Inmultire hibiscus prin butasi

sini

Well-Known Member
Si eu am cativa cu mucegai .Care este concentratia la solutia de Previcur?Si inca o intrebare:ii tinem la lumina naturala sau artificiala?
Cine stie ,va rog sa ne spuneti.
Multumim frumos. :hug:
 

ani

Member
Pentru mucegai este buna si stropirea cu ceai de musesel. Eu tin cutia cu butasi sub un bec economic. Acolo am si semintele, din care au germinat doar doua! :cry:
 

dana

Member
Eu am fost aseara si am cumparat PERVICUR si azi le-am facut baita.

sper sa nu mai faca nazuri si sa-si vada linistiti de treaba lor acolo - sa munceasca la radacini ca acum nu mai au de ce sa se planga - caldura de iti vine sa iesi din birou, fungicide cand vrea muschiul lor,lumina ca vara......
 

bebe Iris

Active Member
Am mugurasi la 4 butasi :hipnotizat: :dans: :indragostit:
Multumiri multe, multe, multe, cu fiecare ocazie, Monica si Ioana :hug: :rose:
 

bebe Iris

Active Member
Johana a spus:
Super, ma bucur!
La cat mai multi.
Poate ne spui cum ai procedat, rezultatele sunt promitatoare!
Multumesc Ioana!
Am procedat diferit cu cele doua jumatati. Cand am primit butasii i-am taiat in doua si pe cei din prima jumatate i-am plantat pe loc, fara hidratare si fara dezinfectie. (Am taiat doar 3 mm din tulpinita, pentru o mai buna aborbtie a apei.) In turba amestecata cu putin nisip si in paharel transparent de 150 ml. PET in cap la unii, paharel transparent la altii.
Cealalta jumatate in frigider in apa cu zahar 2 zile, (inainte nu i-am dezinfectat cu apa oxigenata). Apoi spalati, unsi cu stimulator de inradacinare si pusi in aceleasi tip de pahare de plastic, dar in pastile de turba peste care am adaugat in completare un amestec de turba, perlit si cocopeat, apoi PET in cap. ( Am uitat sa tai 3 mm dinnou din tulpinita)
Am stropit cu ceai de musetel butasii care au inceput sa mucegaiasca.
Toti pusi in ferastra pe pervaz, deasupra caloriferului( la mine sunt 24 de grade Celsius la termostat) si acum au mugurasi verzi 3 din prima tura si 1 din a doua tura.
Un butas care nu era prea tare lemnificat nu a supravietuit, a putrezit. In ambele variante.
In speranta ca nu v-am incurcat mai rau decat sa va ajut, va pup si va doresc mugurasi cat mai repejor.

Multumesc "marirogo" pentru gelul de inradacinare si pastilele de turba folosite la tura a doua de butasi si lui "Ani" pentru sfatul cu ceaiul de musetel pentru a reduce mucegaiul :D :* Si lui "Nina" pentru sfaturi :hug: :*
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Felicitari bebe Iris! :clap:
Te rog explica-ne in amanunt cum ai procedat cu ei.
Eu ma lupt cu mucegaiul de zor, dar nu-l las nici moarta. Ori eu, ori el! :aoleu: :pumni:
 

bebe Iris

Active Member
tzep a spus:
Felicitari bebe Iris! :clap:
Te rog explica-ne in amanunt cum ai procedat cu ei.
Eu ma lupt cu mucegaiul de zor, dar nu-l las nici moarta. Ori eu, ori el! :aoleu: :pumni:
Am explicat pe cealalta pagina Tzepisor, ce aiurea am procedat eu. Nu ca la carte, ca sunt cam zapacita :oops:
Mucegai am si eu pe cei care nu au facut muguras. Il curat cu ceiut de musetel, se pare ca functioneaza si mucegaiul se mai reduce...de disparut nu chiar, dar e mai bine.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
E bine si asa, dar acum urmeaza o intrebare inteligenta rau de tot :oops: :oops: :oops: . Ce concentratie are ceaiul si cum il aplici, stropesti sau stergi? :nu stiu: Multumesc!
Eu mai sterg cu apa oxigenata din mucegai.
 

bebe Iris

Active Member
tzep a spus:
E bine si asa, dar acum urmeaza o intrebare inteligenta rau de tot :oops: :oops: :oops: . Ce concentratie are ceaiul si cum il aplici, stropesti sau stergi? :nu stiu: Multumesc!
Eu mai sterg cu apa oxigenata din mucegai.
Am facut infuzie, un pliculet de ceai de musetel la aproximativ 200 ml apa fiarta. Dupa racire am stropit si unde mucegaiul statea ghem, l-am dat jos cu mana imbibata de ceai. :|
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Multumesc!
Eu ma gandeam sa pun 3 pliculete la 200 ml apa, ca sa fie f concentrata solutia. Diseara vor bea un ceiut de musetel, ajunge cu atata apa oxigenata! :gandit: :whew:
 

bebe Iris

Active Member
Cu multa placere!
Eu zic sa incerci intai un ceiuc mai diluat , poate e suficient :wink:
Daca nu, mai vezi pe urma. :D
 
Sus