Inmultire hibiscus prin butasi

corinap

Member
Bebe iris si VioletaB,cu toate ca eu nu am luat ''lemne','nu ma pot abtine sa nu va felicit pentru reusita voastra.Va doresc toate cele bune si sarbatori fericite, voua si tuturor :*
 

irinabv

Active Member
Moderator
Norocul si-l face omul cu mana lui :rofl: Eu n-am reusit pana acum sa prin hibiscusi din butasi, deci mai conteaza si omul, nu numai materialul :rofl:
 

bebe Iris

Active Member
Stai linistita ca pana acum am mai pus la prins doar o singura data,dar fara PEt-uri in cap si am prins doar vreo 50 % din ei, deci omul cat traieste invata :wink:
 

fixpix

Active Member
mare grija si acum cand ziceti ca va dau lastarii frunzulitze. inca nu inseamna ca au scapat.
am patit-o si cu lastari de hibiscus, si de alti arbusti.
tocmai cand credeam ca s-au prins... am pus mai multa apa si ... au murit!
uneori un lastar are destula energie sa dea mici frunzulite fara sa aiba inca radacinile formate.

doar ca o mica avertizare!

:mrgreen:
 

gabiee

Active Member
bebe Iris , esti tare !!!!!! :)
felicitari :clap:
am si eu o samanta rasarita :dans: , butasii inca nu misca .... , dar arata bine , zic eu .... :D
 

bebe Iris

Active Member
fixpix a spus:
mare grija si acum cand ziceti ca va dau lastarii frunzulitze. inca nu inseamna ca au scapat.
am patit-o si cu lastari de hibiscus, si de alti arbusti.
tocmai cand credeam ca s-au prins... am pus mai multa apa si ... au murit!
uneori un lastar are destula energie sa dea mici frunzulite fara sa aiba inca radacinile formate.

doar ca o mica avertizare!

:mrgreen:
Exact asa este cum spui tu. Si butasii de trandafiri fac frunze, uneori chiar boboci fara a avea radacini, doar din rezerva detinuta de butas. Si dupa ce face radacini tot nu-i sigur ca o sa reziste. Deocamdata tot ce am putut dovedi este ca butasii sunt viabili. :D
 

bebe Iris

Active Member
gabiee a spus:
bebe Iris , esti tare !!!!!! :)
felicitari :clap:
am si eu o samanta rasaita :dans: , butasii inca nu misca .... , dar arata bine , zic eu .... :D
Mersi Gabi! Chiar nu am facut nimic special. Daca butasii arata bine sunt convinsa ca trebuie sa stai cu ochii pe ei pentru ca in curand vor plezni mugurasii :D Sa ai grija sa le fie cald. Astept pozici deci, in curand :wink: :*
 

Cristiana

Member
Oameni buni, felicitari si din partea mea si sper sa ne umpleti in curand de poze de flori care de care mai minunate. Eu am apucat azi sa pun cateva seminte, pe patut caldut si cu propagatorul "pe ochi".

Bebe Iris, in ce amestec ai pus butasii? Ca eu ma lupt cu un schizo de ceva vreme, nici nu moare nici nu misca :cry: .
 

bebe Iris

Active Member
Eu am pus si in turba amestecata cu nisip jumate din lastari si intr-un amestec de turba, perlit si cocopeat cealalta jumatate din lastari. Merg si asa si asa. Doar sa fie caldurica, zic eu...Unii nu merg si pace, insa nu stiu de ce.
 

miha

Member
Ce norocoasa ai fost bebe Iris :wink: La mine doar unul singur s-a prins , desi le-am oferit aceleasi conditii tuturor... Sa-i vedem si cu flori...
 

bebe Iris

Active Member
Multumesc Miha! Da si la mine acestia au facut frunzulite, pe ceilalti ii pastrez dar nu prea mai sunt sanse...poate doar la unul din ei...
Ce-i faci acum la al tau? il uzi si daca e sub PET? mi-e teama sa nu putrezeasca... Cat timp trebuie tinuti sub PET, pana fac radacini?
 

miha

Member
bebe Iris a spus:
Multumesc Miha! Da si la mine acestia au facut frunzulite, pe ceilalti ii pastrez dar nu prea mai sunt sanse...poate doar la unul din ei...
Ce-i faci acum la al tau? il uzi si daca e sub PET? mi-e teama sa nu putrezeasca... Cat timp trebuie tinuti sub PET, pana fac radacini?
Si eu mai pastrez cativa... Chiar azi am aruncat restul, cu toata bunovainta mea nu mai au nicio sansa... Mai sper totusi la cate o minune de la cei ramasi...

Eu nu il ud ...se formeaza condens pe pet si se uda singur. Eu zic sa nu-i uzi daca este cat de cat pamantul umed. Nu au nevoie de multa umezeala acum, inca nu au radacini si umezeala prea mare le-ar putea fi fatala...
Iti tin pumnii sa reusesti cu ei...
 

bebe Iris

Active Member
miha a spus:
bebe Iris a spus:
Multumesc Miha! Da si la mine acestia au facut frunzulite, pe ceilalti ii pastrez dar nu prea mai sunt sanse...poate doar la unul din ei...
Ce-i faci acum la al tau? il uzi si daca e sub PET? mi-e teama sa nu putrezeasca... Cat timp trebuie tinuti sub PET, pana fac radacini?
Si eu mai pastrez cativa... Chiar azi am aruncat restul, cu toata bunovainta mea nu mai au nicio sansa... Mai sper totusi la cate o minune de la cei ramasi...

Eu nu il ud ...se formeaza condens pe pet si se uda singur. Eu zic sa nu-i uzi daca este cat de cat pamantul umed. Nu au nevoie de multa umezeala acum, inca nu au radacini si umezeala prea mare le-ar putea fi fatala...
Iti tin pumnii sa reusesti cu ei...
Multumesc mult Miha , si eu iti doresc mult succes cu supravietuitorii si abia astept sa-mi spui ca au facut radacini :D :* :hug:
 
Sus