Helianthus - floarea soarelui

maresmarian

Member
sa ma laud si eu putin.
am primit 5 seminte de floarea soarelui "speciala".
habar nu am ce ar fi trebuit sa iasa. cel care mi le-a dat a zis ca sunt mongoloide ?
oricum, am facut o greseala cand le-am plantat. am zis sa iasa barem una, si am plantat un cuib cu toate 5. au iesit toate 5, si se cam incomodeaza.
cele 2 flori mai mari deja sunt cel putin duble fata de capul meu. a trebuit sa le leg de gard. de 2 ori :d .

eu am 1.85

 

happy

Well-Known Member
maresmarian a spus:
sa ma laud si eu putin.
Mie imi place ghemotocul pe care il tii in brate :clap: Atat este si al meu de mare,unde ma duc vine si el ca un catel!!!
Am pus si eu seminte de floarea soarelui ornamentala dar nu imi place ce a iesit,la anul nu mai pun.Acum astept sa infloreasca helianthus gigantheus,o specie care are multe inflorescente(buna pt. albine)seamana cu napii dar mult mai bogata in flori! ;-)
 

maresmarian

Member
e un pui mic si tembel care imi ataca picioarele, mi-a ros instalatia de irigat la picatura, dar e un scump.

l-am mai batut la cap pe omul care mi-a dat semintele, a zis ca e un soi numit skyscrapper.
altceva nu am scos de la el, semintele sunt din acelea cenusii vargate cu alb.
anul viitor o sa pun 2 randuri pe langa vita si gard, ca imi place cum se prezinta :).
 

Roxana Peled

Active Member
Happy, de unde ai helianthus giganteus ca as vrea si eu sa-mi cumpar? Se gasesc seminte? Imi place mult planta asta, de fapt imi place toata familia "floarea soarelui" :D
Tu ce ai facut, ai pus-o direct in gradina sau in ghiveci? E si asta la fel de invaziva ca si napul?
 

Roxana Peled

Active Member
Inca o intrebare, poate stie cineva, mai este o planta foarte asemanatoare cu helianthus giganteus, tufa arata la fel, chiar si floarea este foarte asemanatoare ca merime si design doar ca este batuta. Frunza difera complet, e lobata, 2-3 lobi parca are, nu mai multi si nu e atat de paroasa/aspra. Nu imi dau seama nici daca e inrudita de fapt cu floarea soarelui. Stie cineva despre ce vorbesc?
 

happy

Well-Known Member
Roxana imi aduci aminte prin noiembrie(sau la primavara) si iti dau rizomi de helianthus gigantheus.Sunt la fel ca napii,aproape.Din seminte nu merge sa inmultesti,este mult mai greu! :D
 

Roxana Peled

Active Member
happy a spus:
Roxana imi aduci aminte prin noiembrie(sau la primavara) si iti dau rizomi de helianthus gigantheus.Sunt la fel ca napii,aproape.Din seminte nu merge sa inmultesti,este mult mai greu! :D
Multumesc foarte mult!!! :D
O sa notez sa-mi aduc si eu aminte :)
Tu ai avut curaj sa-i pui in gradina sau nu sunt asa de rai ca napii? Eu ma gandisem sa-i pun intr-un ghiveci mare (vreo 100 l), sa-i am sub control. Mai am niste balarii din astea care nu se mai opresc din extins pe sub pamant si gradina e micuta, nu-mi pot permite prea multe invazive.
 

victoria222

Active Member
Roxana, s-ar putea sa fie vorba de Rudbeckia Laciniata hortensia, e o planta perena , inalta la vre-o 2 metri, intalnita des prin gradini. O gasesti usor pe Google dupa acest nume.
 

Roxana Peled

Active Member
Yupyyyyy!!!! :dans:
Asta era!!! Multumesc mult, mult si de tot!!! :hug:
De luni de zile ma chinuiesc sa aflu ce este, toata lumea o confunda cu heliopsis :)
 

happy

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
Multumesc foarte mult!!! :D
O sa notez sa-mi aduc si eu aminte :)
Tu ai avut curaj sa-i pui in gradina sau nu sunt asa de rai ca napii? Eu ma gandisem sa-i pun intr-un ghiveci mare (vreo 100 l), sa-i am sub control. Mai am niste balarii din astea care nu se mai opresc din extins pe sub pamant si gradina e micuta, nu-mi pot permite prea multe invazive.
Ca sa nu se inmulteasca poti sapa si baga in jurul lor plastic din acela ondulat si helianthusul ramane izolat cu conditia sa fie rarit cu sapa in fiecare an!
Victoria ,ai dreptate este vorba de rudbeckia laciniata hortensia,am avut si eu dar nefiind melifera am scos-o.Intre timp am facut rost de rudbeckia laciniata care este melifera! ;-)
Helianthus gigantheum

Rudbeckia laciniata hortensia
 

maresmarian

Member
happy a spus:
Roxana imi aduci aminte prin noiembrie(sau la primavara) si iti dau rizomi de helianthus gigantheus.Sunt la fel ca napii,aproape.Din seminte nu merge sa inmultesti,este mult mai greu! :D
vreo sansa sa ajunga si la mine in caz ca mai aveti in plus ?
multumesc.
 

happy

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
Ai albinute de hranit? :D :salivat:
Ai scos-o? :( si unde ai pus-o? ma intreb si eu asa ... :fluierat:
Asa dezinteresata :fluierat: :rofl: Am plantat-o la bloc.Vezi poate are Victoria!
Marian am destui rizomi,la toamna sau la primavara :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
roxana, daca vrei iti dau eu vreo 2-3 radacini de Rudbeckia laciniata hortensia ;-)

Legat tot de planta asta...am mai promis cuiva si i-am spus sa-mi aminteasca prin septembrie, ca sa nu uit...dar nu mai stiu despre cine era vorba :oops: Poate vede mesajul si ma fluiera...
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: dragut :D Lasa ca daca o vrea cu adevarat o sa-si aduca ea/el aminte ... asta e ideea cu "adu-mi aminte in septembrie" :)
Multumesc pentru oferta, mi-ar placea tare mult planta asta, o tot vad prin curtile oamenilor si salivez :salivat:
De asemenea mi-ar placea sa-ti trimit si eu ceva la schimb. Nu stau foarte bine la capitolul plante in plus dar prin octombrie ar trebui sa ajung in Thailanda, daca iti vine vreo idee pana atunci pot sa ma uit pe acolo dupa ceva :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Stai linistita, ca cine stie cand voi vedea si eu la tine-n curte ceva si o sa-ti cer atunci daca vei avea de dat ;-) doar nu crezi ca te pun sa cari din Thailanda plante pentru mine in schimbul a niste amarate de radacini de rudbeckia :tavalit:
Asa ca acuma-ti spun si tie...aminteste-mi spre sfarsitul lunii :rofl: Ca dupa ce cade bruma iti trimit ceva radacini ;-)
 
Sus