Hemerocallis

lelia

Well-Known Member
Sunt chiar frumosi ! :visator: si s-au inmultit nu gluma ! o incantare pentru ochii privitorilor.....
 

MASCHA

Active Member
Chiar ca s-au inmultit,dar nu stiu cand este mai bine sa-i raresc ,dupa ce infloresc , primavara sau toamna :gandit:
 

lelia

Well-Known Member
Eu i-am separat prin septembrie cand incep ploile de toamna ,au timp sa se fixeze radacinile si infloresc in primavara ,si primavara devreme e ok ,acum dupa inflorire e mai complicat ,e cald, trebuie udati ..
Daca iti prisosesc ceva radacini ,as vrea si eu sa cumpar :oops:
 

adrianam

Well-Known Member
Foarte frumosi Mascha!
Tu ai plantat mai multi de acelasi fel ori s-au inmultit?
De cand i-ai plantat?
Intreb ca ai mei, plantati primvara trecuta, abia acum au inflorit doar cateva floricele.
Si mi se par mult mai mici decat ma asteptam. Stela D”oro abia daca are 20 cm, iar ceilalti, cred ca toti sunt sub 50 cm.
Mi s-a parut ca si cei plantati de tine de la Swiatcebule sunt cam pitici, asa este?
 

MASCHA

Active Member
Multumesc :)
Lelia cu placere iti ofer din ei la toamna.
Adriana sunt plantati pe etape,mereu aparea ceva mai frumos,dar cel mai batran are 8-9 ani,nu au fost rariti niciodata si am plecat cu ei de la o radacina primii fiind luati din Baumax .
Stela D`oro este pitica de felul ei,30-50 cm si floare mica,dar compenseaza prin bogatia florilor si prin faptul ca infloreste pana da gerul.Cei de la Swiatcebule sunt mici pentru ca abia i-am plantat,nici nu ma asteptam sa faca flori,dar Bestseller se va face mare 60-90 cm si are si floarea mare,celalalt sper sa fie ca Stela D`oro si sa infloreasca mereu,pentru ca are floarea mica.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
MASCHA, monika, aveti niste colectii minunate :indragostit: :clap: Cand sunt tufe maricele arata extraordinar!
 
Sus