Indragostiti de trandafiri

albela

Active Member
Am eu doi cataratori pusi anul asta sub un nuc mare, dar au soare cca. 5 ore pe zi. Deocamdata le merge bine, unul are si vreo 3 boboci iar celalalt e mai in urma putin cu cresterea dar merge.
 

albela

Active Member
Din mai multe motive. Primul e ca vecinul vrea sa taie nucul care este enorm si este riscul sa cada si sa ne distruga cam tot la amandoi. Al doilea motiv este ca vreau sa ii urc pe un balansoar de lemn rustic pe care cred ca s-ar potrivi foarte bine. Iar ultimul e ca nu prea mai am loc...
 

rem_2007

Member
Mai am o intrebare despre urcatori: am inteles ca nu trebuie taiati lastarii principali dar nu putem taia nici florile trecute de pe ei?
 

zamfira

Member
Eu am sub nuc, hosta ,o lonicera si campsis . Lonicera, se dezvolta destul de greu , dar rezista .Mi-ar place sa si infloreasca . Campsis-ul se dezvolta binisor . Si as pune si un trandafir, pt ca am o poarta pe care s-ar putea catara , dar nu stiu daca o sa-i placa acolo
 

AngelEyes

Member
La mine sub nuc nici macar irisii sau hemerocalisii nu vor sa infloreasca.Cresc foarte lent ... se vede clar ca nu le place.Insa nici nu prea ajunge soarele la ei....dimineata foarte putin si cam atat.
 

angela draganoiu

Active Member
Rem in general toti trandafirii se pot inmulti din lastari recoltati dupa data de 15 august. lastari care se pun direct in pamint cu sticla de plastic in cap. incearca si ai sa vezi ca reusesti.
am constatat ca foarte multe plante se prin foarte usor in pamint cu sticla in cap.
 

rem_2007

Member
Pai da, asa este insa am tot citit despre trandafirii astia altoiti cum ca unii nu pot fi prinsi cu sticla...daca e asa e bine, nu mai cumpar altul!
 

zamfira

Member
Oricum nu pierzi nimic, daca incerci , eventual putin timp .. daca nu se prinde
Si eu vreau sa incerc vara asta cu unul catarator dub nuc :) sa vedem ce iese
 

Manuelita

New Member
stiu ca s-a tot discutat despre inmultirea trandafirilor, dar nu sunt lamurita: se mai prind lastarii pusi acum? daca da, trebuie sa le pun PET? (ma gandesc ca la cat e de cald acum, va fi extrem de cald cu PET).

Trandafirii de dulceata si cei cataratori se pot prinde si ei cu butasi pusi in pamant?

Stiu ca e iunie, dar am vazut niste super-trandafiri si nu vreau sa astept pina in august.....
Oare daca i-as pune in casa si cu PET? sa fie mai racoare putin decat afara...
 

rem_2007

Member
Gabi, ai spus sub nuc? Eu il am sub visin si nu se dezvolta, la toamna il mut. Am incercat dar din pacate nu se poate, e amarat, creste greu, flori face putine si orientate dupa lumina dintr-o parte adica exact opus vederii mele asa ca vecinul le vede mai bine decat mine... :cry:
De fapt si pe el si pe o clematis Dr.Ruppel vreau sa le mut impreuna sa le impletesc si sa fac un contrast de galben cu cyclam-lila.
 

angela draganoiu

Active Member
Manuelita trandafirii se pot pune si acum si chiar se vor prinde insa ii vor intra in sezonul rece mici si plapinzi si unii chiar nu vor rezista. de acum in colo vin calduri mari si este riscul sa fiarba sub sticla aia si sa moara. sa-i muti in curte dupa ce s-au prins poate fi o metoda eu n-am incercat insa trebuie sa ai grija ca au radacinile firave. va trebui sa-i pui in curte cu tot balotul de pamint din ghiveci si abia dupa citeva zile sa scoti sticla.
este bine sa-i pui dupa 15 august pt ca ei vor ramine sub sticla pina in primavara urmatoare se vor fortifica si vor intra vigurosi in iarna. cu toate astea eu i-am protejat peste iarna cu sticla de 5 l gaurita si cu fan. au rezistat si au inflorit frumos.
 

AngelEyes

Member
Manuelita TOTI trandafirii se prind sub pet,indiferent de subspecia din care fac parte.Eu te sfatuiesc sa astepti sfarsitul lui august pentru a incerca sa prinzi trandafiri,si in nici un caz in casa sau fara pet.
 

rem_2007

Member
Eu am pus in toamna trecuta niste butasi primiti de la cineva. Erau asa de multi incat nu i-am pus pe toti deoarece nu mi-a trecut prin cap sa-i pun mai multi sub pet. Butasii neplantati i-am lasat in apa toata iarna, am uitat de ei si in primavara aveau frunzulite noi asa ca i-am pus in primavara tot sub pet, desigur.
Acum am scos pet-ul si vad ca le merge bine.
 
Sus