hoya bolnava

aleynad

Active Member
Moderator
serbo a spus:
hoya mea bolnava a murit. Azi am scos-o din ghiveci, (ma rog...ce a mai ramas din ea....) si am observat ceva ce cred ca s-ar putea sa fie o posibila cauza. S-ar putea sa spun o tampenie dar daca macar 1 % am dreptate poate ca foloseste cuiva. Plantuta mea era infasurata pe un suport de lemn in forma de U cu capetele bagate adanc in pamant.Toata partea din suport care era in pamant era super putreda - neagra, umeda si pur si simplu nu mai avea nici o consistenta, ramasese numai un fel de coaja. Cred ca e posibil sa o fi afectat putrefactia lemnului.

Serbo, mi se pare putin plauzibila explicatia :(
Tu spuneai ca frunzele sunt stafidite, aceiasi problema o am si eu la o hoya...eu credeam ca e deshidratata si o udam mereu si cand colo...era de vina pamantul, se stransese ca un bulgare in jurul radacinilor si si devenise compact, lutos din cauza apei si a compozitie proaste (mai mult turba).
I-am schimbat pamantul, adaugand si o parte nisip pentru drenaj. Au trecut 2 saptamani, inca nu a murit, dar nici semne de revenire nu arata :(
 

diana999

Active Member
Frumusetea mea de hoya bella arata foarte rau de cand i-au aparut florile. O fi aerul prea uscat ?? Frunzele sunt foarte deshidratate si acum desi nu mai are flori. Am crezut c-o pierd si am taiat cativa lastari. Ei si-au revenit in apa. Ce ma sfatuiti ? Mi-e foarte draga.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si la mine bella a suferit la caldura. Pune-o la umbra si mai pulverizeaza-i frunzele cu apa. Daca radacina mai e sanatoasa, macar partial o sa-si revina.
 

diana999

Active Member
Doar dimineata are soare, in rest e pe umbra. O sa pulverizez mai des frunzele. Am uitat sa mentionez ca am acoperit-o cu o folie de cateva zile....nicio schimbare pana acum. Eu mai sper... :D
 

poxicuta

Active Member
hoya bella

daca ai curte pune-o afara la umbra deasa, bella are nevoie de racoare si stropeste-o cu apa , oricum afara e mai racoare ,noaptea mai ales!
 

diana999

Active Member
Hoya mea, Bella nu si-a revenit :( Azi parca arata mai rau. Cred c-a fost atacata de paianjeni pentru ca am vazut o panza fina. Cu ce pot s-o stropesc ?
Si pe hoya carnosa am vazut cateva pete lipicioase :? :( .....
 

poxicuta

Active Member
hoya

incearca cu PERFECT PLANT cu dop rosu, este un insecticid cu spectru larg, se gaseste in florarii de obicei , tub spray.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
500ml apa + 500ml spirt + 2 picaturi de det vase + 1 aspirina
netamponata.

Stropiri de doua ori pe zi , sub si peste frunza , si sa nu stea in soare cat timo e spirtul pe frunze ( se evapora prea repede ) :wink:
 

diana999

Active Member
Multumesc pentru sfaturi.
Voi incerca intai varianta Bio...daca pot sa-i spun asa :D


Imi place sa prepar...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Diana nu-ti recomand spray-uri din comert, d-alea care stiu de toate si in final omoara plantele sau nu rezolva problema. Daca nu merge varianta lui Dan, du-te la fitosanitare si ia ce gasesti.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu doar ce e invizibil ( ce sa i fac nu mai vad bine ) folosesc solutia bio , la lanosi si la testosi si in general ce pot vedea imi iau un paharel de suc (pentru mine nu pentu ei :rofl: ) si cu o scobitoare cu vata si una fara trec la curatire planta .

In felul asta asa cum zice si Cornelia nu sufoc planta cu chimicale care de multe ori ard si frunzelle pe care sunt date.\

Bafta si tin pumnii sa traiaasca
 

diana999

Active Member
Prefer si eu solutiile Bio, macar in prima faza...dar inteleg ca solutia e pentru lanosi, testosi si nu pentru paianjeni. Daca nu da rezultate, trec pe insecticide chimicale.....si pastrez solutia pentru lamai. L-am primit cu ...chiriasi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
spirtul in sine omoara tot , sapunul face un film care impiedica atasarea oualelor de insecte iar apa are doar rol de diluare si de dispersare.
 

poxicuta

Active Member
Re: hoya

poxicuta a spus:
incearca cu PERFECT PLANT cu dop rosu, este un insecticid cu spectru larg, se gaseste in florarii de obicei , tub spray.
:? Eu l-am incercat pe mai multe plante si a fost foarte eficient pentru paraziti, fara sa afecteze planta, nici nu sfatuiam pe cineva daca nu incercam ,in fond toata materia este chimica, probabil va referiti la produsele de sinteza?
 
Sus