Inmultire hibiscus prin butasi

IULIA

Active Member
pai stii cum e?
io zic asa la mai-iunie, cu toate ca a fost mai vara in mai decit in iunie anul asta.
sigur ca nu la 45 de grade, atunci se baleste apaaaa, si turba si orice.
 

Cristiana

Member
Cornelia, 25 de lastari???? Si eu ma plang cu 6, iar sunt mic copil :rofl: ! Nu stiu ce varietati ai pierdut, dar si eu m-as fi bucurat sa le inradacinez pe astea ale mele. Totusi, mai bine nu ne spune, decat sa vezi un doliu general pe aici.

Iulia, multumesc frumos :D !
 

CocoT

Member
mariucamariuca a spus:
oare am sanse sa prind un lastar de hibi care este lemnificat? prin ce metoda (cu pet in cap)? sau...........
dyayzh a spus:
Fiind lemnificat eu l-as pune in apa.
mariucamariuca a spus:
crezi ca am sanse in apa?
elena_luminita a spus:
Poti sa pui in apa lastarii.In urma cu o saptamana jumate am pus in apa trei lastari de hibiscus. au o parte lemnificata, si deja au inceput sa apara radacinile. :wink: :wink:
Tina a spus:
Mie mi se pare ca dureaza mai mult in apa, decit in pamint sub pet.. :D
cornelia a spus:
Depinde si ce varietate de hibi e.
mariucamariuca a spus:
e caisa involt ( mai mult nu ma pricep, dar imi doresc un lastar si daca voi imi dati sperante ca se "prinde" o sa "cersesc" la o vecina :) ca si ea vroia sa-l inmulteasca dar zicea ca nu-s sanse)
cornelia a spus:
Nu e chiar simplu sa stii. Eu m-am chinuit mult sa-l prind acum cativa ani. Dar dupa aia n-a facut mofturi. S-a facut pom repede.
mariucamariuca a spus:
o sa incerc varianta cu pet in cap si in banut de turba. cum mi-o fi norocul. multumesc oricum pentru sfaturi. orice alta parere e binevenita :)
mariucamariuca a spus:

asa arata acum lastarii......... cu boboc (i-am mai rupt unu sau 2 boboci pana acum). am desfacut punga pt a se obisnui cu noul mediu.....luni ii dau punga jos, daca se prezinta bine.
se pare ca am avut noroc cu lastarii lemnificati.
cristinah a spus:
Eu tocmai am primit 3 ramurele de la un hibiscus galben lamai pe care le-am pus in apa sa faca radacina (asa cum am facut si cu ceilalti hibiscusi pe care ii am). Dupa mai bine de o sapt am observat ca li sau uscat toate frunzele. Tulpinele sunt inca verzi si am vazut ca au cateva puncte albe pe ele. Credeti ca sunt sanse sa faca radacini si sa se dezvolte in continuare?
dyayzh a spus:
Punctele albe de pe tulpini sunt semn bun ca ai mari sanse de radacni :D
Ai doar rabdare si sa-i tii la caldurica :wink:
 

dana

Member
Sa va spun ce patesc eu cu lastarii pusi la prins la sfarsitul lunii septembrie,mai precis pe 29 sept.
Toti lastarii sunt la serv deoarece bate soarele in geam cam 12 ore/zi.Am cate 3 lastarasi in fiecare ghiveci si i-am acoperit cu peturi de 2 sau 2,5 l.
I-am udat cate putin cam la 2-3 zile functie de temp de afara si cresc fara probleme.Toti au lastari noi si varfuri fragede de unde imi dau seama ca le merge f.bine.
Inca ii tin cu petul deoarece am considerat ca in 2 luni totusi este devreme sa aiba radacini bine dezvoltate cu atat mai mult cu cat noaptea este destul de racoare chiar si in birou.
Din cei 9 lastari,4 au boboci,unul a inflorit o data si am ratat floarea fiind in week-end iar acum are deja a 2 floare aproape desfacuta.
Cand am vazut ca ma umplu de boboci sub peturi,la 2 zile scot sera si ii las cam 1/2 ora la aerisit.
Totusi inca n-am curaj sa ii las definitiv pe puterile lor cu atat mai mult cu cat imi place ca toata lumea se mira de modul lor de inflorire.
Si e chiar o experienta interesanta sa-i vezi cu flori sub borcan :D
 
cred c-ai putea sa pui pet cu dopu-n sus si pentru acomodare sa scoti mai intai dopul.Sunt un pic protejati dar si respira si se acomodeaza.
 

Roxana

Active Member
eu am pus butasi de hibi (unul rosu si unul portocaliu) la prins sub pet si la ambii li s-au maronit si flescait tulpinile si i-am aruncat :cry:
 

yca

Member
te felicit ca ai asa un succes cu ei .Eu am primit de la Ani o multime si nu am reusit nici macar unul sa-l prind ! :cry:
 

dana

Member
cel putin pana acum toti s-au prins sau cel putin asa arata.
Si tot de la Ani sunt si profit iar de ocazie sa-i spun " Saru-mana" Ani si sa-ti mearga toate dupa cum ti-e sufletul!
E prima oara cand ii prind toamna tarziu si sa mai faca si flori.
Sa fii sanatoasa sa mai dai :)
:oops:
:D
 

yca

Member
Ii spun si eu cu intarziere sarumana dar sti poate daca la tine se inmultesc asa la greu mai trimiti si spre mine vre-un lastarel (cand ti se va micsora spatiul ) :D
 

oana_oana

Member
Daca sunteti la multumiri pentru Ani ma bag si eu chiar daca i-am mai multumit. Sanatate si toate cele bune pentru ca este foarte draguta. :rose:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Yca cred ca nu ai stiut tu cum sa ii pui. :( Nu se poate sa nu se fi prins niciunul............Hibi in general se prind foarte usor.
 

Tina

Active Member
Nu toti se prind chiar asa usor.. depinde de soiul lor, de perioada cind sunt pusi la prins, de locul in care stau, etc.. :wink: :wink:
Eu nu am reusit sa inradacinez Hawaiian Sunset de nici un fel.. oricit l-am rugat ... :mrgreen: :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hawaiian???A venit de departe mai Tina si probabil ca a fost obosit :rofl: :rofl: :rofl: de pe drum...........
 

mymo

Active Member
Daca stiti ceva rugaciuni care sa mearga,ca am si eu vreo cativa si n-as vrea sa-i pierd,printre ei e si un Surinam........multumesc Tina :wink:
 

Sash

Active Member
Si eu pandesc cativa lastari sub pet si caut rugaciuni. Toti deosebiti... sper sa fie cuminti si sa se prinda. De asemenea multumesc mult Tina!
 

yca

Member
Pai Gabiuta (e cam drept ce zici ) i-am pus in apa ca eram grabita atunci si am citit ca merge si asa dar m-am inselat............
 
pai si-n apa fac radacini pana la urma;doar ca f greu si-apoi cand ii pui in pamant au un soc...dar cu ffff multa rabdare le trece.mai concret ce li s-a intamplat?cred ca dupa ce i-ai lasat in apa puteai sa-i pui in pamant cu pet in cap si fara sa-i uzi prea tare(doar cand nu mai e condens pe pet)ca altfel patesti ca Roxanica:se flescaie si pa....
 
Sus