Gradinaritul de zi cu zi

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ca sa nu deschidem o mie de topicuri scriu aici

la mine e si o chestie interensanta ca se baga peste tot astia , am astupat butoaiele si orice sursa de apa dar totusi se ascund in fasolea pitica , in vie , cum se scapa de ei , aia de dau cu praful ala in aer o fi bun

ce se poate folosi sa mai reducem sau sa eradicam numarul lor , efectiv nu mai poti sta cand soarele apune , zici ca sunt vampiri

:nu stiu:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
aia de dau cu praful ala in aer o fi bun

ce se poate folosi sa mai reducem sau sa eradicam numarul lor , efectiv nu mai poti sta cand soarele apune , zici ca sunt vampiri

:nu stiu:
Foarte bun.La noi a dat luna trecuta si .......a fost si este extrem de eficient.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pai si eu de unde sa iau din ala ca astia vand doar o prostie ...K-othrine parca , fara randament din ce stiu :barfa:

ufff sunt asa de enervanti , cum dispare soarele ne ascundem in casa :cascat: :D :rofl:
 

Ionutza

Member
Eu una nu as recomanda spiralele...M-a si muscat un tantar si nici mirosul nu e prea placut...Ramanem la aparatul cu pastile :)
 

Ionutza

Member
Eu l-am pus afara in fata geamului. Speram sa nu mai intre prin sita ca are cv gauri mai mari. Dar tot au intrat. Nu i-a tinut la distanta. Sunt IMUNI :rofl:
 

happy

Well-Known Member
danero2004 a spus:
am pus si eu , inutil la mine , poate doar daca pun vreo 6 spirale in tot foisorul , asa da
Planteaza la toamna o paulownie si in doi ani scapi de toti tantarii din foisor!! ;-)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
danero2004 a spus:
am pus si eu , inutil la mine , poate doar daca pun vreo 6 spirale in tot foisorul , asa da
Planteaza la toamna o paulownie si in doi ani scapi de toti tantarii din foisor!! ;-)
Dupa ai sa vad cum scap de paulownie :rofl:

Abia acum vii cu ideea asta ?


..........................


Am stropit azi via si daca tot eram pe acolo am pus si ceva Fastac in actiune , in caz ca vreunu pleaca din "formatie" sa-l nimeresc cu jetul de insecticid

Solutia care se da pe strazi e usturatoare de scumpa 3mil 1 litru

Sa vad maine seara rezultatul , sper ca si a facut efectul scontat
 

veretregn

Active Member
Am avut o zi de pomină. Mai mult nervi decât grădinărit. Vecinul din prea bună voință mi-a ierbicizat cartofii și o parte din fasole. Am vrut să îi scot pe toți însă a început ploaia, așa că au rămas în pământ. Am descoperit mană la roșiile de afară, deci a trebuit să arunc vreo 30 de fire care erau frumos pe rod (2-3 săptămâni până la coacere). Chin să fac foc pe ploaie și să ard lujeri verzi. Și colac peste pupăză duă ce s-a oprit ploaia am constatat că grădina mea stă în proporție de 20 % sub apă la 5 cm adâncime. (27 mm a plouat în câteva ore). Vântul mi-a doborât mazărea și bobul și dacă trag o linie... jumătate din munca mea de la începutul sezonului a fost năucită în 2 zile...

M-am îndopat cu ciocolată toată seara și acum m-am pus pe bere!!!

Să vedeți voi ce invidii mă apucă...
 

maresmarian

Member
de ce ai vrut sa scoti cartofii/fasole ierbicidata ?
intr-o saptamana dispare, chiar si mai repede daca ploua. pacat de pamant ca ia o doza de otrava.

cu mazarea de cand am inceput sa trag plasa intre randuri nu am mai avut probleme cu cazutul la pamanat. se tine bine indiferent de furtuna. in 2 saptamani cred ca pot sa o culeg.
 

Ionutza

Member
veretregn a spus:
Am avut o zi de pomină. Mai mult nervi decât grădinărit. Vecinul din prea bună voință mi-a ierbicizat cartofii și o parte din fasole. Am vrut să îi scot pe toți însă a început ploaia, așa că au rămas în pământ. Am descoperit mană la roșiile de afară, deci a trebuit să arunc vreo 30 de fire care erau frumos pe rod (2-3 săptămâni până la coacere). Chin să fac foc pe ploaie și să ard lujeri verzi. Și colac peste pupăză duă ce s-a oprit ploaia am constatat că grădina mea stă în proporție de 20 % sub apă la 5 cm adâncime. (27 mm a plouat în câteva ore). Vântul mi-a doborât mazărea și bobul și dacă trag o linie... jumătate din munca mea de la începutul sezonului a fost năucită în 2 zile...

M-am îndopat cu ciocolată toată seara și acum m-am pus pe bere!!!

Să vedeți voi ce invidii mă apucă...
Hai sa punem rosie de la rosie si sa ii refacem cultura. Eu dau 5 fire cu rod pe ele cat oul de gaina :)
 

veretregn

Active Member
maresmarian a spus:
de ce ai vrut sa scoti cartofii/fasole ierbicidata ?

intr-o saptamana dispare, chiar si mai repede daca ploua. pacat de pamant ca ia o doza de otrava.

cu mazarea de cand am inceput sa trag plasa intre randuri nu am mai avut probleme cu cazutul la pamanat. se tine bine indiferent de furtuna. in 2 saptamani cred ca pot sa o culeg.
Plantele sunt vizibil afectate în urma aplicării ierbicidului și au câteva funze etiolate. Apoi,în ciuda a ceea ce se vehiculă pe prospecte eu știusigur că este nesănătos să consum astfel de legume. Și în ultimul rând,o chestie de principiu. pentru că am două grădini, am dorit să am una dintre ele imperfectă însă "bio", fără ierbicide și pesticide... Vreau să învăț să lucrez pur organic, deși în momentul de față apelez la tot felul de chimicale precum zeama bordeleză, mospilan și dithane. Am remarcat că la mine în grădină nu există albine, viespi și o grămadă de alte insecte pe care acasă le întâlneam frecvent...

Am pus plasă (decastraveți) și mazărea s-a cățărat, este în floare acum și are primele păstăi însă pentru că au cedat ramele s-au rupt majoritatea tulpinilor. Nu voi avea mazăre însă voi putea să le consum cu tot cu păstaie...

Oricum, mi-a fost confirmat faptul că roșii nestropite în climatul de aici nu este posibil. Mai am o parceluță cu roșii afară care au fost stropite sistematic cu "zamă" și sunt ok... Cele din seră sunt ok, nu au avut nevoie de stropiri, deșui le-am stropit cu macerat de urzică, cu emulsie de alge(cumpărat) și le-am udat cu macerat de roșii. pe care le-am preparat pe parcurs "în casă".

Într-adevăr am în solar probleme cu musculița albă... iar vinetele și pepino sunt infestate de acarieni. Am încercat să dau un miticid însă rezultatele au fost 0 și am încetat să le mai stropesc. Chiar nu știu ce se poate face împotriva acarienilor și muculiței albe...


____________________________________


Hehe mulțumesc pentru solidaritate. Sunt chiar surprins și salut gestul!!! Însă trebuie să mărturisesc că roșiile terminate de mană nu sunt singurele. Mai am vreo 20 afară care au fost stropite cu zeamă bordeleză și le am pe cele din solarii. Însă dacă știe cineva ceva cartofi (semi) timpurii (90 - 120 zile) de sămânță nu m-aș supăra vreo 3-4 până la 6 kg, contra cost. este târziu pentru așa ceva... știu...
 

maresmarian

Member
plantele sunt vizibil afectate în urma aplicării ierbicidului și au câteva funze etiolate. Apoi,în ciuda a ceea ce se vehiculă pe prospecte eu știusigur că este nesănătos să consum astfel de legume. Și în ultimul rând,o chestie de principiu. pentru că am două grădini, am dorit să am una dintre ele imperfectă însă "bio", fără ierbicide și pesticide... Vreau să învăț să lucrez pur organic, deși în momentul de față apelez la tot felul de chimicale precum zeama bordeleză, mospilan și dithane. Am remarcat că la mine în grădină nu există albine, viespi și o grămadă de alte insecte pe care acasă le întâlneam frecvent...
inteleg.
ca o paranteza, zeama bordeleza e folosita si acceptata in culturile bio.

despre ierbicid, ce sa zic. eu nu mi-as face probleme daca a fost dat o singua data. nici eu nu as folosi, dar nici nu as renunta la o cultura de cartofi daca au fost stropiti o data. pana in toamna, si dupa ploi, se spala.
 

Elektra

Member
veretregn a spus:
Am avut o zi de pomină. Mai mult nervi decât grădinărit. Vecinul din prea bună voință mi-a ierbicizat cartofii și o parte din fasole. Am vrut să îi scot pe toți însă a început ploaia, așa că au rămas în pământ. Am descoperit mană la roșiile de afară, deci a trebuit să arunc vreo 30 de fire care erau frumos pe rod (2-3 săptămâni până la coacere). Chin să fac foc pe ploaie și să ard lujeri verzi. Și colac peste pupăză duă ce s-a oprit ploaia am constatat că grădina mea stă în proporție de 20 % sub apă la 5 cm adâncime. (27 mm a plouat în câteva ore). Vântul mi-a doborât mazărea și bobul și dacă trag o linie... jumătate din munca mea de la începutul sezonului a fost năucită în 2 zile...

M-am îndopat cu ciocolată toată seara și acum m-am pus pe bere!!!

Să vedeți voi ce invidii mă apucă...
In primul rand, imi pare rau ca ai asa probleme. Dar vreau sa te intreb de ce ai smuls rosiile, aveau deja pete pe fructe? Am avut si eu acum 2 ani plante afectate de mana dar erau doar frunzele, am pudrat cu cenusa si am facut un macerat mai concentrat de coada-calului si frunzele urmatoare au crescut sanatoase si am putut consuma fructele. Frunzele initiale afectate le-am taiat atunci. Stiu ca se spune ca odata ce a aparut atacul fungic recolta e compromisa dar daca nu-i foarte puternic atacul ceva tot se salveaza.
Acarieni in schimb am si eu, am avut la mazare si am smuls-o dar vad ca sunt si la castraveti in sera, nu stiu ce sa le fac, am stropit cu un acaricid bio dar nu pare prea eficient.
 

maresmarian

Member
ah, da. am patit-o si eu anul trecut cu rosiile, am pus vreo 50 de bucati in gradina. (nu solar).
a intrat mana peste ele in mod serios, ai mei parinti s-au apucat sa le scoata din pamaant. cand am ajuns eu la tara, mai erau vreo 5 inca in picioara.
le-am rupt toata frunzele afectate, au ramas cu un smoc la varf.
cu toate astea, au facut 5-6 rosii fiecare pana in final, si-au revenit.
 

veretregn

Active Member
Elektra a spus:
veretregn a spus:
Am avut o zi de pomină. Mai mult nervi decât grădinărit. Vecinul din prea bună voință mi-a ierbicizat cartofii și o parte din fasole. Am vrut să îi scot pe toți însă a început ploaia, așa că au rămas în pământ. Am descoperit mană la roșiile de afară, deci a trebuit să arunc vreo 30 de fire care erau frumos pe rod (2-3 săptămâni până la coacere). Chin să fac foc pe ploaie și să ard lujeri verzi. Și colac peste pupăză duă ce s-a oprit ploaia am constatat că grădina mea stă în proporție de 20 % sub apă la 5 cm adâncime. (27 mm a plouat în câteva ore). Vântul mi-a doborât mazărea și bobul și dacă trag o linie... jumătate din munca mea de la începutul sezonului a fost năucită în 2 zile...

M-am îndopat cu ciocolată toată seara și acum m-am pus pe bere!!!

Să vedeți voi ce invidii mă apucă...
In primul rand, imi pare rau ca ai asa probleme. Dar vreau sa te intreb de ce ai smuls rosiile, aveau deja pete pe fructe? Am avut si eu acum 2 ani plante afectate de mana dar erau doar frunzele, am pudrat cu cenusa si am facut un macerat mai concentrat de coada-calului si frunzele urmatoare au crescut sanatoase si am putut consuma fructele. Frunzele initiale afectate le-am taiat atunci. Stiu ca se spune ca odata ce a aparut atacul fungic recolta e compromisa dar daca nu-i foarte puternic atacul ceva tot se salveaza.
Acarieni in schimb am si eu, am avut la mazare si am smuls-o dar vad ca sunt si la castraveti in sera, nu stiu ce sa le fac, am stropit cu un acaricid bio dar nu pare prea eficient.
Tomatele au fost serios afectate, nu doar frunze ci și tulpina, fructele nu au fost afectate.
 

veretregn

Active Member
maresmarian a spus:
ah, da. am patit-o si eu anul trecut cu rosiile, am pus vreo 50 de bucati in gradina. (nu solar).
a intrat mana peste ele in mod serios, ai mei parinti s-au apucat sa le scoata din pamaant. cand am ajuns eu la tara, mai erau vreo 5 inca in picioara.
le-am rupt toata frunzele afectate, au ramas cu un smoc la varf.
cu toate astea, au facut 5-6 rosii fiecare pana in final, si-au revenit.
problema este climatul aici. este mai rece și totul crește mai încet. Apoi pentru că aveam roșii în solar nu mi-am făcut griji că voi pierde. Prietenii vor primii mai puține...
 

victoria222

Active Member
Ati incercat vre-odata insecticid pe baza de usturoi si detergent de vase? Usturoiul e un insecticid total, si, din cate am citit, orice insecta intra in contact cu el - moare. Am o carte cu solutii organice dar netul imi merge extrem de greu la tara si nu o pot incarca. Am facut niste capturi de ecran. Horia, poate incerci vre-una din solutiile astea la problemele tale cu daunatorii.
https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 60/Diverse
 

veretregn

Active Member
Floria mi-a dat rețeta cu usturoi și nu a funcționat. Mulțumescpentru link însă nu reușesc să îl accesez.
 
Sus