Identificari bonsai

cipikkus

Member
pork, pot sa zic ca si eu sunt indragostit de aceasta specie, ba chiar am replantat crengute rupte din asta mare cand l-am tuns pe ici pe colo si s-au prins. Acum am niste pui de ulm de mai toata frumusetea, viitori bonsai.
 

pork

Member
@cipikkus: si eu am acasa cateva crengute puse in pahare, dar mai au o viata de crescut :giggle:

@chriisiis: intr-adevar seamana, insa nu stiu daca retusa face radacinile asa mari.
Poate vine vali cu un raspuns. Oricum, ficus e. Asa ca tine-l la lumina si mai pulverizeaza-l din cand in cand.
 

vali

Active Member
Moderator
ovidium a spus:
voi incerca sa postez poze mai bune 8)
Cred ca ar fi bine. Din astea, nici nu pot sa-mi dau seama daca cunosc specia sau nu :rofl: Si, mai nou, am cam inceput sa si chiorasc! :)
 

ovidium

Member
daca veni vorba de chiorat: 'welcome to the club' :)
am gasit : corokia - mai trebuie sa gasesc specia :)
merci oricum :D
 

flo_flu

Member
era unu' care in tinerete spargea nuci cu ...........
dupa ce o imbatranit o trecut la nuci de cocos ca i-o slabit vederea......
 

iceandfire

New Member
Bonsai nou

Buna ziua. Sunt noua pe forum dar am primit un bonsai de nu stiu ce tip (banuiesc ca este un tip de ficus) si nu stiu nici cum sa il ingrijesc, iar de cand l-am primit ii cad frunzele intr-o veselie, fara sa apuce sa se usuce. Am observat si niste pete pe unele dintre ele. Are si frunze nou crescute. Am nevoie de ajutor ca sa nu-mi moara "in brate", pana citesc eu toate topicurile, in speranta ca voi gasi vreun raspuns publicat nu stiu cand si nu stiu unde!?!
Incerc sa pun si o poza cu el. Daca reusesc ii multumesc anticipat celui care imi salveaza bonsaiul!
A propos, nu gasesc nici un buton care sa-mi permita atasarea de poze sau alte fisiere!?! Uffffff...... complicata modalitate de a atasa o imagine ati gasit!?!... Ma mai straduiesc...

By iqadelaqi64 at 2011-06-19
 

vali

Active Member
Moderator
Buna,
Ai, intr-adevar, un ficus. E numit "ficus ginseng"... n-are nicio legatura cu ACEL ginseng, dar in fine...
De fapt, este vorba de un trunchi de Ficus cordata (specie extrem de rezistenta la perioade lungi de seceta) http://www.andycowley.com/namibia/plant ... rdata.html pe care sunt grefate ramuri dintr-o varietate de Ficus microcarpa, cu frunza mai mica (de obicei, "Panda").
Gaselnita e pur comerciala, pt ca astfel se obtin rapid plante ce imita silueta unui copacel (in fine, e discutabil). Si se vand cu ghiotura.
Nu tre' sa-ti faci griji, nu e pretentios si nu ridica probleme. Faptul ca tot pierde frunze de cand l-ai primit, e specific ficusilor. Se emotioneaza usor :p in casa noua si asa se manifesta. Dupa ce se va obisnui cu noua locatie, lucrurile vor intra in normal.
Incearca sa nu-l uzi exagerat de mult (sau des, ma rog). Radacinile acelea "solduroase" nu sunt altceva decat niste depozite pentru zilele in care nu ploua. :D

Sa va bucurati unul de altul!
 

iceandfire

New Member
Acelasi bonsai

Ce puteti sa-mi spuneti despre pretentiile de lumina pe care le are acest ficus. Initial l-am tinut in camera, pe o masa aflata la vreo 3 m de geam, iar dupa ce am vazut ca ii cad frunzele cu atata veselie, l-am mutat pe balconul inchis cu termopane dar mai luminos; am procedat bine sau nu prea are importanta?
Multumesc anticipat.
 

vali

Active Member
Moderator
Chiar daca ficusii sunt recunoscuti pentru faptul ca se descurca destul de bine si cu lumina mai putina, nu se supara niciodata daca primesc mai multa, dimpotriva! Deci, e mai bine in balcon.
Acum, ideea e sa ramana acolo :D
Si s-ar bucura si de ceva mai multa umezeala la nivelul coroanei. O pulverizare zilnica pe frunze si ramuri l-ar face mult mai fericit.
 

pork

Member
Am luat astazi un copacel de la baumax, 2.99 lei :giggle:
Stie cineva ce specie e? Imi cer scuze pt poze...dar mai mult n-a putut telefonul..eventual mai incerc maine.

http://cs-pork.ro/imagehost/viewer.php? ... 0t80z7.jpg
http://cs-pork.ro/imagehost/viewer.php? ... 0t80z7.jpg
http://cs-pork.ro/imagehost/viewer.php? ... v9p96z.jpg
http://cs-pork.ro/imagehost/viewer.php? ... z4rbzq.jpg

Parca am vazut la vali asa ceva...se numea ceva cu "Cy...", e un conifer....

Si daca stie cineva ceva despre specia asta, primesc cu bucurie sfaturi (cum suporta tunderi, cat anume permite sa i se taie etc.)
Multzam :)
 

vali

Active Member
Moderator
Dupa colorit, nu pare ala cu "cy" :) , adica "falsul chiparos", Chamaecyparis (pisifera "Boulevard" am eu, dar mai sunt si altele), ci Cupressus macrocarpa, chiparos de Monterey, varietatea Wilma. Daca rupi un smoc de frunzulite, le farami intre degete si emana un miros placut ce aduce cu coaja de lamaie, atunci asta este. :D
Chamaecyparis-ul este mai albastrui la frunze; verdele asta crud care apare in imagini e specific chiparosului de Monterey, 'Wilma'. Este unul chiar si mai aproape de galben, varietatea 'Goldcrest". Cele doua se cam confunda (dac'ar fi numai ele :) ).
Da o cautare pe Gogu'-imagini si te vei lamuri.

Sa-ti traiasca!
 

pork

Member
vali a spus:
Dupa colorit, nu pare ala cu "cy" :) , adica "falsul chiparos", Chamaecyparis (pisifera "Boulevard" am eu, dar mai sunt si altele), ci Cupressus macrocarpa, chiparos de Monterey, varietatea Wilma.
Asa e, nu-i ala cu "cy" :rofl: . Am cautat si pe gogu' si cred ca ai dreptate. Am luat si cateva capete de verdeata din el si miroase placut, dar a rasinoasa...nu prea a lamaie...sau poate nu prind eu. Insa imaginile confirma varianta "Cupressus macrocarpa".

Am cautat putintel si despre ingrijire, am gasit doar ca nu e foarte pretentios, ii place lumina, apa destul de multa din primavara pana in toamna.
M-ar interesa cum suporta taierile...eu as vrea sa il tund mai drastic, caci am in plan sa incerc, vorba lui Fabian, un "minsai" si pus intr-un vas mititel (asta cu vasul mai incolo, deocamdata cat il chinuiesc, am sa-l las in ceva mai marisor).

vali a spus:
Sa-ti traiasca!
Multumesc, sa dea Domnu' :)
 

acidula

Member
Buna! de ieri sunt ,,fericita mamica'' a unui copacel. Ma ajutati sa-i gasesc numele?

l-am fotografiat din toate partile... se vad urme de saruri din apa si parca si mucegai pe trunchi,are putin muschi pe solul care era deja umed.
Astept parerile voastre. Multumesc.
 
Sus