informatii utile pe anotimpuri

lacrimioara

Member
Spuneti-mi va rog ce flori pot pune in camera bebelui ? Camera este destul de mare si le-as pune doar in geam, am un ficus benjamin, violete de parma si marantacee .
 

IonutMalita

New Member
Deoarece cam mereu sunt intrebari de genul: cand tundem fuschiile sau passiflorele??? Cand si cum �culcam� bulbii de begonii sau gloriosa�etc..etc., m-am gandit sa deschid acest topic. Ideea este ca avand ajutorul tuturor sa completam aceasta schema de fisa:

Ce lucrari facem toamna la cele mai des intalnite plante de apartament (sau gradina):
- Lantana:planta trebuie udata abundent si fertilizata saptaminal. Cind o duceti la iernat, tundeti virfurile(minica)

-Passiflora: Da,trebuie sa o tunzi neaparat.Va lastari mai frumos la anul.Peste iarna ar trebui sa o tii intr-o camera mai rece daca poti,cca.10-15 grade. (iudit)
Din proprie experienta iti zic ca e foarte important soarele si temperatura scazuta iarna,pentru a inflori

- Hoya are nevoie de temperatura in jur de 10-15 grade iarna (cornelia)

-Cala,eu o las in ghiveci ,adica bulbul ei,si o duc in pivnita.Nu o ud mai deloc,eventual o data pe luna.(iudit)

- Verbina:am tuns-o lasandu-i cca 10 cm din lastari si tot in pivnita (iudit)

-Muscate:Iernarea intr-o camera cu o temperatura de 12-15grade,luminoasa (gabiuta)

-Begonii:eu am pus bulbul intr-o punga de hartie cerata (de la zahar margaritar) si am dus-o in pivnita (dorinas)

-Gloxinii:In mod normal,daca planta nu mai e udata ,ar trebui sa i se ususce tulpinile.Dar daca nu se intampla asa,le rup eu.Gloxiniile care au inflorit pote si de 2 ori anul asta,sigur nu vor mai inflori inca o data.Atunci ce rost are sa o mai tin ,ca sa ocupe locul?Le-am taiat pur si simplu pina la pamant.Sub chiuveta din bucatarie,in masca,acolo tin eu ghivecele cu gloxinii,udandu-le cam o data pe luna.Daca cumva vreuna se gandeste sa lastareasca,acel lastar il rup.(iudit)

-Cactusi:Cactusii nu au nevoie sa fie lasati pe intuneric. Sunt doar cativa care au nevoie de un repaus total (indus de lipsa luminii). Cei mai multi trebuie tinuti la lumina buna, temperatura 8-10 grade si udare foarte rara (in decembrie si ianuarie nu se uda deloc, in principiu).(cornelia)

-Amorho: planta se usuca toamna, bulbul pastrandu-se peste iarna, urmand ca primavara sa fie plantati asa: cei mici la o adancime de 2 cm, nu mai mult, cei mari cam la 5-6 cm. Dupa ce cresc daca radacinile ies afara mai completez cu pamant. Metoda o folosesc de cand ii am si nu am dat gres. (florisiplante)

Buoga: i se "retuseaza" coroana adevarata tundere facandu-se primavara. TRebuie pusa intr-un loc mai racoros si udata cam o data la 2 saptamani:

Amaryllis: dupa inflorire i se taie tija vesteda si apoi punem bulbul la "ingrasat" cu ingrasaminte lichide administrate cam de 2 ori pe luna. Cand este iar dolofanel il punem la repaus, adica ii taiem frunzele si punem bulbul la racoare fara a-l uda deloc. Bulbul poate ramane in ghiveci sau pus in nisip ori talaz. repausul va dura cam 3 luni dupa care il replantam asteptand inflorirea.

Azaleea: " ingrijit le pun apa de turba cit de des e nevoie, le fac dus vara mai des iarna mai rar (dar le place teribil la dus) le pun ingrasamint de acidofile cam la 2 saptamini vara acum iarna cam la 3-4 saptamini si le tin la cit de rece am in apartament vara sint in dormitorul nostru pe rasarit iarna le aduc in balconul care e la apus si e mai rece. le tai destul de drastic cam prin iunie / iulie, adica tai florile uscate de sub floare si tai lastarii crescuti amapoda. in general trebuie sa-i dai o forma ordonata (de fapt este un trandafir si deci ar trebui ca taierile facute cind trebuie sa ajute inflorirea in sezonul urmator ceea ce la mine s-a intimplat) toate florile trecute le tai de sub floare si de acolo mai apare citeodata o floare alteori nu, si cam atit." (Angela draganoiu)
Eu nu am pus cactusul niciodata la hibernat la o temperatura mica....si cu toate acestea, a crescut mare, chiar foarte mare. :)
 
Sus