hoya bolnava

serbo

Member
Am si eu o hoya bolnava si va rog mult sa ma ajutati sa identific problema si eventualele solutii. O am de multi ani, a inflorit in fiecare an abundent, nu am avut niciodata probleme cu ea si habar nu am ce s-a intamplat acum. Frunzele au inceput sa se ingalbeneasca incepand de la codita si dupa o vreme se innegresc si se inmoaie. Nici nu stiu cum sa descriu foarte bine problema asa ca atasez cateva poze.

Va multumesc anticipat pentru ajutor!



 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu zic ca e o problema de la umiditate. Apare pe timp de iarna si nu prea ai ce sa faci. Ideea e ca udarea trebuie asociata cu temperatura.

Unde o tii? Ce temperatura ai in acel spatiu? Cum o uzi?
 

serbo

Member
Multumesc pentru raspuns Cornelia.
Si mie mi se pare ca ar fi o problema de umiditate desi nu prea inteleg cu ce am gresit. Planta o am de 3 ani si de atunci o tratez astfel:
- sta in sufragerie, departe de calorifere
- are multa lumina dar niciodata soare direct
- atat iarna cat si vara o ud cam la doua saptamani- nu stiu daca e prea rar sau prea des dar pana acum a fost multumita.
- iarna sunt cam 27 de grade in camera

DAR, cred ca am omis ceva. Acum doua saptamani i-am adaugat in ghiveci putin pamant nou (Florisol parca se cheama). Si ma gandesc sa nu fi avut un parazit prin pamant... :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu reactioneaza asa la nici un fel de parazit.
La 27 gr C udare la doua saptamani mi se pare complet nepotrivit. E prea cald, apa prea rar. Departe de calorifer e bine, dar asta inseamna de multe ori si departe de lumina.

A mea sta in balcon la 15 gr si cam dupa 7-8 zile ii pun apa. Nu mult, dar ii pun. E un regim de semi-repaus.

Am si altele care stau pe pervaz, langa calorifer, temperatura cam 20-25. Pe ele le ud de 2 ori pe saptamana. Chiar si asa uneori se supara si mai pierd frunze sau boboci. Incerc sa le gasesc ritmul.
 

serbo

Member
In aceste conditii inteleg ca am doua variante. Ori o mut la o temperatura mai mica ori o las acolo si o ud mai des. Adevarul este ca nu am stiut niciodata cum sa ingrijesc aceasta floare si nu stiam nici ca ii trebuie o perioada de repaus. Sper sa o scot la capat cumva.
Oricum, m-ai linistit ca nu e vorba despre paraziti.
 

angela draganoiu

Active Member
pt ca e vorba de o hoya bolnavioara spun si eu aici necazul meu.
am o hoya carnosa careia i-a mers bine pana acum vreo luna, banuiesc ca a fost udata prea mult (am fost plecata mult de acasa iar fiica mea a udat-o ............ cum a crezut ea) caci acum pare uscata, frunzele sint parca stafidite. ce sa fac ? s-o las acolo fara s-o mai ud o vreme mai indelungata sau pot sa-mi iau adio de la ea ?
 

dorinas

Member
Scoate-o din ghiveci si verifica-i radacinile. Daca sunt putrede curata pana dai de seva si apoi o plantezi din nou daca mai are ceva radacini si daca nu atunci trebuie s-o faci butasi si sa-i pui la inradacinat din nou.
Daca nu sunt putrede radacinile o plantezi la loc si ud-o bine ca atunci n-a fost udata destul.
P.S. N-ai specificat ce fel de hoya e, o poza ar fi de mare ajutor in cazul asta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Carnosa e.
Angela daca nu mai poti recupera planta ta iti dau eu un lastar mai mare.
 

angela draganoiu

Active Member
va multumesc amandurora. am sa ma uit sa vad in ce stare se afla. dar mi-e teama ca s-a sus .............. va spun eu, multumesc frumos.
 

mimish

Active Member
bisny a spus:
Am udat floarea cred prea mult...
Am udat-o eu si apoi buni crezand ca nu am mai udat-o si neverificand pamantul a udat-o si ea...
Peste 2 zile a inceput sa isi ingalbeneasca unele frunze pe care le-am rupt.
Acuma nush ce sa fac.Nu o mai ud pana se usuca pamantul.
Sa ii schimb pamantul?Sa o pun pe calorifer sa se usuce mai repede?
Cum sa procedez?
Va rog un sfat!
Multumesc.
dana1705 a spus:
Eu as zice sa o scoti din pamant, cureti bine radacinile, eventual vezi ce radacini trebuie sa indepartezi si pui pamant nou. Daca e umed nu il mai uzi.
Si eu am pierdut o hoya din cauza apei in exces.
 

ghia_don

Active Member
Si la hoyele mele se stafidesc frunzele iarna pentru ca le ud foarte rar, cam la trei saptamini si atunci foarte putin, dar nu-mi fac probleme, ca de citi ani le am le tratez la fel si ele nu se supara. Le tin cam la 16-17 grade...acum chiar 13 ,pe gerul asta.
 

serbo

Member
De cand am scris ultima data am dus hoya intr-o camera neincalzita unde sunt cam 15-18 grade. Acolo tin peste iarna muscatele si clivia. Frunze galbene asa cum erau cele din poze nu am mai vazut insa, asa cum spunea ghia_don , sunt cam stafidite. Daca le strang intre degete, le simt putin moi si se incretesc. Sper sa fie un comportament normal pentru acest sezon. Apa le-am pus acum 5 zile putina si ma gandesc sa o mai las vreo doua pana sa-i pun. Sper sa nu gresesc .... :? Va multumesc pentru sfaturi si sper sa nu va suparati pe mine ca pun intrebari la fiecare pas :oops:
 

cory_helen

Active Member
am si eu o hoya cam inghetata... am un balcon inchis cu cornier, dar am impresia ca au coborat foarte mult temperaturile zilele astea... azi-dimineata cand am verificat... era cam "palida"...

am bagat-o in casa cam la 20 de grade... e din aia cu fruzele ondulate, parca ii spune compacta... mi-ar parea foarte rau sa o pierd...

am sanse sa-si revina...????? :D
 

cory_helen

Active Member
nu prea am avut de ales... m-am gandit sa o pun pe scara blocului, dar asta cand ajung acasa... dupa 17... :D
 

tzushuca

Member
dragutelor
am o micuta hoyuta compacta
plina de puricei mici care fac un fel de vata alba
nu prea reusesc sa o curat complet (am mai avut una cu purecei si
am curatat cu betisor de ureche
facut cu sapun dar avea altfel de frunzute))
ma gandeam daca nu ar fi bine sa-i rup frunzutele
sa las doar vreo 3 si asa as putea scapa de ei
ce spuneti?
 

Sash

Active Member
Eu am scapat (sper) de lighioane similare curatandu-le cu betigase de urechi inmuiate in spirt... Pana la masura "drastica" a ruperii frunzelor as incerca si o stropire zdravana cu ceva amestec de apa, detergent vase si ulei esential de scortisoara...
 

serbo

Member
hoya mea bolnava a murit. Azi am scos-o din ghiveci, (ma rog...ce a mai ramas din ea....) si am observat ceva ce cred ca s-ar putea sa fie o posibila cauza. S-ar putea sa spun o tampenie dar daca macar 1 % am dreptate poate ca foloseste cuiva. Plantuta mea era infasurata pe un suport de lemn in forma de U cu capetele bagate adanc in pamant.Toata partea din suport care era in pamant era super putreda - neagra, umeda si pur si simplu nu mai avea nici o consistenta, ramasese numai un fel de coaja. Cred ca e posibil sa o fi afectat putrefactia lemnului.
 

tzushuca

Member
deci fac solutie de sapun si detergent vase
si o cufund in ea da?
si mie mi-e mila de frunzute
dar sunt asa intortocheate ca si cu betisor am mai rupt din ele
ca s-au sfasiat
 

Sash

Active Member
Solutie de apa+cateva picaturi de detergent de vase+cateva picaturi de ulei esential de scortisoara si... eu le-am "pufait" cu ea.
Si incearca si cu betigas de urechi inmuiat in spirt sa cureti cat mai multe "dihanii".
 
Sus