Indragostiti de trandafiri

angela draganoiu

Active Member
multumesc de laude. am se le trensmit si trandafirilor sa stie ca sint apreciati de mai multa lume :)
in realitate sint mult mai frumosi pozele sint cam proaste pt ca sint facute cu telefonul.
eu am pus trandafiri din mai multe considerente. 1 ca uimi plac foarte mult, 2 ca nu are cine sa-i ude iar ei, mititeii, rezista la neudare si 3 pt ca matusa sotului meu, care avea aceeasi dragoste in materie de plante de gradina, m-a invatat cum sa-i pun sa se prinda si tot ea mi-a dat o parte dintre lastari.
 

rem_2007

Member
Au inceput si la mine sa infloreasca:
Piticii

Alti trandafiri:


si trandafirul inghesuit si pe care as vrea sa-l mut la toamna este:

Cunoaste cineva daca unul din acesti trandafiri poate fi folosit pentru dulceata?
 
Foarte frumosi trandafirii tai. Legat de trandafiri de dulceata, eu stiu ca au un parfum specific, iar ca aspect parca ar aduce cu cel ,,inghesuit". :D :D
 
Am gasit urmatoarele: au frunzele de culoare verde inchis, puternic striate si zimtate, de forma ovala. Petalele au culoare roz-lila sau rosii, sunt puternic mirositoare, si cu gust usor fructat si dulceag. :D :D
 

albela

Active Member
Ma ajutati si pe mine sa identific soiul asta de trandafir

Pe pachet scrie doar teahybrid si este super de parfumat.
 

AngelEyes

Member
Albela uita-te la mine in album pentru a identifica trandafirul.Am multe poze cu el si multe denumiri acolo...pentru ca i se spune in multe feluri.Insa in general se numeste Blue Moon :D

Gabi ai niste trandafiri ... ne omori !!! :mrgreen:
 

albela

Active Member
Multumesc angel. Nu stiam ca Blue Moon si Mainzer Fastnach sunt unul si acelasi soi de trandafir.
 
Vazand trandafirii vostrii fiica-mea cea mare s-a indragostit de ei si-si face tot felu de planuri legat de soiurile pe care sa le comandam si unde sa-i punem. :rofl: :rofl:
 

AngelEyes

Member
O cred .... si eu mi-am facut planuri legate de o gradina a mea plina de trandafiri ( si nu numai ) de cand ma jucam cu papusile :)
 

rem_2007

Member
Am primit acum 2 ani 2 pungi MARI cu trandafiri cu radacina scosi dintr-o gradina aflata in vanzare. Respectiva persoana a spus ca posibil toti sunt urcatori. Unii seamana cu urcatorii altii nu, arata mai degraba ca o tufa normala. Cum sa-mi dau seama de care fel sunt?
 

AngelEyes

Member
Si eu am aceeasi dilema cu trandafirul meu galben....gasit si salvat.Nu vad alta metoda decat sa astept....daca se lungeste foarte mult fata de restul trandafirilor pana in toamna si trebuie legat sau sprijinit....e clar catarator.Daca nu ... ce bine ar fi sa nu fie :rofl:
 

zamfira

Member
Multumesc ! O s se bucure si ei (trandafirii) de atatea laude :D
Stiti cumva daca pe langa un nuc ar rezista vreun trandafir urcator ?? I-as putea asigura dimineata ceva soare .
 
Sus