Ierburi decorative

cornelia

Fondator
Membru staff
As vrea sa stiu ce ierburi decorative aveti voi in gradina: ce creste bine la noi, ce face casa buna cu alte flori, ce este la fel de frumos si toamna, care ce pretentii are. Tot pentru un articol. :wink:
 

Ema

Member
Bun gasit tuturor,

Tocmai am primit plantele comandate la Eutopia si printre ele am si cateva ierburi decorative - Miscanthus si Molinia. Sunt tunse la 15-20 cm iar vasele in care sunt au destul de putin pamant , s-a mai pierdut si in timpul transportului. Credeti ca e bine sa le plantez in gradina acum , tinand cont ca noaptea temperatura e de -5 - 8 C iar ziua nu trece de 4 C?

Va multumesc!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce am in gradina este "Phalaris arundinacea" si interesanta prin culoare mi se pare "Carex".
Iarba de Pampas, "Cortaderia selloana" este tare frumoasa dar ii trebuie un loc special pentru a fi pusa in valoare.
 

Ion

Member
Gabi, si eu am pus in gradina asta toamna cortaderia. Ce pretentii are? E nevoie sa fac ceva special pentru ea? Multumesc.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sincer mi-ar fi placut sa am dar locul nu-mi permite asa ceva.Am spus numai ca trebuie asezata in asa fel incit sa fie pusa in valoare.
Am vazut intr-o curte aproape de unde locuiesc eu in mijlocul gazonului .De jur imprejur la o distanta de citiva metri sunt plantati trandafiri diverse culori iar intre ei margarete si dephinium iar pe una din laturi citiva arbusti ornamentali.Cine a gindit aceasta gradina a facut-o foarte bine fiindca este plina de culoare de primavara pina toamna tirziu.
M-am indepartat de intrebare.Deci nu am..... dar acolo unde am vazut sta in plin soare si fiindca gazonul se uda aproape continuu.... :? nu stiu ce sa zic.
Este frumoasa,spectaculoasa,impozanta.Mie personal tare imi place :D
 

mihai_c

Member
Cortaderia are radacini adanci si este rezistenta la uscaciune, pampasul inseamna stepa, asadar ploaie putina. In schimb este sensibila la frig...
 

ghia_don

Active Member
mihai_c wrote:
Am cumparat pana la urma Cortaderia: alba clasica si soiul Rosea (le-am luat pe ultimele, daca mai asteptam o zi nu mai gaseam). Cea clasica ajunge la 1,75 m iar cea roz chiar si la 2,5-3 m :shock: . Deocamdata sunt doar niste fire de iarba de 20 cm... sa vedem cum evolueaza.

einsteinitza wrote:
E foarte decorativa,chiar si iarna
 
A

Anonymous

Guest
ierburi de gradina

Eu pe langa gard am pus cipru de gradina -Kochia scoparia agrosel 748,care toamn se inroseste f frumos si cretisoare -Alchemilla mollis agrosel 681,pe care am confundat-o cu cretisoara medicinala.Anul asta am gasit seminte de coada soricelului,colorate,tot seminte agrosel,DAR LE PUN IN RASADNITA SI APOI LE REPIC..
 

George

Member
Astazi mi-am cumparat si eu pentru gradina o iarba de pampas "Cortaderia selloana", ii rog pe cei care au acesta planta sa-mi spuna daca rezista iarna, fara a fi protejata in vreun fel.
 

Ema

Member
George a spus:
Astazi mi-am cumparat si eu pentru gradina o iarba de pampas "Cortaderia selloana", ii rog pe cei care au acesta planta sa-mi spuna daca rezista iarna, fara a fi protejata in vreun fel.
Nu este indicat sa o lasi neprotejata pe timpul iernii , mai ales daca este intr-o pozitie expusa. Eu o protejez cu o rogojina pe care o asez in jurul plantei ca un cort indian. Nu este aspectuos iarna , dar merita sacrificiul.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Exista la mine in cartier :rofl: o curte foarte frumoasa si bine ingrijita de catre un decorator care se vede ca nu e lenes :evil: si care a pus in mijlocul gazonului o astfel de iarba.Toamna tirziu o tunde radical iar primavara da singura.
Nu am vazut sa fie acoperita cu ceva de 2 ani de cind exista in acea curte. :? Asta pot spune in mod sigur.Acum....ce sa zic?

Este grozav de decorativa si impresionanta prin somptuozitate.E bine sa fie pusa in valoare singura.
 
A

Anonymous

Guest
Gabiuta a spus:
Exista la mine in cartier :rofl: o curte foarte frumoasa si bine ingrijita de catre un decorator care se vede ca nu e lenes :evil: si care a pus in mijlocul gazonului o astfel de iarba.Toamna tirziu o tunde radical iar primavara da singura.
Nu am vazut sa fie acoperita cu ceva de 2 ani de cind exista in acea curte. :? Asta pot spune in mod sigur.Acum....ce sa zic?

Este grozav de decorativa si impresionanta prin somptuozitate.E bine sa fie pusa in valoare singura.
da ierburile decorative se tund
dar io stiam ca se tund primavara ca plantele sa fie decorative si iarna
si partea de deasupra protejeaza radacina
mi-am luat si io o iarba de pampas
vaz io ce fac cu ea la iarna.oricum am pus-o in plin soare ,spre sud.abia astept sa vad "cozile de vulpe " fluturand
asta nu inseamna ca ma bucur de venirea toamnei si a iernii......chiar nu-mi place frigul(e drept ca nici sa ma coc in plin soare nu ma omor)
 

mihai_c

Member
Ai grija ca mie mi-au inghetat amandoua (alba si roz) ierburile de pampas azi iarna; ca sa supravietuiasca trebuie bine protejate.
 

adiadi

Member
are cineva iarba de pampas cumparata de curand.
vreau o poza de 'foarte ' aproape.
am comandat si eu pe net mai multe soiuri...si au ajuns ca vai de ele ...si in plus cu etichetele cazute. acum ma chinuiesc sa le deosebesc dupa frunzulite.
cu carexul e ok,l-am gasit...dar cu iarba de pampas ce fac daca nimereste intre flori?
 

mihai_c

Member
Iarba de pampas are frunzele aspre, taioase si varfurile au tendinta sa se rasuceasca... asa o poti deosebi.
 

adiadi

Member

Asa arata iarba de pampas?
Ai cumva si penisetum?
A mea e chiar o uscatura? Oare isi da drumul mai tarziu?
 

mihai_c

Member
Da Festuca, asta era... am si eu una dar nu se face prea mare...

Ar trebui sa inceapa sa dea deja frunze iarba de pampas, sper doar ca nu e moarta, planteaz-o oricum si ai sa vezi in maxim o saptamana...
 
Sus