inmultire achimenes prin butasi de frunza - in imagini

kerkyra

Well-Known Member

popescu gp

Well-Known Member
metode de inmultire

Kerkya pune toti rizomii fie de la baza fie aerieni in substart uscat acoperiti cu cca 13mm substrat si la intuneric fara udare si sa nu inghete pana la primavara.Succes
 

kerkyra

Well-Known Member
Nu prea inteleg. Sa desprind rizomii de pe lastari? Sunt totusi micuti. Mai cresc asa atunci? Nu ar trebui sa-i las pe lastari?
 

popescu gp

Well-Known Member
metode de inmultire

Kerkyra ce ai tu ,sunt apti pentru anul viitor,dar cu conditia pastrarii in pamant uscat fara lumina si sa nu inghete;unii forumisti au spus ca au tinut rizomii la frigider;nu am incercat dar cert este ca in pungi inchise vor mucegai.Chiar daca in primul an sunt mici se vor mari in anul urmator creiind si alti rizomi,care difera ca aspect de la specie la specie dar avand aceleasi functii-planta cu floare si inmultire
 

kerkyra

Well-Known Member
Probabil e prea dimineata cand citesc acest mesaj si nu pricep eu :( .
Pastratul in pamant uscat, fara a ingheta, stiu ca se preteaza la rizomii scosi din vegetatie. Aici insa e vorba de lastari si frunze puse la prins, unii din lastari nici nu au mustati. Cred ca totusi acestia trebuie tinuti in vegetatie, am vazut la Achimenes in decembrie infloriti din lastari pusi la prins. Am sa risc sa ii tin in continuare in vegetatie, poate totusi mai obtin si alta parere.
 

ana popa

Member
Tine-i in vegetatie, pana cresc rizomii mai mari, mai ales ca ai lastari care nici nu ai radacini. Popescu gp se referea la conditiile de pastrare peste iarna a rizomilor, care nu mai sunt in vegetatie.
 
Sus