Gloriosa

edwiwa

New Member
hallo,
v-am admirat gloriosele, f frumoase.
sotul meu a plantat 3 rizomi la sf. lui mai in ghiveciul cu clematis, au iesit doar 3 deocamdata, primul vad ca isi ia avant, e gros si puternic, al doilea e f micut.
noi ne-am gandit sa-i agatam pe zidul balconului.
cam asa arata acum se vede linga priza

Vio
 

attila

Member
Felicitari edwiwa
Mai ai cam, 2 saptamani pana la inflorire dar daca ai soare mai putin
Vad ca ai si clivia foarte frumoasa
Sa-ti traiasca :wink:
Si la mine ar trebui sa apara ceva carsonii si ceva lutea dar inca mai trebuie
Asteptat dar deja se vede bobocul :wink:
 

dorinas

Member
Pai de ce zici Mirela cai ratat ca mai are timp sa infloreasca.Anul trecut in august am vazut cateva inflorite la sere si acum suntem abia in iunie. Poarta-te frumos cu ea cine stie poate te rasplateste. :rofl:
 

ella

Member
Dya este floare, poate nu a avut lumina suficienta ( nu soare direct, ca nu-i place) sau s-a ratacit un rizom de Gloriosa Lutea, aceasta este galbena. Este frumoasa. :wink:
 
D

dyayzh

Guest
a stat in soare....cele in lumina fara soare direct nu au dat boboci:( si e aproape verde deschis. am mutat-o in casa la lumina fara soare direct
 
A

Anonymous

Guest
si a mea a stat tot in soare direct. s-au ars putin frunzele dar altfel nu a patit nimica
 

zamfira

Member
Attila, adevarat ca e cam la umbra , (la anu o s-o pun mai la soare ) dar cred ca totusi am 2 feluri - vezi ca si bobocii sunt diferiti .
Celalalt fel e ca si cel din poza ta
Cea inflorita la mine e bobocul din prima poza , iar cea din a doua seamana cu a ta .
O sa mai pun niste poze
 
A

Anonymous

Guest
glorioasa mea e la stadiul de fructe. ce fac in continuare? fructele sunt verzi si nu dau nici un semn de coacere....
 

ghia_don

Active Member
Din cei trei rizomi , numai unul a incoltit , acum doua saptamini floarea arata asa si acum arata asa Si ale mele vor face fructe, as vrea sa stiu daca din semintele lor va iesi ceva daca le pun la incoltit si cind ar trebui sa fac asta?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vivi...............nu fii suparata!!! :oops: Nici la mine :( Insa o intrebare:tigridia o tii la umbra?Ca dintr-un pachet intreg nici una nu ar da semne ca ar dori sa infloreasca :twisted:
 

vivi23ro

Member
pai cam sint suparata ca stau in aceiasi stare de ,, morcov si nu fac nimic....
tigridiile stau afara in soare diresct toata ziua doar asta a inflorit, frunzele sint cam uscate in virf de uscaciune, a mai avut 2 flori in laterale dar nu au mai apucat sa se deschida
 
A

Anonymous

Guest
eu ce fac cu semnitele rezultate? le pun in pamant? cand? in cat timp de la semanare ajung in stadiul de bulb?
 
A

Anonymous

Guest
Incerca tu si zici si celorlalti. Pune-le acum si tine o "fisa",iar la sfirsit ne impartasesti experienta ta!!
 
Sus