Idei decorative cu orhidee

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Totul era o feerie, intr-adevar vazute aievea aratau minunat. Iar cum mie imi plac dendrobiumii, m-am simtit foarte bine printre atatea orhidee de acest tip.

Recipientele in care erau plantate orhideele erau pline cu bile de argila.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In niciuna din poze nu este berry-oda. Sunt dendrobiumi tip phale, cu flori mari.
 

refu

Member
Deci vasele cu bile de argila sunt Vase Lechuza cu sistem de irigare si preteaza foarte bine pentru cultura S/H la orhidee.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Minunate aranjamentele prezentate de tine,Caramell!
Eu ma tot gandesc la ghivecele in care stateau...sau erau direct in bile de argila??
In orice caz se vede de la o posta ca le mergea minunat.
 

CristianG

Well-Known Member
Macar de ar supravietuii acolo....Poate supravietuiesc o perioada si apoi le vor lua de acolo pentru ca se vor degrada. Ma gandesc ca drenajul nu este corespunzator.Pe unde se scurge apa din acele ghivece? Aveau cumva găuri ghivecele? Ma gandesc ca sunt doar pentru decor o perioada de timp. Apoi le vor lua de acolo atunci cand se vor degrada. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cristian si eu ma tot intreb care le-ar putea fi sistemul de drenare a apei pentru ca dupa cum arata nu mi-am dat seama.
In orice caz si daca e sa le schimbe des aranjamentele per total arata splendid.
Asa aeroport sa tot vezi!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu va pot raspunde la intrebarile legate gaurile de scurgere a apei, va dati seama ca nu m-am apucat sa intorc in aeroport ghivecele cu susul in jos :). In imaginea 4 din setul 1 de poze se vad totusi 2 capace gri ce indica existenta unui sistem de drenare a apei. Vasul din setul 2 de poze este intr-adevar Lechuza, se gaseste si la noi, in City Garden.

Am fost curioasa in legatura cu substratul, credeam ca bilele de argila sunt doar la suprafata. Am tot scotocit printre bile (cat de discret am putut desigur :rofl:, insa nu am dat decat peste alte bile de argila. Nici un alt substrat).
 

refu

Member
Deci ghivecele se numesc Lechuza au un rezervor, plantele nu ajung in apa, au si indicator al nivelului de apa, Dendrobium este pus in sistem S/H in aceste ghivece. Ghivecele acestea se gasesc si la noi, Chiar eu am placerea de a ma ocupa de comercializarea lor :)
 

Camik

Active Member
Coronita cu orhidee

Am facut si eu un aranjament cu orhidee.
Pentru premiul intai al nepoticii.
Cu ajutorul ei a fost un lucru foarte placut.Si-a ales cate o floare din phalele mele si asa am realizat impreuna coronita.
 

sarselia

Active Member
Moderator


Wow Camik te felicit din suflet!
Minunata idee....
Eh cat mi-ar fi placut si mie sa am o coronita cu orhidee insa pe vremea noastra nici macar nu stiam ca exista asemenea minunatii.
Cred ca a avut cea mai frumoasa coronita dintre toate colegele ei.

Si sincere felicitari si celei mici pentru rezultatele avute la invatatura!
 

Camik

Active Member
Multumim frumos!
Asa i-am spus si eu ca o sa fie cea mai deosebita coronita pt. o fetita deosebita. :*
 

CristianG

Well-Known Member
Re: Coronita cu orhidee

Camik a spus:
Am facut si eu un aranjament cu orhidee.
Pentru premiul intai al nepoticii.
Cu ajutorul ei a fost un lucru foarte placut.Si-a ales cate o floare din phalele mele si asa am realizat impreuna coronita.
Nu stiu de ce ai facut asta! Ai avut tu inima sa rupi florile orhideelor pentru o coronita? De ce tot timpul trebuie sa iesim in evidenta cu ceva? Numai asa ne simtim bine, sa parem mai grozavi decat altii? Sa incercam sa eclipsam pe altii? :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ooo Cristian de ce spui asa?
Camik a facut un gest tare frumos pentru nepotica ei.
Pana la urma e extraordinar de frumos ca florile sunt prezente in toate evenimentele importante din vietile noastre.
De la nastere si pana in final ele sunt alaturi de noi.
Mie mi-a placut coronita si mi-ar fi placut sa am si eu asa ceva.
Dar suntem oameni si deci suntem diferiti si gandim diferit.
:D
 

Camik

Active Member
Am rupt doar cate o floricica Cristian.Nu am distrus plantele.Si oricum ele se trec la un moment dat.
Nu am vrut sa ma fac grozava cum spui tu.Asa si aici daca ne expunem florile ar insemna ca vrem sa iesim in evidenta unii fata de altii.
A fost doar un aranjament floral facut pt. o fetita deosebita.Atat.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus