Inmultire clematis

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ce bine arata Romatika, Miki! Ma bucur tare mult!!!!

Am pastrat si eu lastarii lemnificati taiati de la clematitele mele. In apa mugurii s-au deschis, au o saptamana. Problema e ca in curand formeaza boboci :eek:
De radacini nici vorba! Poate ii mut totusi in pamant cu pet in cap.
 

miki70

Active Member
Carameluta sper sa-i mearga bine si de acum incolo Romanticei ca tare mult a fost dorita . Ptiu sa nu o deochi :) :rofl:

Lastarii aia care au crescut in apa nu stiu dc mai poti face ceva cu ei. Incearca si pune-i cu pet in cap in gradina, ingroapa si putin din baza lastarilor fragezi care au crescut.
 

miki70

Active Member
In gradina nu am pus nimic, la mugurii pusi acum in casa le-am folosit pe amandoua. Pastilele le-am inmuiat in apa cu atonik iar mugurasii i-am dat la baza cu clonex. La 4 zile pulverizez mugurii cu atonik.
 

bradut

Well-Known Member
miki70 a spus:
In toamna 2012 am pus mai multi lastari de Arabella (in 2 locuri) , sub f pet doar un lastar are muguri verzi, deci se va prinde.
:clap:

Asta inseamna ca, daca treaba merge, ne apucam sa facem schimb si de butasi de clematite, nu numai de trandafiri! :rofl:
 

miki70

Active Member
Nu cred ca au facut radacini, e prea devreme.
Clematitele inradacineaza f greu, dureaza 1 an pana isi dezvolta radacinile, o sa facem schimburi dar ne tb rabdare multa :)
Am uitat sa va spun ca am pus afara pe 23 febr cu PEt in cap si lastari de la Venosa Violaceea, arata si ei f bine.
 

Dea

Active Member
miki, ce bine arata mugurii pusi in pastilele de turba! Eu zic ca sunt toate sansele sa inradacineze!! Succes!!!
Inca nu am apucat sa tai clematitele, dar cand o fac, ma apuc si eu de experimentat :D
 

miki70

Active Member
Bebita mugurii aia au crescut in cateva zile, tb sa am rabdare pana vad radacinile acum. In gradina e alta poveste, pui PET-ul si gata, tb sa uiti de ei, exact ca la trandafiri ;-)
 

bebe Iris

Active Member
Da, e mult de munca in casa si ai nevoie de multa rabdare. Mereu trebuie sa fii atenta la mentinerea umiditatii ideale. Dar si daca reusesti :marfa: , o sa ai in gradina sute de soiuri de clematite :visator: :D
 

R@MONA

Active Member
Cat de frumosi sunt, Miki!!!!!!!!!! :visator:
Sa ti se prinda toti!
Eu am pus 3 lastari Patricia Fretwel Pafar sub pet , au facut radacini, sper sa reziste in continuare.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ramona, cand ai pus lastarii sub Pet? De unde stii ca au facut radacini?
 

R@MONA

Active Member
I-am pus in august ,septembrie. Pe 20 ianuarie am fost la tara si fiind mai cald, am cautat sub zapada si am scos lastarii din pamant; facusera radacini; i-am luat cu mine si acasa i-am pus pe 2 in perlit, iar pe unul in pamant, intr-un pahar de unica folosinta.Deocamdata, mai au radacini sanatoase............... :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Ce te-au mancat degetele sa-i scoti! Bine ca au rezistat transplantarii.
 

miki70

Active Member
Ramona nu ma felicita inca, sa vedem radacinile si abia atunci merit felicitarile :)

Fete/ baieti :) puneti acum sub pet lastari cu muguri grasuti, am pus Venosa Violaceea pe 23 febr, arata f bine sub pet. Taiati sub nod la 1 cm, bagati 1 sau 2 noduri in pamant si altul afara. Cel de afara sa aiba neaparat muguri grasuti dar nedesfacuti.
 

geodezia

Well-Known Member
na am luat seminte din gradina vorba voastra stratificate si am pus in vasele petri la caldura sa vad daca vor sa rasara ..va tin la curent ( nu bagate in priza )
 
Sus