Ierburi decorative

Roxana Peled

Active Member
Of, ce enervanta e treaba asta cu pierdutul plantelor in timpul iernii!!! :x
Am avut un carex variegat vara trecuta, crescuse tare frumusel dar nu a rezistat peste iarna :(
Cortaderia imi doresc de mult si mi-am luat si eu acum vreo luna de la Dl. Levi si alba si roz. Bine ca am aflat ca trebuie sa le protejez, ca nu intentionam :) .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
daaa...si eu am umblat cu limba scoasa dupa Cortaderia...am gasit varietatea 'Pumila', care e putin mai rezistenta la inghet decat varianta clasica, a rezistat 2 ierni fara probleme dar iarna trecuta s-a dus :| Iarna trecuta a fost teribila in gradina :(

Cum ai de gand sa protejezi cortaderiile? Ca a mea am protejat-o si eu intr-o iarna musuroind-o cu niste mranita si nu i-a placut, cateva fire au putrezit, deci e clar ca nu suporta materiale care peste iarna se umezesc, s-a descurcat mult mai bine fara protectie...
 

Roxana Peled

Active Member
In momentul de fata nu mi-e prea greu pentru ca sunt inca in niste ghivece si pot sa le duc la iarna in casa veche care nu e incalzita dar nici nu intra sub -5 grade.
Dupa ce le plantez la loc definitiv ma gandeam la niste rogojini sau cum am mai citit pe ici pe colo, cu crengi de brad. Ma intreb insa de unde fac rost de atatea crengi de brad in mijlocul Bucurestiului :?

Cu musuroitul e normal sa nu prea mearga, e o metoda in general aplicabila plantelor lemnoase.
 

bradut

Well-Known Member
claude a spus:
daaa...si eu am umblat cu limba scoasa dupa Cortaderia...am gasit varietatea 'Pumila', care e putin mai rezistenta la inghet decat varianta clasica, a rezistat 2 ierni fara probleme dar iarna trecuta s-a dus :| Iarna trecuta a fost teribila in gradina :(
Asa cum s-a mai zis, poate ca nu iarna a fost de vina (chiar daca fost lunga si friguroasa, nu a lipsit zapada), ci mai ales toamna secetoasa. Plantele au intrat in iarna fara rezerva de apa. Anul acesta vara a fost cu zero precipiatii, iar toamna se arata la fel. Deci e jale. Eu am sa continui sa ud gradina, in speranta ca voi suplini deficitul de apa, urias. :roll:

Cred ca o protectie s-ar putea realiza si cu un strat generos de frunze. Si eu am plante care trebuie cocolite peste iarna, si ma gandesc la varianta asta.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, este foarte setoasa plantuta aceasta. Cum ii lipseste apa, cum se ofilesc frunzele. O voi proteja la iarna, multumesc pentru informatii.
Eu am reusit sa trec rozmarinul peste iarna trecuta. I-am facut o caciulita din paie, legate cu sfoara. Dar sunt sigura ca si stratul gros de zapada a ajutat.
 

Roxana Peled

Active Member
Bradut, cu frunze e foarte bine numai ca trebuie sa gasesti o metoda sa le convingi sa stea acolo.

Caramell, cred ca pe la noi, Bucuresti, Ilfov e un picut mai cald totusi sau cel putin asa sper :nu-mi_place: ca din cate povesti cu pierderi de iarna citesc aici, incep sa ma cam sperii. In interiorul orasului de exemplu sunt intotdeauna cu doua grade in plus si iarna dar si vara :) . Eu cu rozmarinul nu am avut niciodata mari probleme desi a stat complet neprotejat. Sper sa nu fi fost o chestiune de noroc sau daca a fost, sa am noroc si cu Cortaderia.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana, tu ai o gradina micuta in oras si in plus sunt convinsa ca ai pus plantele pe langa gard. Deja sunt mult mai multe avanteje: 2 grade in plus in oras plus protectia oferita de casa si gard.
La mine bate un vant infiorator iarna. Plantele de pe langa casa si gard mai beneficiaza de o oarecare protectie, dar cele din gradina nu.
Si stiu prea bine cum e iarna aici, am petrecut o noapte de pomina cu masina in zapada la doar 2km de localitatea unde stau acum. Pe vremea aia locuiam in Bucuresti. :rofl: Norocul meu ca aveam pisica cu mine, tolanita pe sub geaca si mi-a tinut de cald.
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: aoleu doamne!!! :aoleu:

Asa este, la mine intreaga gradina este pe langa gard, pe langa casa sau intre gard si casa, fiind atat de mica :D

Metoda protectiei de iarna cu pisica e de retinut! :rofl:
 

clematite

Well-Known Member
In Polonia, unde este mai frig decat la noi, este mai preferat Miscantus. Ei spun ca e mai rezistent iarna, decat Pampas.
Am vazut multe varietati de Miscantus in gradini, si sunt parca si mai elegante.
Atentie, sunt invazive, trebuie controlate. Ca denumire suna bine, dar e mai potrivit pentru gradini mari.

miscantus variegatus
miscantus purpurascens
miscanthus sinensis zebra
 

Roxana Peled

Active Member
Imi place mult ideea cu iarba de pampas dar nu stiu daca pe dig ar fi cea mai buna pozitionare. Baltuta ta din cate imi aduc aminte e cam in camp iar sa o plantezi pe o pozitie ridicata inseamna sa o expui la vant si frig care s-ar putea s-o culce sau sa o inghete. Iarba de pampas din pacate nu e foarte rezistenta la ger. Eu as pune-o intr-o pozitie ceva mai ferita.
 

roxanasoare

Member
Stiti cumva unde gasesc pe net seminte felurite de ierburi decorative? Am gasit ceva la anthesys dar mai vreau. De exemplu carex care arata superb.
 
Sus