Inmultire hibiscus prin seminte

albela

Active Member
Am mai pus si eu o tura de seminte, dar cred ca au putrezit de la prea multa umiditate :? . Oricum nu a iesit niciuna si au cam 3 saptamani. Nu mai sunt sanse cred.
 
Draga Johana,
Eu i-am pus in paharele de 80 ml in sphagnum moss pe care l-am expandat in apa tratata cu Previcur, iar paharelele cu semintele le-am pus intr-o cutie din plastic transparent cu capac. La randul ei, cutia am pus-o pe pervazul ferestrei, deasupra caloriferului (distanta dintre calorifer si cutia cu seminte e cam de 30 de cm). Paharelele cu sphagnum si seminte le-am pulverizat zilnic cu apa calduta.
In conditiile descrise, semintele viabile au germinat in 3-5 zile, cel mai mult 7 zile. Tot ce a depasit aceasta perioada a putrezit sau semintele erau seci - fara embrion :(
Rata de succes a fost undeva in jur de 75-80%.
Succes tuturor curajosilor/curajoaselor :)
 
Raspunsul este, din pacate, NU!
Singura metoda de a obtine plante identice cu planta mama este prin prelevarea de fragmente din aceasta si propagarea lor. Din seminte este posibil sa iasa pui care sa semene sau cu unul, sau cu celalalt dintre parinti.
Seara buna.
 

doina

Member
Eu am pus semintele la germinat pe pastile de turba hidratate cu apa cu atonik unele si apa cu revital altele , puse in pahare de plastic transparente, acoperite. Paharele au stat pe raftul cu violete deasupra neonului aferent politei de dedesupt deoarece am observat ca polita se incalzeste putin. Temperatura din camera cu raftul este de 23-24 grade.
Pe pastilele hidratate cu revital a germinat una singura iar celelalte 4 au fost pe banuti cu atonik.
Am observat ca dupa germinare nu prea au crescut in pastile de turba asa ca i-am mutat in substrat Florimo A cu perlit si cocopeat, inca stau acoperite plantutele si sunt tot la lumina de neon printre violete.
Dupa transplantare au inceput sa creasca mai bine .
 
Ce va mai fac copiii din seminte de Moreea?
Ai mei pui cresc asemenea lui Fat-Frumos... O sa le pun si poze cand oi ajunge acasa. Eram curioasa experimentele voastre cum au decurs :D
 
Bravo, Violeta. Chiar ca ai motive sa te mandresti. Sa speram ca o sa le placa la noi si cand s-or mai maturiza, si nu se vor obraznici, ca mai toti adolescentii...cine are copii stie :)
 

diana999

Active Member
Ce conditii le oferiti ??
Eu n-aveam o parere buna despre banutii de turba dar am zis sa le mai dau o sansa si rau am facut. Cresc extrem de incet!
 

diana999

Active Member
Felicitari! Procentul e bun. Eu din 10 seminte n-am decat 2 plantute, iar una din ele are slabe sanse...dar are. :D
 

ana popa

Member
Voinici, voinici..
Eu mi-am luat gandul de la hibiscusi, nu ma plac deloc, si semintele le-am pierdut si nu le-am mai gasit.
 
Sus