Gradinile noastre in 2012, planuri, idei, realizari

presco

Active Member
Eu ma gandesc sa-mi fac primavara asta un mini iaz dar mi-e frica sa nu-mi dau foc la palarie! :rofl:
 

victoria222

Active Member
Mult succes tuturor in cele ce v-ati propus sa faceti. Si eu am in plan un mic ochi de apa in mijlocul unui strat de la noua terasa. Sper sa-l realizez. Si inca o mica sera mai doresc. Toate astea dupa ce rezolv cel mai important obiectiv: sa-mi instalez un sistem de irigat in toata curtea, pentru ca am realizat ca este indispensabil in zona mea.
 

anette_b

Member
georgy03021993 a spus:
Multumesc./
E usor de realizat doar ca inca n-am gasit coltul umbrit.
As vrea sa inlocuiesc fuchsia cu dicentra si cosmosul cu dalii pitici. Begoniile nu cred ca o sa se faca asa de frumoase.
cosmosul acela pitic e chiar frumos. dar nu stiu daca se gaseste si pe la noi , ca as vrea si eu. poti adauga si garofite ca infloresc toata vara si se fac tufe. si lavanda...e frumos in poza ca plantele sunt aranjate in trepte si sunt foarte dese.
 
Am observat ca se pastreaza pitic doar daca are apa putina. Nu prea imi plac frunzele lui ca se fac urate. Am 2 tufe cu garofite si intr-adevar infloresc mult timp. Lavanda n-am vazut prin magazine. Mi-as pune printre trandafiri ca se vede super.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
presco a spus:
Eu ma gandesc sa-mi fac primavara asta un mini iaz dar mi-e frica sa nu-mi dau foc la palarie! :rofl:
Informeaza-te bine, in functie de ce vrei sa realizezi, ca si eu aveam ganduri de-astea si cand m-am informat un pic si am ajuns la filtre si alte cele am renuntat. Risti sa te trezesti cu o baltoaca imputita daca nu e facut cum trebuie :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Georgy lavanda gasesti la Levi in primavara,chiar de trei feluri si la pret foarte acceptabil..A mea cumparata anul trecut a crescut frumos si s-a facut stufoasa in putin timp.
Daca tin bine minte si Anette a fost multumita.
Este frumoasa ca decor printre multe alte plante numai ca neplacindu-i apa trebuie sa vezi pe unde o pui..... :D
 

presco

Active Member
claude a spus:
presco a spus:
Eu ma gandesc sa-mi fac primavara asta un mini iaz dar mi-e frica sa nu-mi dau foc la palarie! :rofl:
Informeaza-te bine, in functie de ce vrei sa realizezi, ca si eu aveam ganduri de-astea si cand m-am informat un pic si am ajuns la filtre si alte cele am renuntat. Risti sa te trezesti cu o baltoaca imputita daca nu e facut cum trebuie :mrgreen:
Ai dreptate in ce zici. Azi am citit o carte intreaga despre asta si inca ma mai informez. Oricum vreau ceva micut si fara pompe. Ma gandesc sa mai schimb din apa din cand in cand. Nu vreau pesti. Vreau un nufar si cateva plante de mlastina. Investitie mica...Daca nu merge pun pamant si am rezolvat problema. Oricum inca e in studiu.
 
Gabiuta a spus:
Georgy lavanda gasesti la Levi in primavara,chiar de trei feluri si la pret foarte acceptabil..A mea cumparata anul trecut a crescut frumos si s-a facut stufoasa in putin timp.
Daca tin bine minte si Anette a fost multumita.
Este frumoasa ca decor printre multe alte plante numai ca neplacindu-i apa trebuie sa vezi pe unde o pui..... :D
Multumesc pentru pont./ :D


Ma tenteaza sa pun trandafiri la ghiveci/jardiniera. Ma refer la trandafiri normali, nu miniaturi. Stiti cumva daca rezista peste iarna? :)
As vrea sa fac rost de o asemenea jardiniera si sa pun un trandafir catarator in ea. http://georgy03021993.sunphoto.ro/idei_ ... e/60827263
 

anette_b

Member
Gabiuta a spus:
Georgy lavanda gasesti la Levi in primavara,chiar de trei feluri si la pret foarte acceptabil..A mea cumparata anul trecut a crescut frumos si s-a facut stufoasa in putin timp.
Daca tin bine minte si Anette a fost multumita.
Este frumoasa ca decor printre multe alte plante numai ca neplacindu-i apa trebuie sa vezi pe unde o pui..... :D

da , si eu am luat lavanda de la dl. levi si am fost foarte multumita. cea alba a crescut cel mai repede . si s-au facut stufoase , acum ( la primavara ) trebuie sa le mut ca le-am plantat prea aproape una de alta. cu apa multa nu am vazut sa fie probleme. eu am lavanda intre alte flori si le udam cu furtunul zilnic. poate si pamantul cu mult pietris a ajutat.
 

anette_b

Member
eu as vrea sa imi duc si plumeriile in gradina , la primavara. in casa nu au sanse sa infloreasca si daca asez ghivecele intre alte flori , afara , cred ca le prinde bine.
tot pt gradina am mai comandat 2 viburnum bodnantese . au flori roz foarte parfumate. mai plantez si niste trandafiri damasc , 2 eden rose daca se face comanda comuna la rosafruct si 10 th. mai am niste crini lilium orientali care au stat in ghivece acasa si nu au inflorit . si seminte de garofite , lavanda , craite , delphinium de la florile din vara trecuta . cumpar si seminte de regina noptii si gura leului si condurasi .

trebuie sa fac un plan cu pozitia tuturor florilor ca se amesteca rau culorile . as vrea sa le asez in strat dupa inaltime .


problema cea mai mare in gradina (de la servici) e pirul si e foarte stresant. musculita alba e iar o pb , toata gradina e plina de asa ceva. fuchsiile nu au sanse , nu mai cumpar , desi imi plac foarte mult.
 

bebe Iris

Active Member
Problema este ca planificarea este una, ce rasare(daca rasare) din seminte , este alta. Prefer sa cumpar plante, daca se poate inflorite, sa stiu ce si cum arata. Sau sa fac schimb cu cineva care le are demult in gradina. Oricum, unele nu rezista si o iau de la capat, cu alte soiuri, alte planuri. Niciodata nu o sa termin...dar asta este farmecul, cel putin pentru mine. Daca as dori o gradina prin care sa nu am mai nimic de lucru, s-o amenajez o data si apoi doar sa intretin plantele, cred ca ar fi usor, daaaaaaaaar nu-mi doresc asa ceva. :D
 

lili

Member
claude a spus:
presco a spus:
Eu ma gandesc sa-mi fac primavara asta un mini iaz dar mi-e frica sa nu-mi dau foc la palarie! :rofl:
Informeaza-te bine, in functie de ce vrei sa realizezi, ca si eu aveam ganduri de-astea si cand m-am informat un pic si am ajuns la filtre si alte cele am renuntat. Risti sa te trezesti cu o baltoaca imputita daca nu e facut cum trebuie :mrgreen:
Sau, un intreg ecosistem ...broaste, tantari si alte vietati compatibile mediului nou creeat :!: Nu sunt gica-contra...doar ca pentru acest proiect , trebuie mult gandit si studiat locul de amplasament. :wink: Musai , daca nu obligatoriu trebuie introduse in plan acele sisteme de curatare, oxigenare a iazului (plante sau tehnica). :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa iarna asta,desi zapada e perfecta pentru gradina,ma tot intreb ce planuri sa fac de acum....intii sa vad ce a rezistat (inghet la atitea grade cu minus :cry: )si apoi.... :gandit:
 

bebe Iris

Active Member
Nu se rup asa de usor Vio, stai linistita. Ale mele se culca la pamant sub greutatea zapezii in fiecare iarna, iar cand se topeste zapada, se indreapta. Ieri vecina a platit pe cineva sa-i dea jos zapada de pe garaj si desteptaciunea a aruncat toata zapada cu gheata la mine in curte si mi-a nenorocit si boltele si camelia mare si cine mai stie cate :( Am o movila de 2 metri de zapada cu gheata, amestecata cu toate gunoaiele pe care le avea pe garaj, pe jumatate de gradina. Nu stiu in ce anotimp se va topi atata gheata :cry:
 

elipopa

Active Member
ce pacat, bebita!!!
si la mine au aruncat zapada cand au deblocat masinile, dar a fost curata si nu au depasit nivelul gardului viu!!
abia astept sa se topeasca sa fac bilantul!! sper sa n-am mari pierderi!!
La tara mi-e groaza sa ajung, din cauza zapezii s-au rupt sarmele de la bolta de vie, zapada a depasit 1,5 m! cand se va topi voi vedea ce am de reparat!!
Sper sa n-am pierderi mari, in special la trandafiri!!
La tara anul acesta mi-am propus sa fac o alee din placi de piatra pana-n gradina, sa mai pun doi trandafiri urcatori pe o bolta si sa delimitez straturile de flori cu piatra de munte, pe la noi e multa piatra pe rau, numai ca nu are cine sa o aduca in curte :) :)
Anul asta ma ocup personal de problema!!
La toamna vreau sa plantez vita de vie de masa, de toate felurile!!!
Si anul asta mi-am propus sa-mi fac colectie de phlox paniculata, deja m-am ocupat de problema :D :D si sa mai completez cu cativa trandafiri un strat(imi mai trebuie 4-5 maxim)
Si cam atat deocamdata!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vaiiiiiii....Bebita :( .Cred ca saraca femeie nici macar nu s-a gindit.Acum faptul e consumat si o sa vezi la primavara.

La mine pe strada s-au chemat camioanele sa ia mormanele de zapada.Eu singura am rugat sa o lase pe strat :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
bebe Iris a spus:
Ieri vecina a platit pe cineva sa-i dea jos zapada de pe garaj si desteptaciunea a aruncat toata zapada cu gheata la mine in curte si mi-a nenorocit si boltele si camelia mare si cine mai stie cate :( Am o movila de 2 metri de zapada cu gheata, amestecata cu toate gunoaiele pe care le avea pe garaj, pe jumatate de gradina. Nu stiu in ce anotimp se va topi atata gheata :cry:
Cum adica sa faca asa ceva :eek: Cum sa-ti permiti sa arunci pe proprietatea altcuiva? :x Eu as face un circ monstru, as pune-o pe vecina sa plateasca costurile reparatiei boltelor si sa plateasca plantele care au fost distruse. Si sa vina cu lingurita daca vrea sa mute iar la ea in curte zapada :evil:
Mie mi-o ia razna neuronul cand aud chestii de genul asta, culmea nesimtirii si a nepasarii :eek:

Adica cum Gabi, 'saraca femeie, nu s-a gandit' Da' ce, e imbecila cu patalama? :x
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vaiiiiiiiii........Claudia ce bataioasa esti :) .
Mai,nu s-a gindit ce se va intimpla,cum va face cel pe care l-a pus si ce pagube vor fi.Trebuie sa ii acordam prezumtia aia...cum o cheama :? :rofl: ...de nevinovatie tu :mrgreen:
Cu linguritaaaaaa :tavalit: :tavalit: :tavalit: misto!
 

anasstasia

Active Member
Claude este revolutionara rau! :rofl: :rofl: :rofl:
Dar si eu as face la fel, nu suport nedreptatea si nesimtirea si prostia si si si si ....
 
Sus