inmultire achimenes prin butasi de frunza - in imagini

ana popa

Member
Metoda e cea pe care o stiti de la violete, streptocarpus si altele.

Frunza cu radacini:

Frunze puse in pamant, unele au fost puse cu cateva luni inainte si se observa aparitia bobocilor:

Alte plantute:

 

doina

Member
Felicitari pentru reusita. :marfa: Cam cat timp au stat frunzele in apa la 'mustacit' ?
 

ana popa

Member
doina a spus:
Cam cat timp au stat frunzele in apa la 'mustacit' ?
Frunzele fac radacini cam in 2 saptamini. Dar se pot pune direct in pamant cu o folie deasupra sau un borcan. Merge chiar si cu segmente de frunza.
 

ana popa

Member
Multumesc mult Violeta. Cum Biancuta doarme am mai plantat cateva frunze de achimenes galben si am pus in apa lastari de achi alb.
 

tinaM

Member
Stiam ca butasii de achimenes fac in aproximativ 2 luni rizomi in apa, dar frunze... e bine de stiut, de-acum fac economie la materialul biologic. Bavo, Ana.
 

ana popa

Member
Primele rezultate, rizomi achimenes WEINROT ELFE:

Acesta este ghiveciul cu tinerele plante, prinse din frunze, de la care am obtinut cei 29 rizomi:
 
A

Anonymous

Guest
Ana,este super comunicarea ta,si absolut inedit, pt mine,procedeul!!!
 

ana popa

Member
Va multumesc. Trebuia sa-i inmultesc cumva, cand i-am cumparat in primavara, mi-au trimis cate un fir anemic de fiecare fel (si acum plang dupa cel rosu dublu care a murit) si sotul m-a intrebat "ai dat atatia bani pe pe aia?".
 

ACHIMENES

Member
Am reusit si am obtinut rizomi din lastari si din frunze.... unul a facut si flori iar ceilalti lastari sunt plini de boboci.
A durat ceva inradacinarea in perlit....din septembrie ( desi credeam ca nu o sa mai am sanse pt ca ceilalti deja se uscau ) iar eu pe ultima suta de metri puneam la inradacinat.
 

popescu gp

Well-Known Member
Achimenes

Acum am, plantat si eu cateva ramuri de achimenes Stan's delight rosu batut ce din toamna s-au rupt si pusi in apa au facut dupa cca 1 luna si jumatate cativa rizomei la baz radacinutelor;deci pot face si rizomi lasati numai in apa dat cu rabdare(sau nepasare,sau atentie nu prea mare)
 

kerkyra

Well-Known Member
Cam in cat timp fac rizomi in pamant prin inmultirea din frunze?
Cred ca a scris Ana, 2 luni, am recitit topicul :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Am tuns lastari de achi si i-am pus in apa. Observ deja la mare parte din ei rizomi (cred) care au inceput sa se formeze la codita frunzelor sau chiar in partea care sta in apa, desi unii lastari nu au mustati dezvoltate. Sunt ca niste bobite mici, verzi. O sa fac si poze. Ce sa fac cu ei, sa-i pun in pamant, sa-i las asa sa creasca rizomii, desi nu stiu daca e ok sa stea in apa?
 
Sus