Inmultire hibiscus prin butasi

LauraT

Member
Astazi am primit de la o colega un butas de hibi portocaliu , ce ziceti , cum sa fac sa-l tin in apa sau sa-l pun in pamant ( astia cica sunt mai mofturosi) din cauza asta sunt in dubii ....
 

albela

Active Member
Eu nu am prins niciodata un hibiscus tinand butasul in apa. Doar in pamant sau banut de turba cu pet. Asa iti recomand si tie.
 

melimeli

Active Member
in apa nu am prins nici eu butasi de hibi,dar in pamant de flori sau banutel de turba cu pet in cap sansele sunt mari :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nu am prea mare experienţă cu hibiscuşii. Am doar 3 dintre care 2 clasici:

şi unul fiţos, Koenig, cu care nu mă prea împac. Nu ştiu de va trece iarna.


Cu toate acestea am încercat înmulţirea lor (mai trebuie tunşi şi butaşii mi-a fost milă să-i arunc). Culmea e că am păţit pe dos faţă de ceea ce ziceţi voi. Nu mi-a ieşit deloc înmulţirea în substrat, sub pet. În schimb ce am pus în apă s-a înrădăcinat de minune. Iată dovezi din iunie trecut:


Reuşită 100%. :)
 

popescu gp

Well-Known Member
Splendid Adina-Ioana;succes in continuare;corect este ca nu toti butasii se prind in apa;unii sunt foarte pretentiosi,mai ales cei obtinuti prin altoire.
 

kriss

Member
Sa stii ca si eu patesc la fel cu inmultirea sub pet. Pur si simplu nu imi iese. De obicei am procentaj destul de mare de inradacinare la cei din apa.
Iarna asta in schimb mi-au murit aproape toti pe care i-am pus la inradacinat in toamna. M-am mutat si cred ca nu le-a priit transportul ca din peste 20 am ramas cu vreo 6 din care 2 s-au prins si 4 nu misca nimic.

PS: voi ati tuns hibi? In mod normal i-as fi tuns in perioada asta, dar gerul de afara m-a facut sa mai astept.
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu pandesc un hibi Rosario Red sa-l frezez, dar infloreste continuu, desi e pe balcon, la racoare :D
Cu lastarii de hibi pusi la prins, s-a mai scris pe aici si am constatat si eu un lucru: lastarii mai verzi se prind direct in pamant cu pet, cei lemnosi, in apa. Acum am si eu un lastar galben lemnos in apa, sa vad ce face. Anul trecut am avut reusita de 100% la prinsul lastarilor verzi in pamant.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
La mine s-au prins toti cei pe care i-am pus in toamna direct in banut de turba, acoperit cu pet. O piticanie a si inflorit (un butas de la Albela de Andersoni).
Mai putin cei veniti de peste mari si tari, unde am avut un procent de esec de 100% :(
 

melimeli

Active Member
kerkyra,si al meu ce este prins :) (cel galben mic -mic de la tine)inca e micut ,dar sper cand il voi scoate afara si isi dea drumul repede :mrgreen:
 

miha

Member
gradinar1 a spus:
La mine s-au prins toti cei pe care i-am pus in toamna
Mai putin cei veniti de peste mari si tari, unde am avut un procent de esec de 100% :(
Din pacate...si la mine s-a intamplat la fel... :(
 

kerkyra

Well-Known Member
Meli, bine ca e prins, ca nu prea ii dadeam sanse, era cam micut. Am si eu o piticanie, cum zice Mada, a fost un varfulet de ramura, dar l-am pus la prins de dragul experimentului. Desi are radacini a crescut greu, dar poate odata cu venirea primaverii, schimbarea ghiveciului, sa aibe loc, isi dau drumul :D .
 

gabi d

Member
Nici mie nu-mi iese sa prind butasii de hibiscus direct in pamant. Am 4 - 2 rosii, 1 galben si 1 roz si pe toti i-am prins in apa. Cel galbem are chiar si 2 boboci. :)
 

melimeli

Active Member
kerkyra a spus:
Meli, bine ca e prins, ca nu prea ii dadeam sanse, era cam micut. Am si eu o piticanie, cum zice Mada, a fost un varfulet de ramura, dar l-am pus la prins de dragul experimentului. Desi are radacini a crescut greu, dar poate odata cu venirea primaverii, schimbarea ghiveciului, sa aibe loc, isi dau drumul :D .
:D :hug: :*
 

kriss

Member
Am o cunostinta care a luat un lastar dintr-un hibi galben batut, cu tenta piersicie in centru si cu margini negre.
I-a inflorit acum, dar nu are nici urma de negru pe margine.
E posibil sa nu semene cu planta mama sau a inflorit diferit de la conditiile de mediu?
Poza:
 

danya

Active Member
Am un lastar de hibi in apa si a facut radacini, dar vad ca face si boboc. Nu stiu daca sa l pun in pamant sau sa l las in apa, pt ca vreau sa infloreasca.
 

georgiana georgiana

Active Member
am reusit sa inradacinez cativa butasi de hibi in banuti de turba si am o nelamurire: le pun pamanat in paharul de plastic si ii mai las sa se acomodeze sau ii plantez direct in ghivece?
 
Sus