la inceput in ghivece si apoi , cand se mai dezvolta un pic, sa le transplantez in gradina ...
Va tin la curent cu ceea ce se mai intampla !
 
A

Anonymous

Guest
te rugam sa ne dai detalii la magazin,noi suntem amatori
 

lili

Member
faragaut a spus:
Eu produc anual mii de puieti de magnolii,din 6 specii.
Domnule Faragau,
Daca doriti si timpul va permite, ar fi interesant sa ne dezvaluiti din experienta dumneavoastra (inmultire, cultura ) cu aceste plante.
Multumim!!! :wink:
 

popescu gp

Well-Known Member
magnolia

Pentru iubitorii acestui arbust.Am primit acum cativa ani o magnolie din Danemarca de la fratele meu.Acum doi ani a inflorit prima data iar anul trecut in vara in luna iunie a facut din nou o floare ,deci a doua inflorire.Sunt din Medgidia.Copil fiind la Campulung Muscel acum 60 ani erau magnolii batrane ce infloreau doar o singura data in primavara.Erau cotate monumente ale naturii.De aceea aceasta inflorire am cotat-o ca minune.Ce parere aveti.?O sa postez si poza cu singura floare si planta plina de frunze.
 

mymo

Active Member
Am si eu lastari de magnolie,cum sa le fentez sa faca radacini? deocamdata i-am pus in apa :)
 

isabella

Active Member
Am si eu o magnolie , infloreste de doua ori pe an , in fiecare an ingrop cateva crengi , cred ca marcotaj se numeste si reusesc sa scot destui puieti care infloresc chiar si in acelasi an . Anul acesta, din trei puieti plantati, au inflorit doi.
 

iraira

Member
Am pus si eu cateva crengute de magnolie in apa si cativa butasi fasonati(1cm sub nod taiat oblic si deasupra 2cm taiat drept, cu 5-6 noduri intre) in pamant cu boabe de grau la radacina intr-o jardiniera acoperita cu folie.Intr-o saptamana s-a facut jungla de la grau, l-am taiat la nivelul pamantului.Mugurii pe care ii aveau au cazut dar la unele din ele au dat muguri noi.Cele din apa s-au uscat toate.Oricum nu acum e perioada optima de pus butasi, prin toamna cred ca e mai bine, dar cum aveam crengile...am zis sa incerc.
 

happy

Well-Known Member
mymo ,ce fac butasii de magnolie ,s-au prins?vreau sa pun in pamant si eu cu praf de Radistim2, si eram dornic de experienta cuiva! :wink:
 

CARMEN-ANA

New Member
Anul trecut,mi-am cumparat din Bricostore Pant,o magnolie. Am urmat instructiunile scrise pe eticheta,afisata langa ea,dar s-a uscat. Anul acesta vreau sa-mi cumpar alta. Dar daca o s-o pierd si aceasta? :cry:
 
Sus