Hortensia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

bebe Iris

Active Member
mikishor a spus:
Alfa e superba!!!

Eu sunt suparata foc pe hortensii, cred ca ma dezabonez la acest subiect pt ca ma oftic :) Credeti ca am sanse sa vad vreo floricica de la Vanille Fraise dc e plantata anul acesta?
Da, mie imi face boboci acum, si este comandata deodata cu a ta :D
 

victoria222

Active Member
victoria222 a spus:
Anabelle a mea nu a facut inca bobocei. Vad ca la Riana florile sunt mari deja, iar a mea nu are nici urma de boboc. Oare din ce cauza? Anul trecut a inflorit abundent. Nu i-am mutat locul, are umbra, putin soare dupa ora trei, sta sub un cires, pamant umed tot timpul. Are frunzele de un verde mai galbui decat hortensia Rianei... de fapt, ma duc sa-i fac o poza si revin.
Revin cu poza hortensiei lenese. Vi se pare ceva neinregula cu ea? Este Anabelle...


In schimb Hydrangea Macrophylla s-a incumetat sa infloreasca si la mine. Inceputul este prmitator:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La noi au inflorit 2 roz:



Si una asa:



De ultima mi-e tare drag.
Mai sunt si alte hortensii prin gradina dar pana acum n-au miscat.
 

Floria

Active Member
Superbe Cornelia !!! Dupa ce trece inflorirea, tai lastari din ele si ii plantezi in pamant. Decat sa degere la iarna pe planta mama, mai bine te alegi cu plantute noi.
 

Dea

Active Member
am primit un buchet de hortensii albastru-mov( din florarie ), absolut superbe! Credeti ca exista vreo sansa de a reusi sa le prind prin butasire?
 

miki70

Active Member
Daca le tii in apa fac mustati dar sa nu schimbi apa. Tijele sunt verzi sau lemnificate. Numai cele verzi fac mustati in apa.
 

victoria222

Active Member
In apa exista sanse mari sa putrezeasca, daca le pui intr-un ghiveci cu pamant cu o punga transparenta in cap( sau cu o sticla de plastic taiata) se prind la sigur. Se taie butasi cu 3-4 noduri de frunze,taietura trebuie sa fie 1-2mm sub ultimul nod de jos si 1-2mm dasupra primului nod in partea de sus.
Pe acest sait poti vedea cum trebuie sa arate butasii: http://www.hydrangeashydrangeas.com/propagation.html
Succes! Se prind usor :D

P.S. Eu am prins si cu butasi care nu aveau frunze. Au facut radacini mai greu, dar au facut.
 

alfa

Active Member
Ce o fi avand hortensia mea? Un lastar cu floare in varf pur si simplu s-a uscat. E deja al doilea in decurs de 1 luna. Ambii lastari de pe margine, nu din mijlocul tufei.
 

riana

Active Member
eu am pus acu saptamani cativa butasi facuti dintr-o tulpina care s-a rupt din hortensie si au frunzulite mici. i-am bagat in ghiveciul de la leandru
 

riana

Active Member
alfa a spus:
Ce o fi avand hortensia mea? Un lastar cu floare in varf pur si simplu s-a uscat. E deja al doilea in decurs de 1 luna. Ambii lastari de pe margine, nu din mijlocul tufei.
nu s-a ars de la soare?
 

alfa

Active Member
E la umbra. Are doar vreo 2 ore de soare, chiar la pranz :(. Lastarul nu au avut mai mult soare decat ceilalalti care sunt bine mersi.
 

Floria

Active Member
Alfa, de la soare nu se usuca pur si simplu, mai intai arata ziua ca o planta deshidratata, adica cu frunzele atarnand in jos iar seara daca o uzi i se ridica frunzele in sus si o duce asa mult timp, dar este pozitionata bine cu doua ore de soare. La planta ta cred ca s-a intamplat altceva, sau a ros-o ceva in sol, sau a fost udata cu ceva ce nu i-a placut poate ai un caine care a facut pipi pe ea.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus