Hoya pubicalyx cv HSI037 (vanduta gresit ca H. meliflua)

elaelena

Member
planta este extraordinar de frumoasa, are un aspect bogat,sanatos..felicitari pt. aceasta achizitie si sa iti infloreasca cat mai repede!
 

sarselia

Active Member
Moderator
2006!Pai a trecut ceva vreme pana s-a facut asa mare....Dar acum uite ca te fericeste si ea cu niste minunatii de flori.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, dar e un monstru de planta pe langa altele. O sa fac o comparatie zilele viitoare intre ea si alta planta de aceeasi varsta, ca sa va dati seama cat de mare e. :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Super!Pai daca a crescut ca nebuna inseamna ca ii place cum o tratezi.
Probabil ca depinde si de fiecare specie in parte.Unele cresc mai greu fata de altele.
Oare pe cand se deschid florile?
:visator:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, e si de la mama natura mai mare decat altele. Cred ca pana la flori mai dureaza cateva zile.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu-i bai ca asa le vei indragi si mai mult cand le vei vedea deschise.
Asteptam si noi!
:D
 

dorinas

Member
E superba planta ta Cornelia. Am si eu una de vreo 2 ani dar cred ca a mea este H. meliflua ssp meliflua si nu a crescut asa mare ca a ta. Oricum ma bucur sa vad flori chiar si virtual de la ea mai ales ca nu e o specie care infloreste prea usor.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca sunt de mai multe feluri decat cele 2. Pentru ca am si eu fraterna tailandeza si arata cu totul altfel. Are cam 3 ani. Poate apuc sa-i fac poza ca sa facem comparatii.

O pozezi si tu pe a ta?
 

dorinas

Member
Da ii fac si eu poza la a mea. Provenienta la a mea este Franta dar nu stiu de unde a fost colectata.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ia uitati cum a inflorit:



Este absolut superba, inchisa la culoare, pufoasa, floare mare parfumata, stele suprapuse in mijoc, culori aproape metalice. Insa, dupa capul meu, nu este meliflua. Este un fel de publicalyx. O sa cercetez sa vedem de care.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek: :eek:
E perfecta!
Fie ce-o fi,imi place enorm de mult!
Sa iti traiasca si la cat mai multe infloriri!
Si totusi de ce spui ca nu e Meliflua?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci de rasfat.

Zic asta pentru ca meliflua trebuia sa fie rozaliu-portocalie si cu marginile petalelor mai rotunjite.
 

miha

Member
Superba floricica... :roll: Nu stiu ce e, dar nu cred ca e pubicalyx... Difera frunzele, nu-s asa alungite ca la pubicalyx... astea sunt mai mari si mai rotunjite...
Orice ar fi...sa faca multe flori!!! :wink:
 
Sus