Indragostiti de trandafiri

mihai63

Member
Cristiana,multumesc mult,am citit si parerile sunt impartite:unii sunt multumiti de culoare,parfum si crestere,iar altii se plang ca la ei nu se dezvolta deloc.Ma mai documentez,deoarece vreau sa cumpar doua tufe.
 

Cristiana

Member
Eu zic sa incerci, nu ai mare lucru de pierdut daca te pasioneaza culoarea asta. De unde vrei sa le achizitionezi? Producatorii autohtoni s-au axat pe varietati testate, care nu fac multe surprize neplacute. Totusi, fii atent ca nu este un trandafir viguros, talia tufei este de 60 cm.
 
A

Anonymous

Guest
Buna,trebuie sa conchid ca iar nu stiu ceva,nu-i nimic,intreb:
Asadar,am taiat trandafirii in toamna,o parte le-am aplicat musuroiul.
Numai o parte,deoarece ori mi-a fost lene,ori mi-a fost mila de gazon.
Cind se aplica pet-ul,foloseste,care sint micile smecherii legate de aceasta "manevra" ?.De ce se pune sticloantza palsticoasa ?
Va multumesc. :rose:
 

mirelush

Member
" Sticloantza palsticoasa " se foloseste atunci cand se incearca prinderea trandafirului din butas. Pentru trandafirii plantati cu tot cu radacina aplicarea sticloantzei nu are nici un rost .
 
A

Anonymous

Guest
multumesc,buna dimineata..de altfel nici nu-mi place ideea cu "aia"peste ei,uritzeste..au adus la farmacia aia a ta ,de la Nicolina,trandafiri.Lasa stiu ca nu prea te intereseaza.
O saptamina frumoasa !
 

mirelush

Member
mihail-the ex a spus:
multumesc,buna dimineata..de altfel nici nu-mi place ideea cu "aia"peste ei,uritzeste..au adus la farmacia aia a ta ,de la Nicolina,trandafiri.Lasa stiu ca nu prea te intereseaza.
O saptamina frumoasa !
De unde stii tu ca nu ma prea intereseaza ? :rofl: La trandafiri nu prea rezist. Macar sa ma uit daca nu cumpar ( am vreo 36 soiuri ... in total mai mult de 300 de tufe si tot nu cred ca ma opresc din achizitionat ) I-am vazut si eu pe cei de la farm. Nicolina, sunt mai de mult adusi, dar erau ofiliti si, din acest motiv, nici nu am semnalat pe forum. :wink:
O saptamana frumoasa si tie !
 

v.cristina

Active Member
" Sticloantza palsticoasa " eu mai folosesc sa protejez trandafirii pitici dar folosesc partea superioara a petului si ii las fara dop sa nu se sufoce cand este soare

acum depinde si cat de aspre sunt iernile unde locuiesti :)
 

mihai63

Member
Cristiana,vreau sa cumpar vreo douzeci de bucati(Rona Land se numeste firma,undeva pe langa Mosilor)si sa-i plantez de-a lungul aleilor.Bineinteles diverse soiuri,dar STERLIG SILVER mi-a atras atentia datorita culorii.
 

mihai63

Member
Vremea asta e asa shimbatoare incat nici nu stiu daca e bine sa-i cumpar acum si sa-i plantez,sau sa mai astept?Sfaturi,ceva?Multumesc!
 

Cristiana

Member
Mihai 63, de cumparat poti sa-i cumperi, dar cu plantatul mai asteapta pana trece si valul acesta de frig. Daca ii cumperi cu radacina nuda e bine sa-i pui gramada intr-o galeata sau intr-un recipient mai mare cu nisip umed (nu leoarca).

Daaca sunt ambalati cu rumegus pe radacini, arunca o privire indiscreta in ambalaj ca sa vezi daca e cat de cat umed, ca sa nu se deshidrateze radacinile.

Eu zic sa incerci aceasta varietate, mi se pare greu de crezut ca o ruda de-a lui Peace sa nu fie ceva deosebit :wink: .
 

mirelush

Member
mihai63 a spus:
Cristiana,vreau sa cumpar vreo douzeci de bucati(Rona Land se numeste firma,undeva pe langa Mosilor)si sa-i plantez de-a lungul aleilor.Bineinteles diverse soiuri,dar STERLIG SILVER mi-a atras atentia datorita culorii.
Mihai63, cand vei planta trandafirii in lungul aleilor sa tii cont de faptul ca ei se dezvolta si in latime asa ca te sfatuiesc sa nu-i plantezi chiar in marginea aleii ( functie de tufa, exista riscul ca , in 2-3 ani, sa ocupe mult din alee si sa fii nevoit sa tai din ei sau sa-i muti mai departe de aceasta). Alt sfat ar fi sa ii grupezi pe soiuri. Arata mult mai bine decat daca ii pui alternativ . In cazul cand optezi totusi pentru ideea de a-i pune alternativ trandafirii respectivi trebuie sa fie de aceiasi vigoare, sa se potriveasca d.p.d.v. cromatic - eventual sa faca parte din aceiasi clasa. ( ex. de combinatie trandafiri TH: Sunblest, Virgo, Sterling Silver, Casa Nova )

Daca m-am bagat aiurea in seama, imi cer scuze. Iti spun lucrurile astea ca sa nu patesti ce-am patit eu. Am mutat sute de trandafiri pentru ca au fost pusi prost. :x
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mirelush, am vazut ca esti pasionata de trandafiri si ai o gradina superba.

Ma staduiesc sa-mi aranjez gradina un pic si mi-am comandat New Down pentru pergola iar in ceea ce priveste tufele am Schneewitchen si Lavaglut.
As vrea sa mai comand Mr Lincoln, Peace si eventual Virgo. Incerc sa aleg soiuri cu rezistenta mare la ger (casa mea e oarecum in camp asa ca am nevoie de plante cu vigoare mare) si care sa aiba si o rezistenta crescuta la daunatori (pt ca nu ma pricep si pana o sa-mi dau eu seama ca cine stie ce boala au...)

In concluzie, din experienta voastra, a celor care sunteti pasionati de trandafiri, care sunt soiurile pe care le apreciati? M-ar ajuta enorm un sfat avizat... :D
Poate n-ar fi rau sa realizam un soi de clasament pe categorii (thea, floribunde, acoperitori, urcatori, etc) - stiu ca e complicat dar ar fi un instrument bun pentru necunoscatori.
 

mihai63

Member
mirelush,eu iti multumesc pentru sfaturi,nu ai de ce sa te scuzi!Sunt la inceput de drum cu gradina(ca sa zic asa)si absolut orice sfat este binevenit.Astept cu nerabdare si alte sugestii.Multumesc!
 

mirelush

Member
Ideea de a clasifica trandafirii dupa " cat de mofturosi sunt " este excelenta. Trandafirii New Down, Schneewitchen si Lavaglut au referinte foarte bune. Dintre acestia eu am doar New Down ( plantat primavara trecuta - deocamdata nu mi-am format o parere, pt. ca s-a dezvoltat destul de greu la mine ).
Mi-am facut o lista cu soiurile pe care le am gradina. O voi completa cu observatiile despre cum s-au comportat la mine si o voi posta. Si eu sunt la inceput in ale gradinaritului , asa ca "fiti blanzi" :rofl:
 
Sus