Inmultire hibiscus prin butasi

yca

Member
Sti partea cat a stat in apa pur si simplu s-a topit.........s-a muiat si dusi au fost..........a fost prima mea incercare.........
 
nu mi s-a intamplat.singura mea experienta nereusita a fost cu lastari diferiti(hibi,bouga,jasmin...)adusi din antalya si din grecia.a fost si drumul la mijloc si variatia foarte mare de temperatura,dar recunosc ca i-am cam murat si ca n-am avut inspiratia de a-i curata de mucegaiul ce se forma pe tulpina...i-am aruncat pur si simpu...
 

yca

Member
prima icercare de a mai pune hibi la inradacinat o sa fie asta cu petul........am citit ca este mult mai sigura decat asta cu pusul in apa.......
 

Amadeo

Member
Si eu am cativa lastari de hibi pusi la inradacinat. I-am pus prima data in banuti de turba, cu solutie Radifarm, apoi i-am pus cu tot cu banuti in ghivece, cu pamant Florasol, si le-am pus petu in cam. Dupa cateva zile, I-am udat iar cu putin Radifarm distilat in apa, si iar cu petu in cap. pana acu stau foarte bine. Acu astept sa vad ce se intampla.
 

lili

Member
Este o perioada cand totul se petrece in reluare :( ....acest anotimp este facut pentru odihna plantelor :!: ...nu pentru inmultirea lor :( . Doar ca noi si tenacitatea noastra incercam sa pacalim natura :wink: Cu perseverenta si indemanara mai reusim :rofl:
 

Roxana

Active Member
yca a spus:
Sti partea cat a stat in apa pur si simplu s-a topit.........s-a muiat si dusi au fost..........a fost prima mea incercare.........
si la mine la fel. eu am incercat sa pun butasi in pamant cu pet si tot la fel s-a intamplat, dar la mine nu e prima incercare :cry:
 

Roxana

Active Member
pai acum nici nu mai am butasi. poate la primavara mai incerc. imi pare rau pentru ei ca erau niste culori f frumoase (rosu simplu si portocaliu involt)
 

Amadeo

Member
Yca, se pare ca D-zeu te-a auzit. Lastaru de El capitolio, de sub pet, are bobocel micut :) :

Semn rau nu poate sa fie.....deci, inseamna ca ii merge bine :) :) :)
 
Sus