Helianthus - floarea soarelui

mymo

Active Member
lasa am plantat eu mai multe,cu gandul ca-s mai mici si s-au facut cat casa.In schimb am una mica de ghiveci,asta e tare haioasa
 

v.cristina

Active Member
pai cred ca si la mine este cam aceiasi poveste
am cumparat seminte de floarea soarelui pictica si se pare ca nu se mai opreste din crescut , cu taote astea tot frumoasa mi se pare :oops:
 

v.cristina

Active Member
cred ca trebuie sa mai treaca ceva timp pana la coacerea semintelor si neaparat trebuie sa duc o lupta crancena cu o multitudine de pasarele care imi tot dau tarcoale la curte...... :oops:
cea mai dura cred ca este buvnita ca ma fac piele gainii numai cand ma uit la ea...noroc ca nu mananca seminte...sau mai stii ce mutatii o fi suferit....s-o fi domesticit daca tot vine pe la mine prin curte.... :rofl: :rofl: :rofl:
 
eu o plantez in jurul gradinii la 2 m. distanta si e f. frumoasa ,dar dupa ce se scutura floarea si incepe sa se coaca semintele ,trebuie acoperita cu o punga de plastic , altfel hranesti pasarile cerului
 

mymo

Active Member
La fel se intampla si la mine,cred ca vrabiutele sunt hoatele,dar mai ramane cate una intreaga.Cat despre bufnita parerea mea e ca e foarte interesanta,chiar frumusica as putea spune :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Anul acesta am plantat seminte de Helianthus Eveningsun. Au iesit toate rosii, insa nu seamana una cu alta. Deocamdata am 3 variante de culori, insa mai am plante care inca nu au inflorit. Imi sunt tare dragi si mie si... albinelor :rofl:

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc. :D

Cornelia, au intre 2 si 2,5 m inaltime. Sunt si unele mai micute, la 1,5m dar nu vor ramane asa, cresc in continuu.
 
Caramell a spus:
Anul acesta am plantat seminte de Helianthus Eveningsun. Au iesit toate rosii, insa nu seamana una cu alta. Deocamdata am 3 variante de culori, insa mai am plante care inca nu au inflorit. Imi sunt tare dragi si mie si... albinelor :rofl:

Minunate! :D
 

gabiee

Active Member
superbe !!!!!!!!!
am si eu ca in primele 2 poze dar inca nu au inflorit , anul acesta parca intarzie ...... probabil din cauza vremii
 

mymo

Active Member
Carmen,chiar nu seamana intre ele....cel mai mult imi place prima :)
Iza,cea din prima poza creste mult? imi place foarte tare si ochioasa de pe randul doi(poza 2).
Bravo fetelor,sunt minunate!
 

IZA

Active Member
Nu creste mult prima. Cam 50-70 cm. Face mai multe flori si tin mult florile mult mai mult ca celelalte. Ochioasa aceea maro e inallta rau cam 1.70- 2m :D
 
Sus