Hemerocallis

belisima

Well-Known Member
hemerocallis si hosta merg bine intr-un pamant lutos in permaneneta umed? :? nu stiu ce sa plantez unde se scurge pompa de apa
 

geodezia

Well-Known Member
tu stii ceva ca astora dupa cite stiu eu taraneste le mai zice crini de apa ..eu din aia caramizii de se gasescx pe toate santurile ii am la poarta pusi pe sant in soare au apa de la dumenzeu ca eu nu ii ud da le merge bine si pe malul lacului la matusa asa ca poti pune cu incredere
 

belisima

Well-Known Member
da ,geo,am gasit si eu undeva "crini de apa" :) o sa incerc o combinatie,doar sa se hotarasca primavara asta sa vina :giggle:
 

geodezia

Well-Known Member
sa nu rideti de mine ieri am fost cu furtunu la udat ca s-a dezghetat furtunu si am udat rosele puse in toamna asta
pamintul a absorbit toata apa cit ai bate din palme asa ca voi uda si miine adica azi pina nu vine vreun ger
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au inceput deja sa infloreasca anul asta, eu m-am focusat mai mult pe dublii.... dar din cei trimis unii par sa fie trimis gresit sau poate nu sint dublii pt ca sint in primul an...



 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Daca ai spatiu pune Glicina (Wisteria)...... la aia ii place multa apa si cind e mare o sa suga apa cu multa eficienta... mai ales daca ai mai mult de una.

belisima a spus:
hemerocallis si hosta merg bine intr-un pamant lutos in permaneneta umed? :? nu stiu ce sa plantez unde se scurge pompa de apa
 

MASCHA

Active Member
Au inflorit hemerocalisii luati in primavara de la swiatcebul sunt ceea ce am comandat,desi in pozele lor culoarea era mai intensa mai ales la Berrylicious si il credeam cu floarea ceva mai mare,dar sunt inca mici,ma mir ca au facut flori
 

clematite

Well-Known Member
Mi-au inflorit si mie, cateva varietati, din pacate s-au deteriorat etichetele, si am pus denumirile cam prin comparatie. Geo, stiu ca anul trecut doreai 2 varietati, acum sunt OK tufele si pot sa iti dau in toamna.



Mai sunt cativa, mai lenesi :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Mersi Maria.... cred ca m-am reorientat pe cei dublii.


Iata ce a mai inflorit: (Toti trebuiau sa fie dublii..... :cry: )

 

taia

Active Member
Maria, Geo, simpli , dubli ,cum or fi, tot sunt frumosi, iar voi aveti niste varietati splendide. La mine inca nu si-au dat drumul in toata splendoarea lor ( ici- colo cate unul), din lipsa de soare, dar de saptamana viitoare cred ca vor "exploda", ca sunt plini de boboci.
 

clematite

Well-Known Member
Ai dreptate, Taia, sunt asa de frumosi... :visator:
Am plantat multi dintre cei ramasi in stoc si acum ma bucur ca am facut-o; anul acesta au facut niste flori mari si multe...

Si tu ai niste minunatii... :visator:
 
Sus