Gradina de legume

mirela06

Active Member
Off, chiar ma bucur . Imi pare rau ca nu a fost mai devreme, Dar ei oricum sunt, din gena lor, mai tirzii. Am sa ma duc sa-i pozez si pe ai mei sa vezi cit s-au inaltat.Rau este ca nu am gasit pari mai inalti de 2 m din esenta tare. Asta este :) Iti doresc sa-i vezi mari si sa faca rosii frumoase ca nu vreau sa ma faca de ris . Ai grija de ele si o sa vezi ca nu spun povesti :)
 

pupu

Member
mirela06 a spus:
Off, chiar ma bucur . Imi pare rau ca nu a fost mai devreme, Dar ei oricum sunt, din gena lor, mai tirzii. Am sa ma duc sa-i pozez si pe ai mei sa vezi cit s-au inaltat.Rau este ca nu am gasit pari mai inalti de 2 m din esenta tare. Asta este :) Iti doresc sa-i vezi mari si sa faca rosii frumoase ca nu vreau sa ma faca de ris . Ai grija de ele si o sa vezi ca nu spun povesti :)
o sa razi (poate tu nu ca sti de ele, dar cei care au vazut poza cu rasadul meu sigur da) dar eu am pregatit deja niste bare de fier beton pt viitoarele rosii. cu un pic de ajutor si un dram de noroc sper sa se faca mari, ca vara e lunga rau, dupa cum se arata
 

ACHIMENES

Member
Mirela uite si rasadul meu din semintele de la tine, eventual facem o experienta cum se dezvolta plantele, cum fructifica in conditiile in care rasadurile au fost obtinute la momentul optim si in conditii pedoclimatice specifice zonei Severinului si obtinerea fructelor de tomate in conditiile unui rasad..... :? :? obtinut cam tarziu in conditii de clima secetoasa si sol slab aprovizionat cu elemente nutritive ( al meu).
Hai cine se baga?.....adica cine a obtinut rasad din semintele de la Mirela, cu datele obtinute, eu o pun de o comunicare stiintifica :) :) :)
Pupu, ce zici?
 

mirela06

Active Member
Buna treaba si idee minunata, iar rosiile sa nu le fie de deochi, apoi au iesit ceva, ca nu am cum spune ca multe, pt ca si-asa am trimis putine. Lui Constantin (si nu ne spune nimic :) ), lui Pupu si mi-a aratat ca i-au iesit,lui Isabella si tie. Acum, ca sa putem continua trebuie sa fac poze sa vedeti evolutia lor. Intretinerea o facem cam la 2 zile, cind, inainte de udare le copilim, le legam( cresc f. repede) si culegem din buruieni. Fiind formate biloane (un fel de sant) apa sta mai mult si nu se revarsa din el. Udarea este extraordinar de eficienta asa :)
 

mymo

Active Member
Multumesc frumos,sanatate sa fie ca restul il facem cum putem.
Sa va arat si ajutorul meu de nadejde :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
E ceva de munca dar si satisfactia pe masura :) .Sa nu te mai aud:vai miinile mele ca tot ele culeg roadele :D
 

ACHIMENES

Member
El este cosmarul plantelor mele, mai ales a celor din ghivece si a rasadurilor din gradina si tine locul, deocamdata,"chestiei aleia mici" la care visez, cu care imi doream sa vorbesc prin gradina ......adica nepotel sau nepotica :oops: :oops: :)
 

mirela06

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl: Fetelor sunteti niste dulci. Apoi Mymo cu nadejdea ei de ajutor, adormit si pus pres , gata sa calci pe el :rofl: , Achimenes cu zvincul ala care are o privire de te apuca mila de nevinovat ce se da , iar in realitate un cosmar. Pai cum sa nu mori de ris :rofl:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am semanat azi ridichi de luna,varietatea negre rotunde,recoltarea oct-nov.Ati pus vreodata,la mine este prima incercare.
 

ACHIMENES

Member
Laura nu-s ridichi de luna ci de toamna....alea de luna cum le si zice se fac in aproximativ 1 luna :) :) :) .
Intradevar sunt tare bune iarna :D :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
scuze sunt tare zapacita,scrie pe plic ridichi de iarna,pentru ca nu mai semanasem decat de luna am scris gresit.Rectific ridichi de iarna.
 

mirela06

Active Member
Au inceput sa creasca si sa rodeasca cit mai multe legume. Am cules castraveti, dovlecei, usturoiul il mai lasam o saptamina, fara apa sa se usuce si sa-l scoatem, rosiile au inceput sa se inroseasca, morcovii se umfla in radacina. Ce este rau ca si buruienile trebuiesc pigulite aproape zilnic. Cres ca nebunele. Pai au si de ce. Balegar este, apa este, deci si lumea lor este.Si daca ma gindesc bine, agricultura, pe spatiu restrins, este frumosa. :)
 
Sus