informatii utile pe anotimpuri

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu de cind am scos leandrii acolo i-am lasat.Ca si calistemonul si fucsia.Mai am toti cactusii si suculentele.Inca nu am scos altceva insa am o "camera frigorifica" :rofl: (temp. cca.10 grade )unde le-am transferat aproape pe toate sa se obisnuiasca cu "afara"............
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Acum la ora asta,23.05 sunt 13 grade .Azi am scos afara bougile.Nu cred ca mai au nimic.Ma uit dimineata cate grade vor fi.De acum incolo nu7 cred ca va mai ingheta.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ati scos careva ,vreodata afara orhideele?La loc umbros nu cred ca nu le-ar placea.
 

roxy

Member
mie tot mi-e frica sa las muscatele afara. le scot cateva ore cand vin de la munca dar nu ma lasa sufletul sa le tin si noaptea afara.
 

schlucky

Member
la voi ca va topiti cu caldurile astea..... este momentul nepotrivit pt. intrebarea mea, dar: cand aducem florile in casa?

intreb fiindca am acum dimineata 5-7°C, iar peste zi sunt 25-30°C+/- .... deci diferentele de temp. mi se par destul de mari

am acum afara: yucca, hibi, - care ma intereseaza mai mult, restul plantutelor verzi ... sunt in ghivece mici si nu le consider plante deosebite :roll: , daca le-as pierde le-as inlocui usor fara sa imi para rau ca dupa hibiscusi, sau yucca care are mai bine de 1,5m
 
D

dyayzh

Guest
Apropo de tunsul plantelor. Cum e mai bine sa procedam: le tundem acuma, inainte de a le baga in casa si astfel economisim si spatiu sau la primavara ?
Pentru dezvoltarea plantei, cum e mai bine? :? Eu tare le-as tunde, insa as dori si niste sfaturi :oops:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu una,le-am tuns!Ce sa fi facut cu ditamai passiflorele?Ca nu ajungea un balcon pt. ele,ca sa nu mai zic de restul plantelor!
 

Artemis

New Member
Buna seara!
Am si eu o intrebare: am cateva muscate frumoase (una este inflorita inca) si nu am niciun loc in casa cu temperatura sub 21 gr. Balconul este deschis, ar ingheta. Pe scara blocului nici nu se pune problema sa le las.
Unde sa le tin la iernat?

Momentan stau la geam, sub geam e un calorifer si lor le tot dau frunze noi intr-o veselie.

Multumesc pt. un eventual raspuns! :D
 

miki70

Active Member
Soluti ar fi:
1.Le tunzi sa nu tenteze pe nimenui sa ti le fure si le pui pe casa scarii (la lumina si racoare) sau le pui suspendate (cat mai sus) pe un suport unde legi bine ghiveciul.
2. o camera unde opresti caloriferul
3. sa inchizi balconul :)
 

Artemis

New Member
Pai...
1. E cam dificil, sunt calorifere si pe scara, nu mai e niciun ghiveci scos (bloc nou), poate reusesc sa le pun suspendate si tunse.
2. N-am cum, am 3 pitici nazdravani si camere insuficiente :) .
3. As vrea eu...mai mult nu zic :roll: .

Poate le trimit in vacanta la bunica, are o camera pt. iernatul florilor :D .

Iti multumesc pt. idei :D .
 

presco

Active Member
Artemis poti sa le tii si in casa daca nu ai unde sa le dai mai la rece. Important e sa aiba destula lumina caci vor ramane in vegetatie!
 

lacrimioara

Member
de o saptamana noaptea temperatura scade sub 10 grade iar ziua sunt 30 , ar trebui sa bag florile mai pretentioase ?
 

vivi23ro

Member
daca ma puteti sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii legate de un senecio rowleianus cit se uda acum vara si daca i place soarele si cum se comporta iarna
 

geodezia

Well-Known Member
Bebica eu il am afara vara in vas enorm adica 70 kile si a crescut de 2 m si a inflorit toata vara e enorm
in primavara era mic si pricajit 2 lastari amariti
l-am pus in ditamai vasul si acum e o minune
iarna se duc frunzele la el
eu il tin pe sala au caldura pina in 15 grade maxim
 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
din experientele mele
cel mai rau a fost cu hibilicii de la nenea gommer adica cei altoitii pin a le afla melicul
adica atunci cind vin ii las 1 zi sa isi revina
dupa acea ii mut in vase maricele 10-15 l
nu le desfac radacinile ii mut cu balot cu tot in noul vas
1 saptamina pe urma ii ud cu apa si radistim
nu trebuie innecati in apa udat cam la 1 saptamina
caldura minim 15 grade iarna acum ii am afara chiar daca au fost sub 10 grade
nu au avut nimik
succes
 
Sus