Gradinaritul de zi cu zi

Ionutza

Member
Viermisorii au dat atacul la mere :cry: :cry: :cry:

90% din ele sunt infestate :cry: :cry:

Mai are cineva aceasi problema? Sau marul mau e favoritul lor?
 

maresmarian

Member
au inceput sa produca castravetii mai in masa.
am 2 linii de 5 metrii sub solar.
incepand de vineri am luat zilnic 5+ bucati. tata are probleme cu stomacul cu castravetii, dar pe picolo de parigi deocamdata ii poate manca fara probleme.
in ritmul asta, incep sa pun iar la murat de la jumatatea lunii :/
anul trecut a fost destrabalare, nu am avut borcane sa tot punem. si noua ne plac mult cei murati, si cu toate astea inca mai avem 2 borcane pline de anul trecut.

rosiile au crescut mari, am inceput sa le ciupesc varfurile, le-am curatat de ramurile de la sol.
doar 2 au gogonele. restul sunt pline de flori.
asa e la brasov, se urnesc mai greu lucrurile.
cand am mutat rasadurile in solar, au inghetat practic pentru o luna. nu au crescut, nu au facut nimic.

am cules juma de mazare care se facuse, adunat material de vreo 6 pungi in congelator. au mai ramas de inca vreo 6 minim.
punerea pe plasa de sustinere de castravetia fost o idee foarte buna, anul trecut unele pastai au ramas pe sol si au putrezit. si parca au facut si boabe mai mari.
ceapa din pacate a inceput sa se culce, nu e prea mare. asta e. prea multa seceta.

cules si o galeata de visine printre picaturi, mai sunt inca vreo 5 minim galeti in pom, dar nu stiu daca apucam sa le culegem.

morcovi nu au iesit deloc. tre sa cumparam din piata.
slab de tot si cu spanacul (fost un experiment).
terminat prima serie de salata foarte buna a fost, a doua serie a iesit slab. seceta banui.
slab de tot si ridichile.

vinetele sub solar cresc, dar cred ca prea incet. nu stiu daca o sa apuce sa se faca pana in toamna.
ardei iuti de afara s-au topit, mai am 2 in solar doar.
mai am si niste rosii pe afara (4) au si ele cateva gogonele, nu vreau sa le stropesc antimana, sunt curios daca se fac.

floarea soarelui decorativa a ajuns pe la 1m juma. sa vedem daca mai avanseaza.
 

belisima

Well-Known Member
AJUTOR!
cum pot scapa de iarba grasa?nu sunt adepta erbicidarii,dar iarba asta ma baga in depresie,e curtea plina,cu cat o sap iese si mai deasa,acopera tot...am scos-o chiar si cu o furca cu tot cu radacina,a dat iar,ce as putea sa fac?oare exista un erbicid selectiv pentru ea?
 

maresmarian

Member
e vorba de portulaca oleraceae ?
daca da, vreau eu ceva seminte :rofl:).
foarte buna in salata, cand eram mic se facea si ciorba cu ea.
prin sat pe la mine nu am mai vazut sa fie.
dupa cum arata prin poze/ce imi amintesc eu, probabil trebuie scoasa complet cu tot cu radacini din sol, orice radacina ramasa poate sa dea mai departe frunze.
 

belisima

Well-Known Member
maresmarian a spus:
e vorba de portulaca oleraceae ?
daca da, vreau eu ceva seminte :rofl:).
foarte buna in salata, cand eram mic se facea si ciorba cu ea.
prin sat pe la mine nu am mai vazut sa fie.
dupa cum arata prin poze/ce imi amintesc eu, probabil trebuie scoasa complet cu tot cu radacini din sol, orice radacina ramasa poate sa dea mai departe frunze.
:eek: vai marian!!crezi ca nenorocirea ajunge sa faca seminte?nuuuu,si tot rasare in fiecare an,ploile din acest an au stimulat-o si nu mai scap de ea. chiar daca e smulsa cu radacina ,tot ramane ceva ceva,si iar apare :pauza:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si la mine Vio :cry: :cry: :cry: lua-o-ar s-o ia nevoile de nenorocita de buruiana.Creste in nestire de zici ca ii pui ingrasamint :x :suparat:
Am citit ca se maninca dar eu personal nu as minca-o numai pentru faptul ca piticutul meu de pe creier mi-ar zice ca e o buruiana pe care o smulg cu ura si inversunare :eek:f:

Nu stiu daca rezista unui drum si se mai prinde ceva pe caldurile astea ca as putea sa iti trimit si eu.Sau...te invit draga baiatule la mine la smuls si faci o ciorba intr-o cantitate demna de cartea recordurilor :tavalit: desi de scapat de ea nu scap.Facem schimb:tu imi dai mazare eu iti dau portulaca :giggle:
 

belisima

Well-Known Member
asa ma gandeam si eu,as hrani tot forumul ,cata am!
am gasit pe net niscaiva erbicide care ,printre altele,ar lichida si portulaca asta,dar ...am o retinere.ar urma sa stropesc si trandafiri si alte legume... :roll: poate are cineva vreo idee!
 

maresmarian

Member
sincer sa fiu, daca nu e prea mare bataie de cap, si ati putea sa imi trimiteti 1-2 radacini prin posta as fi fericit :rofl:.

la unele chestii la care ai mei nu au vrut sa dea cu insecticid total (tata nu vrea sa otraveasca pamantul) :
am luat una bucata plastic negru (am ramasite de la o folie de mulcire jumatate alba, jumatate neagra) si am acoperit bine zona respectiva.
daca e bine pusa si verificata saptamanal sa nu evadeze ceva pe langa, nu creste nimic pe dedesupt. trebuie tinuta totusi cred luni de zile.
eu asa am scapat de hrean intr-un an.
se inmultisera in prostie, primavara le-am taiat frunzele, am pus folia peste, am lasat-o pana in toamna (ca oricun nu crestea altceva acolo), si in anul urmator nu a mai dat nici o frunza de hrean. am mutat acolo niste rabarbar.
 

happy

Well-Known Member
belisima a spus:
asa ma gandeam si eu,as hrani tot forumul ,cata am!
am gasit pe net niscaiva erbicide care ,printre altele,ar lichida si portulaca asta,dar ...am o retinere.ar urma sa stropesc si trandafiri si alte legume... :roll: poate are cineva vreo idee!
Sapa ,saraca :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
Nu face fata Dle :cry: :suparat:
Dimineata la ora 06.00 stii cum merge sapa? :rofl: Ca unsa!!
La ora aceea eu umblu si la albine,este perioada de cules puternic si au nevoie de rame noi sa poata sa stranga mierea cea dulce pe care sa o manance ursii ca mine :dans: De la ora 10.00 in sus nu se mai poate sta cu costumul de apicultor din cauza caldurii.
Stuparitul face parte din gradinarit?Tot in gradina am stupii...
Iarba eu o dau la pasari,mai nou anul asta m-am apucat de crescut si pui de rasa mixta urmand ca de la anul sa cresc si pui de rasa asa ca iarba este foarte buna in hrana pasarilor! :D
 

maresmarian

Member
happy, ai vreun topic in care iti impartasesti experienta in apicultura ?
ca de la anul as dori sa ma ocup si eu de vreo 2 stupi in gradina.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Vreau si eu, va rog, o solutie care sa functioneze impotriva omizilor. Mi-au mancat un cires, s-au mutat pe tei si acum vad ca le place si carpenul.
Ce mama ma-sii sa le fac ca ma scot din minti??? Am incercat sa le indepartez mecanic acum vreo doua saptamani, am taiat masiv dar zici ca nici nu m-am apropiat de ele, asa s-au refacut!!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
nu, n-au fost dati cu var.
Am niste omizi paroase si albe care mananca tot ce prind, pana si frunzele de stejar :(
Mersi de sugestie, ma duc sa-i intreb pe-astia cu chimicale ce sa folosesc
 

ghia_don

Active Member
Pentru omizi eu folosesc o torta aprinsa pusa pe o prajina, sa pot ajunge la cuiburile de la inaltime. Trec cu flacara prin cuib si sa vedeti ce sfiriie nemernicele.. nu ramine nici una. Metoda e 100% ecologica. Nu va temeti, pomul nu sufera si nici nu ia foc, dar daca va temeti, pentru orice eventualitate , e bine sa aveti furtunul cu apa in preajma.
Torta o fac dintr-un somoiog de cirpe legat cu sirma pe o prajina , pe care torn motorina, ulei , spirt, sau ce combustibil am la indemina.
 

victoria

Active Member
Eu am stropit in prima faza ,omizile, cu apa cu sapun diluat. Au murit cam jumatate din ele.Apoi,pentru ca baiatul meu facea urat ori de cate ori vedea vreuna am actionat mai rapid,cu insecticid,desi nu mi-a facut placere sa dau cu chimicale in gradina.Dar fiind doar pe marginea acesteia,unde am duzii,am zis sa fac o exceptie.Nu mai stiu de care era.Era o fiola mica de plastic.
In gradina eu am inceput sa scot arpagicul.E primul an in care am pus samanta de ceapa si am mai pus si ceapa pentru samanta.Sunt foarte incantata de rezultat.
Am mai semanat si fasole verde oloaga pentru toamna,care a si rasarit,pentru ca o ud zilnic.Cealalta s-a uscat deja,desi am stat cu furtunul pe ea,dar temperaturile foarte mari uscau pamantul pana la pranz.
Vad ca fasolea lata galbena e frumoasa,dar nu prea face teci,probabil tot din cauza caldurii de peste zi.
Ma trezesc in fiecare dimineata la 5.00 si ud pana la 8.Apoi mai las furtunele pe santuri pana pe la 9 daca bate vantul si nu se pune caldura.
Abia daca reusesc sa fac fata.
 
Sus