Hoya pubicalyx cv HSI037 (vanduta gresit ca H. meliflua)

cornelia

Fondator
Membru staff
Va promiteam acum ceva vreme ca am sa scot puii la sedinta foto. Primul pui, de care sunt tare mandra pentru ca e harnicut este de la Hoya meliflua. Are 1 an si jumatate si cred ca anul viitor o sa-mi faca o mica bucurie:

 

Simona D.

Member
Exista doua varietati din aceasta specie: H. meliflua subsp. meliflua si H. meliflua subsp. fraterna.

A mea cred ca e H. meliflua subsp. meliflua

 

Simona D.

Member
A ta cred ca este meliflua subsp. fraterna. Eu am o fraterna si parca are frunzele cam ca si ale tale ( nu sunt suculente ).
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi am transplantat nebunica asta. A crescut mult si incepe sa populeze arcul de bambus. Poze... cu prima ocazie.
 

oana_oana

Member
Ce mai conteaza dezordinea, la cat este de frumoasa. Asteptam floricele. Sa-ti triasca toate si sa-ti infloreasca.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca in dimineata asta am zarit primul peduncul. E mic mic si format tocmai in varful unui lastar crud si chel (n-a apucat sa faca frunze). Asta ma face sa visez, dar nu stiu ce sanse are sa-l faca mare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Intre timp pedunculasul s-a facut cam de 4 cm. Are un mot rosu in varful bobocilor si pare in regula, in crestere.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek: :eek:
Wow!Intr-adevar sunt o splendoare!
Pandeste-le ca ai si de ce si pe urma fie-ti mila si de noi si arata-ni-le si noua!
:D
 
Sus