Inmultire clematis

anasstasia

Active Member
Daca tot esti atit de rabdatoare cu mine :rofl: :rofl: :rofl: , te rog sa-mi spui 2 lei este pretul pentru ce cantitate de perlit? Ca zau ca nu inteleg de pe site-ul lor. Vad ca se poate cumpara de la 1l pina la 100 litri de perlit. Nu trebuiau sa fie kg sint litri? 1 l costa 2 lei? :? :?
 

R@MONA

Active Member
Nu stiu pe unde am factura, dar eu am luat parca 5 litri; acum nu stiu care e diferenta dintre 1 kg si 1 litru :rofl: :rofl: :rofl: , normal ar fi fost un kg.......
1 l este 2 lei.
 

anasstasia

Active Member
E acceptabil atunci...Perlitul poate fi refolosit ulterior dupa ce sper eu sa reusesc sa inradacinez o clematis? Pentru mine e SF faza cu perlitul :aoleu:
 

R@MONA

Active Member
Am gasit factura:am luat doar 2 litri, am dat 4 lei.Nu stiu daca il poti refolosi, eu nu am inradacinat decat un singur lastar; inca nu l-am aruncat pe cel folosit, dar nu stiu daca mai e bun; oricum nu intra mult in pahar, ca nu il umpli pana sus; eu l-am avut cam trei sferturi ,cred.
 

anasstasia

Active Member
Vad ca se mentioneaza si ceva de un fertilizator lichid care trebuie aplicat atunci cind vor aparea radacinile. Ai folosit fertilizator si daca da, care anume?
Acum nu mai scapi de mine :rofl: :rofl: :rofl:
 

R@MONA

Active Member
Nu am folosit fertilizator, dar cred ca ar merge unul pentru trandafiri.
Radacinile au crescut si fara, asa ca....nu stiu ce sa zic; poate daca as fi avut in casa i-as fi pus. :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Se pot inmulti prin marcotaj terestru. Eu am coborat 3 lastari pe care i-am ingropat intr-un bidon de 5 l pus culcat. Am rupt toate frunzele de pe ei, i-am fixat cu sarmulite indoite in pamant , am pus pamant peste si am lasat doar un nod la iesirea din pamant. Uite asa:

Poza e putin mai veche , lastarii au deja 30-40 cm iar cei de pe plata mama au facut alti lastari(exact in zona unde are loc coborarea lor). Cand o sa vad ca are radacini prin bidon o sa-i separ de planta mama.
Intrebare intrebatoare: a incercat cineva inmultirea clematitelor prin seminte?
Eu am 2 experimente in lucru: o serie de seminte in ghivece si puse afara la stratificat, si a 2-a serie de seminte puse in frigider la stratificat.... :twisted:
Da, eu am citeva plantute de Tangutica, iesite din seminte...In toamna asta le-am plantat in gradina , sper sa treaca iarna cu bine :D ..
Felicitari pentru reusita, Ghia !
Le-ai pus la stratificat? Cat timp si cum ai procedat?
Scuze ca te bombardez cu intrebarile, dar m-a cam luat valul acum... :)
Semintele s-au "stratificat natural" :wink: , ca le-am cules prin ianuarie-februarie, deci au stat la frig destul. Eu le-am semanat prin martie cred, si la inceputul lui aprilie au rasarit ..
Nu le-am facut nimic special, le-am semanat si le-am tinut pe calorifer a caldura. Nu chiar direct pe calorifer sa fiarba, am pus sub caserola o bucata de polistiren..
Wau!!! :hipnotizat: Super! Clematita mea Miss Bateman are cateva gheomotoace de seminte dar vad ca sunt inca verzi, crezi ca se mai coc pe frig? Le las si eu pana in ian-febr numai sa nu le ia vantul.
Miki, tu lasa semintele la locul lor, ca ele-si fac treaba...Daca sint la tine-n curte, le mai urmaresti sa nu se scuture si sa le pierzi...cu toate ca nu se desfac prea usor ...Nu-s chiar ca semintele de papadie sa zboare cind se usuca :wink: ...
Am si eu un lastar de clematita (adica am intins mana peste un gard si daca tot trebuiesc ele tunse ...ma gandeam ca nu e niciun pacat).
lastarul e semilemnificat sau chiar verde..nu stiu. cand l-am luat avea boboci. l-am pus in apa si ma gandeam sa il fasonez si sa il pun in pastila de turba. A INFLORIT ! toti bobocii pe care ii avea s-au facut flori mari indigo..acu' ce sa fac?mai pot sa il inradacinez ? sau doar ma bucur de flori.... :( . as vrea tare mult sa creasca o clematita mare din el... :visator:
Nu le mai lasi sa faca seminte :rofl: ...
Le fasonezi si le plantezi...sa nu uiti sa le acoperi cu o punga ...
Fetelor :rose: am reusit sa inmultesc o clematita in gradina, am pus in toamna 3 lastari lemnificati de Hagley Hibrid intr-un ghiveci ingropat iar apoi un pet de 5 l in cap si are mugurasi :dans: Astept sa vad dc rasar si semintele puse de la Miss Bateman culese pe 15 febr din gradina, le-am pus de o luna si doar la un pet se vede ceva la vreo 2 cm in pamant, sper sa fie clematita si nu altceva.
Va doresc sa aveti rezultate la inmultirea clematitelor din seminte ;dar eu am incercat si daca nu sunt culese imediat ce s-au copt ,nu mai au putere de germinare;eu am incercat asa si nu mi-a iesit;am pus butasi in apa si au facut radacini;am marcotat;decx am incercat toate variantele si de aceea va doresc reusita.
 

R@MONA

Active Member
Revenind la metoda postata, va prezint 2 imagini cu butasul inradacinat:
azi, 18 februarie 2012:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Hopaaaaa...inseamna ca a simtit primavara, cu toata zapada de-afara si e nerabdator sa ajunga la soare :wink:
 

R@MONA

Active Member
Ce sa faca si el , saracutul? Caldura are, lumina are........musai sa creasca..........altfel..... :ros_unghii: :ros_unghii: :ros_unghii:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bravo,bravo si fiindca oricum eram ferm hotarita ca in
primavara sa incerc si eu o metoda citita de inmultire a clematitelor o s-o incerc si pe a ta.Dar am o singura intrebare:de unde anume ai taiat butasul?
In rest sper sa am si eu macar un cit de mic succes ...
 
eu am ingropat in toamna o coarda de la planta mama lasand capatul afara....abia astept primavara sa vad ce s-a intamplat
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta, se taie butas semilemnificat, sa fie un pic grosut, cei din varf, verzi si subtiri nu sunt buni, din cate stiu eu
 

R@MONA

Active Member
Gabiuta a spus:
Bravo,bravo si fiindca oricum eram ferm hotarita ca in
primavara sa incerc si eu o metoda citita de inmultire a clematitelor o s-o incerc si pe a ta.Dar am o singura intrebare:de unde anume ai taiat butasul?
In rest sper sa am si eu macar un cit de mic succes ...
Butasul l-am primit de la doamna Mirela, de aici de pe forum; era un butas semi-lemnificat.
Oricum ,nu avem ce pierde incercand cu perlit,eu cu inradacinarea in pamant nu am avut succes; din zecile de incercari un singur lastar facuse 2 radacini minuscule, dar si acela a decedat in scurt timp; in schimb, in perlit radacinile au crescut viguroase.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aha.....m-am dumirit.Banuiam dar bine ca mi-ai confirmat.
Multumesc mult Ramona. :rose:
 

belisima

Well-Known Member
a inmultit cineva clematis prin seminteeee? :mrgreen: stiu ca fixpix avea una,poate intra pe aici sa ma incurajeze :twisted:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ghia_Don a inmultit clematis tangutica prin seminte. Vezi pe pagina precedenta, in mesajele copiate de mine.
 

belisima

Well-Known Member
Caramell a spus:
Ghia_Don a inmultit clematis tangutica prin seminte. Vezi pe pagina precedenta, in mesajele copiate de mine.
ah,tangutica am mai citit ca se inmulteste prin seminte relativ usor...sa vedem celelalte :D
 
Sus