Idei decorative cu orhidee

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: Coronita cu orhidee

Camik a spus:
Am facut si eu un aranjament cu orhidee.
Pentru premiul intai al nepoticii.
Cu ajutorul ei a fost un lucru foarte placut.Si-a ales cate o floare din phalele mele si asa am realizat impreuna coronita.
Foarte draguta ideea! :D
Felicitari pentru premiul I al nepotelei! :clap:
 

CristianG

Well-Known Member
Camik a spus:
Am rupt doar cate o floricica Cristian.Nu am distrus plantele.Si oricum ele se trec la un moment dat.
Nu am vrut sa ma fac grozava cum spui tu.Asa si aici daca ne expunem florile ar insemna ca vrem sa iesim in evidenta unii fata de altii.
A fost doar un aranjament floral facut pt. o fetita deosebita.Atat.
Nu ai inteles mesajul meu Camik.Spun doar ca in comparatie cu alti copii, la serbarea de sfarsit de an, caci despre asta este vorba, fetita ta a aparut cu o coronita cu flori de orhidee in comparatie cu ceilalti copii, care nu aveau coronite cu flori de orhidee. La asta m-am referit cand am spus ca vrem sa iesim in evidenta. Ceilalti ochi asa vor percepe coronita de pe capul micutei tale. Problema noastra a societatii, a tuturor, este ca mereu vrem sa iesim in evidenta, cu ceva ca sa ne facem remarcati, sa atragem atentia. Insa nu-i asa, pana la urma, lauda de sine nu miroase a bine. Faptul ca micuta ta a avut coronita de orhidee pe cap, a atras in jur invidia. Asa apar invidiile, rautatile....:( Si uite asa copii nostrii cresc cu ideea ca sunt mai speciali decat altii...:(
 

sicora fabian

Active Member
:rofl: Cristian, dar copiii nostri intr-adevar sunt "mai speciali" decat altii!
Pe langa o gramada de Cymbidium, am si eu doua phale, nici pe departe atat de frumoase ca ale voastre, dar sunt "mai speciale" . . . tocmai pentru ca sunt ale mele! :D
In locul lui Camik as fi facut la fel tocmai pentru ca fetita sa se simta speciala! :mrgreen: Stiu ca nu-i frumos, da-i omeneste! :oops:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Camik, e foarte frumoasa ideea si coronita la fel! Mie imi plac lucrurile special facute pentru cineva, sunt daruri mult mai pretioase decat orice chestie cumparata!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Total de acord cu tine Mada.
Fiecare copil este special pentru cineva si cred ca exista momente cand chiar trebuie sa le aratam ca inseamna ceva pentru noi.
Sunt sigura ca si ceilalti copii s-au simtit speciali chiar daca nu au avut o coronita cu orhidee ci poate cu floarea-soarelui.
Nu floarea a contat pana la urma ci gestul in sine.
Iar invidiile si rautatile printre copii de regula nu prea exista numai daca sunt inoculate de cei mari.
Spun asta pentru ca am lucrat cativa ani cu ei si stiu ce suflete curate si frumoase au.
 

miki70

Active Member
Mie mi se pare la fel de frumoasa o coronita cu trandafiri sau flori de camp. Sunt sigura ca sunt persoane carora nu li se par deosebite orhideele asa ca nu trebuie sa va faceti griji ca s-a iscat invidie.
 

Camik

Active Member
O fetita deosebita pt. ca a luat premiul intai si cu o coronita deosebita ,nu pt. ca era cu flori de orhidee Cristian ci pt. ca era facuta cu mainile ei si doar cu ajutorul meu.Putea sa fie si cu flori de camp.
I le-am oferit cu drag pt. ca erau flori frumoase ,flori de care copiii habar nu aveau cum se numesc.Puteau sa fie trandafiri de nu stiu ce firma sau oricare alte flori ,nu conta .Daca era sa fie invidiosi ar fi fost oricum dar copiii nu sunt asa.
 

CristianG

Well-Known Member
Camik a spus:
O fetita deosebita pt. ca a luat premiul intai si cu o coronita deosebita ,nu pt. ca era cu flori de orhidee Cristian ci pt. ca era facuta cu mainile ei si doar cu ajutorul meu.Putea sa fie si cu flori de camp.
I le-am oferit cu drag pt. ca erau flori frumoase ,flori de care copiii habar nu aveau cum se numesc.Puteau sa fie trandafiri de nu stiu ce firma sau oricare alte flori ,nu conta .Daca era sa fie invidiosi ar fi fost oricum dar copiii nu sunt asa.
Si ca sa nu continuam la nesfarsit acest subiect......Te invit sa citesti cartea lui J.Krishamurti intitulata - Despre educatie. Ori poti sa intri pe blogul meu personal unde am discutat la randul meu despre cum ne educam copii, greselile pe care le facem. Intra aici si citeste:

http://cristian-adevaruldepretutindeni. ... ucaie.html

Mi-a fost greu sa inghit cele scrise acolo poate si pentru ca in carte se ascund atat de multe adevaruri. Si sincer, intorcandu-ma in timp, niciodata nu am agreat copii falosi si care aratau lumii premiile, medaliile si diplomele. Ii consideram falosi si se considerau superiori fata de cei care nu aveau capacitatile lor. De multe ori aveam sentimentul ca nu eram la nivelul lor si in copilarie se crease in sufletul meu multe rani interioare care de cele mai multe ori erau alimentate si de colegii de clasa (imi faceau in ciuda). Am senzatia ca mentalitatea noastra nu se va schimba nici in 1000 de ani de acum inainte. Asa ca dragilor, sa nu va mire de ce lumea va ramane aceiasi si oamenii vor ramane la fel de egoisti, invidiosi, lipsiti de iubire si respect pentru ce exista in jur. Societatea actuala noi o construim. Copii sunt formati de noi iar ei la randul lor vor oferi copiilor lor aceleasi mentalitati si obiceiuri antice.... :(
 

CristianG

Well-Known Member
Camik a spus:
Mai Cristian ,vad ca tu ai o problema...
Ne oprim aici.
Camik, problema mea este a noastra, a tuturor.Mentalitatile sunt aceleasi si se perpetueaza mereu si mereu. Citeste, citeste si afla lucruri la care poate nu te-ai gandit niciodata. Ti-am oferit instrumente, si o alta viziune asupra vietii. Restul depinde de tine....Succes! Si iarta-ma daca am fost putin dur. Poate si pentru ca am o reactie neplacuta cand vad laude la adresa copiilor pe care ii avem, coronite si carnete cu calificative de FB. Si nu este numai parerea mea....Inteleptii acestei lumi au dezbatut aceasta problema si sincer le dau dreptate pentru ca eu insumi m-am confruntat cu acest mod de abordare pagubitor cei drept, legat de modul cum ne educam copii. Sa luam cu totii aminte. :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Cristiane ai luat-o tare pe aratura(sa fiu in tema cu agricultura) :rofl: ....si esti departe de gradinarit si cei iubesc asta si pe cei ce sunt in preajma lor.

Eu zic sa iei ceva rece (bere/vin/suc) si sa calmezi situatia cu educatia , nici mie nu mi convine sa ma "ajute" cineva cu educatia in familie asa cum nici altii nu vor asta , nu inteleg de ce turezi atat motorul cu SF alea de la care "sa luam aminte" , ce sa i faci daca suntem firi rebele si nu mai putem noi de inteleptii lumii ....apropo pentru mine e doar MAMA si TATA restul doar palavragesc ca intr-un cerc fara capat sau inceput.

Ce zici ...am nimerit? :D
 

CristianG

Well-Known Member
"Pe om îl face bogat si puternic doar nobletea sufleteasca - nu averea si nici starea sociala" - Cuvinte intelepte! Insa societatea ne arata altceva din pacate. Problema este ca nimeni nu misca un deget sa schimbe lucrurile.Doar ici pe colo....Unii oameni sunt redusi la tacere din motive bine cunoscute de toata lumea. :roll: :|
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Societatea a fost facuta/a ajuns asa datorita si tie asa ca nu poti invinui pe absolut nimeni de nimic.

A creste copilul educat e una , a aprecia ce merita e alta , a i se da ce merita e ceea ce parintele simte in inima lui si o face fara remuscari.
Niciun filozof nu a descifrat "iubirea neconditionata a unei mame" asa ca pana voi descoperi un 'palavragist" destoinic , mai trece multa apa pe Dambovita

Florile oricum mor , nu omori planta daca iau un trandafir si 20 cm de tulpina , din contra cred ca ii fac bine lui si mie la fel ochilor caci va face si mai multe flori.

Succes in adevar :wink: :rofl:
 

Camik

Active Member
Cristian,baiatul meu are aproape 21ani.Este la o facultate de stat ,facultate in limba engleza.Primeste o bursa pt. meritele lui.Ce sa mai educ eu acum?????
Si acum o sa spui ca ma LAUD.Ai dreptate .Hai sa terminam cu prostiile astea.Rog moderatorul daca se poate sa stearga acest subiect deschis de mine.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cristian am inteles perfect ce ai vrut tu de fapt sa spui.Am citit si cele scrise de tine pe blog si da iti dau dreptate legat de faptul ca pana la urma in viata aceasta exista discriminare.
Din pacate ea exista din cele mai vechi timpuri si trebuie sa stim doar cum sa nu o facem atat de vizibila printre copii pentru ca ei sufera cel mai mult.
Asa a fost de cand lumea ca unii sa fie mai buni si altii mai putin dotati intelectual.Acel "mai bun" trebuia sa fie un exemplu de urmat pentru cei care poate din lene sau din alte motive nu au vrut sa exceleze.
Insa, aici ar trebui sa intervina (ma refer aici la invatamnt) dascalul care trebuie sa fie echidistant si sa stie cum sa se comporte cu toti elevii lui.
Aceasta discutie a ajuns asa de la o coronita pe care o fetita o merita din plin pentru rezultatele avute la invatatura.E meritul ei pentru munca depusa 1 an de zile in scoala.Sunt sigura ca buna educatie intervine pe urma pentru ca oamenii inteligenti pot si stiu sa fie si modesti.Nu cred ca va face pe cineva sa sufere pentru ca ea a fost anul acesta cea mai buna.In alti ani pot excela altii si tot asa.Cred ca aceste premii au fost facute nu numai pentru cei care le luau intr-un anumit an ci si ca un imbold pentru cei care nu le luau pentru a-i impulsiona sa invete mai bine.
Dascalul este cel care trebuie sa se comporte la fel cu toti elevii lui - ca sunt buni sau rai la invatatura.
Aceasta este meseria mea si stiu ce vorbesc.Am vazut si eu multe de-a lungul anilor si m-am lovit de aspecte mai putin placute insa am incercat sa privesc copiii pe care i-am invatat ca pe un tot unitar.
Pana la urma azi poti fi bun tu ca maine sa te intreaca altul si tot asa.
Asta este viata...o intreaga lupta pentru a supravietui.
As putea scrie multe insa nu e nici topicul care trebuie si desi vorbim noi vorbe cum s-ar spune suntem mult prea mici pentru a putea schimba atat metalitatea unora cat si intregul sistem de invatamant.
Eu o felicit inca o data pe fetita si ma bucur pentru ea si pentru rezultatele ei la invatatura insa acest castig va fi si un fel de lectie pentru ea.Nu va trebui sa uite ca acest rezultat inseamna munca si invatatura si ca oricand vor putea fi altii in locul ei.

Dar haideti sa ne bucuram de frumusetea florilor si sa lasam viata sa fie asa cum este ea- cu bune si cu rele.
 

CristianG

Well-Known Member
Un lucru este cert. Societatea in care traim este bolnava. Pe mine ma intereseaza ce face fiecare dintre noi ca aceste discrepante intre cel mai bun si mai putin bun la invatatura sa dispara. Daca acest aspect nu dispare, societatea noastra va ramane bolnava.Nu spun ca individul sa nu fie bun si sa nu fie recompensat. Spun doar ca omul are tendinta sa se compare tot timpul, sa de-a peste nas celuilalt, sa se bata cu pumnul in piept ca este mai tare decat celalalt. Noi ne facem viata un calvar.Am suferit destul de mult in copilarie ca sa pot inghitii in continuare astfel de bravari pe acest forum. Nici macar nu trebuia sa se prezinte coronite, premii si asa mai departe. Acest forum este despre flori si nu despre coronite si premii luate la scoala de copii nostrii. Parintii sunt directi responsabili de modul cum isi educa copii. Eu am pus in evidenta doar aspectele nevralgice ale societatii unde continuam sa ne complacem. Am citit cartea citata mai sus si crede-ma Sarselia ca am ramas socat de ce am citit in ea. Asa ca am decis sa nu fac acelasi lucru cu studentii mei chiar daca nu mai sunt copii.... Sunt si eu cadru didactic de 11 ani.:(
 

mimish

Active Member
Camik a vrut sa recompenseze eforturile unui copil deosebit, care a invatat un an de zile si care merita sa fie laudat si evidentiat! Nu acesti parinti, unchi, matusi etc trebuie "trasi de urechi", pentru ca isi lauda copiii! Parerea mea e ca mult mai grav e sa vezi cum sunt ridicati in slavi alti copii ce nu depun niciun efort pentru ceea ce li se ofera! Si eu as face la fel ca ea!
 

CristianG

Well-Known Member
mimish a spus:
Camik a vrut sa recompenseze eforturile unui copil deosebit, care a invatat un an de zile si care merita sa fie laudat si evidentiat! Nu acesti parinti, unchi, matusi etc trebuie "trasi de urechi", pentru ca isi lauda copiii! Parerea mea e ca mult mai grav e sa vezi cum sunt ridicati in slavi alti copii ce nu depun niciun efort pentru ceea ce li se ofera! Si eu as face la fel ca ea!
Fa cum vrei in continuare! Nu ai inteles nimic din ce am scris pe aici.Hai sa nu mai discutam despre acest subiect. Sper sa fie ultimul mesaj.
 

mimish

Active Member
Bineinteles ca voi face asa cum voi considera in continuare! Si poti fi sigur ca reforma invatamantului nu consta in eliminarea coronitei (indiferent din ce flori e ea facuta) !
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus