Guzmania

adana

Member
foarte bine arata.de ce nu va cunosteam eu acum 2 ani?imi adusese si mie sotul 2 din germania(una rosie si una galbena),si incet,incet le-am omorat.acum ma uit la pozele si explicatiile voastre si imi dau seama,ca una dintre el,avea si pui.dar eu desteapta tot le-am aruncat,se ingalbenisera :eek:f:
 

v.cristina

Active Member
eu zic ca guzmania trebuie bagata in seama cat mai putin nu ridica deloc pretentii...numai faza cu inflorirea inca nu ma prinso :) :)
 

kriss

Member
va multumesc pentru aprecieri.
sincera sa fiu eu am tratat-o ca pe un cactus. am udat-o rar, nu i-am schimbat locul de mai bine de 1 an. a stat pe un pervaz unde este multa lumina si unde tin cactusi si alte suculente.
 

v.cristina

Active Member
doar atat??? nici un secret?? nici o ghidusie ..nimic?? :( :( :( of! in celeasi conditii le tin si eu dar nu vor sa infloresca de apropae un an :cry:
 

Chiquitita

Member
Din cate stiam eu la guzmania, planta mama moare, dar inainte face puisori care vor inflori dupa aprox 3 ani. Asa ca rabdare! :D
 

Dea

Active Member
Am o Guzmania minor acasa de aproape doi ani, primita cadou. Dupa ce floarea i s-a uscat, am inlaturat-o. Dar cand au aparut puii, i-am inlaturat si pe ei (si asta se intampla in toamna care a trecut ). Nu a mai dat pui de atunci, nici floare, dar isi mentine foliajul verde si neschimbat ( nici o frunza in plus sau in minus). E frumoasa si asa, o tin pe capacul de la acvariu si se pare ca ii merge bine ( fac referinta la umiditate si confort termic).
 

kriss

Member
v.cristina: da, doar atat. nu i-am facut nimic special. pur si simplu m-a luat pe nepregatite. :D

Chiquitita: si eu am auzit ca planta infloreste o singura data, apoi face pui si moare, dar nu este o regula. asa stiam si de aechmea si a mea a inflorit, a facut 4 pui (din care doar 2 au trait ca pe restul i-am separat prea repede) si acum traieste in continuare, dar nu mai face frunze noi.

ps: am vazut la auchan o guzmania violet inchis superba.
 

georgianamihai

New Member
va rog sa ma sfatuiti

este pentru prima data cand am o guzmania, am primit-o cadou si as vrea sa ma bucur de ea . cand am primit-o era intr-un ghiveci provizoriu asa ca am schimbat-o intr-un altul mai mare si acum infloescenta a inceput sa devina din rosu verde asa este normal? am pulverizat apa pe frunze si i-am pus si in rozeta tot timpul , mai mult am pus apa si in farfurioara si am pus si pietr pentr a nu se imbiba radacina. am procedar corect?
este aici : http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... HrX_ph.jpg
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... NoF_ph.jpg
 

mimish

Active Member
Am separat si eu azi cei doi puiuti ai Guzmaniei mele, caci crescusera cat mama lor! Sper sa se adapteze repde in noile casute si eventual sa faca si flori. Am fost tare multumita de mama lor, caci a tinut floarea din septembrie, de cand am primit-o si pana de curand.
 

v.cristina

Active Member
Re: va rog sa ma sfatuiti

georgianamihai a spus:
este pentru prima data cand am o guzmania, am primit-o cadou si as vrea sa ma bucur de ea . cand am primit-o era intr-un ghiveci provizoriu asa ca am schimbat-o intr-un altul mai mare si acum infloescenta a inceput sa devina din rosu verde asa este normal? am pulverizat apa pe frunze si i-am pus si in rozeta tot timpul , mai mult am pus apa si in farfurioara si am pus si pietr pentr a nu se imbiba radacina. am procedar corect?
este aici : http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... HrX_ph.jpg
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... NoF_ph.jpg

:eek: :eek: nu chiar asa de multa apa ...poate o ineci ....trebuie tratata ca un cactus ..daca ai unul prin casa formeaza cu acela o gasca , astfel sa nu fi tentata sa o uzi prea des

pamantul trebuia sa fie unul care nu tine apa...nu-i place apa la radacina cat despre apa in rozeta eu sincer nu prea sunt de acord ...noi ,din prea multa dragoste pentru plante, avem tendinta sa exageram cu prea multa si asta va duce cu siguranta la putrezirea plantei

chiar daca este greu de grezut eu le ud 1 data pe luna cu apa de ploaie sau de rau si uneori inlocuiesc acesta udare cu un dus ..aduna praful ca aspiratorul frunzele ei

-din pacate eu inca nu am gasit raspunsul cum sa le fac sa infloreasca cu taote ca tind sa cred ca din cauza ca ale mele nu au suficienta lumina

 
Cristina, daca guzmania este din aceeasi familie cu aecmea, nu ,,infloresc'' la fel :? :? Eu am aecmea primita anul trecut si am citit ca puii ei vor ,,inflorii ''peste trei-patru ani :mrgreen: :mrgreen: Eu i-am pus pamant de orhidee si o ud doar in palnie, atunci cand nu mai are apa acolo :oops: :oops:
 

Simina

Active Member
Aceasta este o guzmanie (melinonis)?

Am primit-o astazi si as vrea sa stiu cum sa o ingrijesc. Mai intai sa o identific.
 

Roxana

Active Member
da, asa se pare! Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea ca e tare frumusica!
Gasesti informatii aici si in paginile precedente din acest topic. Succes. :wink:
 

akhalteke

Member
Am primit si eu una cadou de la sot. Sunt niste plante care mi-au placut mereu.
Dupa cum am mai citit pe aici, am plasat-o si eu pe capacul acvariului, unde ii merge bine, are si lumina si umiditate atmosferica. Sunt curioasa cat va mai dura "floarea".
 

v.cristina

Active Member
foarte frumoasa , ai grija sa nu o uzi prea mult ca nu-i prea place :D

eu estimez ca floarea , daca o pot numii asa va rezista 1 luna jumate :rofl: :rofl:
 

akhalteke

Member
Pai vom vedea.
Am si o Aechmea (cred ca asta e, dupa tepii de pe marginea frunzelor), pe care am primit-o de la soacra mea, era un puiut mic-mic. Acum a proliferat la greu, a umplut ghiveciul de pui. Am vrut sa ii separ cand erau mai putini dar a spus soacra-mea ca a vazut in Germania tot asa mai multe in acelasi ghiveci si erau toate inflorite, si ma gandeam ca ar fi interesant sa vad asa ceva. Dar totusi m-am hotarat sa le despart, pt ca nu cred ca vor avea sanse sa infloreasca asa. Asa ca daca va fi cineva interesat de puiuti voi da cu placere, pt ca sunt multi si nu voi avea unde sa insir atatea plante, sa mai aiba si toate conditiile necesare.
 

v.cristina

Active Member
eu sincer inca nu am reusit sa o fac sa infloreasca
am incercat toate modalitatile : am lasat mai multi puiuti intr-un ghiveci ...nimic; i-am separat ..tot nimic
eu incerc sa vad partea buna a lucrurilor ca nu a murit nici unul :rofl:
 

akhalteke

Member
Da, pai cam asa vad si eu lucrurile, daca nu moare planta e totusi semn bun, pt ca totusi mai are sanse sa ne faca la un moment dat surpriza de a inflori. Daca a murit, gata cu orice sansa.
 
Sus