Gloriosa

A

Anonymous

Guest
Moana ai dreptate! Hai sa zic altfel : o foaie de observatie a experimentului; daca e si ilustrat,e super.Imi cer scuze ca am creeat confuzie,folosind cuvintul "fisa".
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
bv

Am scormonit in pamantul in care era gloriosa ce nu mi-a rasarit,spre surprinderea mea am gasit un rizom in stare buna.Acum ce fac?Il las acolo si nu-l mai ud?Cer ajutor ca habar nu am!
 

zamfira

Member
A mea inca e verde si una are un fruct , care astept sa se coaca .Deocamdata e verde , oare isi schimba culoarea ?
 

adrianam

Well-Known Member
Cei doi rizomi ai mei abia acum par sa inceapa iar sa se dezvolte. Eu ii las acolo in pamant. Macar frunze sa vad de la ei.
 

Roxana

Active Member
iudit a spus:
Am scormonit in pamantul in care era gloriosa ce nu mi-a rasarit,spre surprinderea mea am gasit un rizom in stare buna.Acum ce fac?Il las acolo si nu-l mai ud?Cer ajutor ca habar nu am!
Da, replanteaza rizomul in pamant pentru a incolti.
 

lili

Member
Roxana a spus:
iudit a spus:
Am scormonit in pamantul in care era gloriosa ce nu mi-a rasarit,spre surprinderea mea am gasit un rizom in stare buna.Acum ce fac?Il las acolo si nu-l mai ud?Cer ajutor ca habar nu am!
Da, replanteaza rizomul in pamant pentru a incolti.
Draga Roxana, acum este tardiv pentru a planta, replanta anumiti bulbi cu inflorire din perioada verii....incepand cu luna august - septembrie intra in perioada de repaus. Unii nu sunt suficient de puternici pentru a inflori in primul an de viata, asadar trebuie hraniti cu putin ingrasamant cei cu frunze iar cei in faza de rizom lasati acolo....atentie mare la udare.....cu ligurita :!: . Mai sunt si intarziati.... un exemplu: azi m-am trezit cu gloriosa lutea ca este inflorita in timp ce sora ei rotschildiana m-a bucurat in aprilie :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Cereus Trimis: Joi Dec 29, 2005 1:57 am

Am un rizom de Rothschildiana, pe care l-am primit într-o pungă de plastic cu talaş care protejează rizomul. Am următoarele întrebări:

- să-l păstrez aşa până în primăvară şi apoi să-l pun în ghiveci?
- fiind rizom de plantă tropicală, să-l păstrez la căldură sau la răcoare?
- să-l plantez acum?


Attila Trimis: Joi Dec 29, 2005 2:18 am
Cataline

Rothschildiana este exact ce am si eu.
Eu am tinut in pivnita cam la 7-8 grade in nisip si in martie exact in 29 am plantat intro lada si am inceput sa dau si apa dupa care in 2-3 saptamini a si scos capul.
Numai doua probleme ,trebuie tinut in nisip ca altfel se usca si nu mai iese nimic din el si a doua ca trebuie vas destul de mare si trebuie plantat cam 3cm sub suprafata..
Altfel merge foarte usor. A, era sa uit! Gloriosa este planta cataratoare, la mine era cam peste 1m, dar e ceva fenomenal.

Eu am procedat astfel
Nu stiu de unde am auzit dar a functionat.
Lada de 40x 40 x40
Jos un strat de 2cm nisip sa nu am probleme cu apa statuta si dupa aceea un amestec ce am avut de acum 2 ani compost plus am mai bagat si cam jumate de balega uscata praf cam de 13 ani le-am adunat de la tara de la o fosta CAP.
Si dupa ce a iesit apa multa ca cam place si am tinut in semiumbra sub o terasa .
Una era sub cerul liber si nu ia placut ,nu stiu poate soarele puternic nu i-a placut.
 

lili

Member
Ce sa zicem Cornelia!!!!Frumoasa , e putin....ca o vrem si noi....aproape imposibil....asa ca ne zgaiim la ea si visam ...:marfa:
 

lili

Member
ste a spus:
Lili, nu-mi dau seama, care e diferenta intre lutea si rotschildiana?
La lutea, culoarea de baza este galben.. pe care se gasesc accente maro roscat iar pentru rotschildiana este galben cu rosu .
 

ste

Member
Multumesc Lili, am vazut pe google si poze cu galben si rosu si eram dezorientata... probabil mai inseala culorile pozelor
 

lili

Member
ste a spus:
Multumesc Lili, am vazut pe google si poze cu galben si rosu si eram dezorientata... probabil mai inseala culorile pozelor
Cu placere :wink:
de multe ori avem surprize in privinta culorilor....in poze arata o culoare, nuanta si in realitate altfel :twisted: .
Exista si varietatea galben simplu ....care este un carsonii.
La rotschildiana exista 2-3 hibrizi dar tot in tonuri de rosu ......
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Anul trecut ,din 3 rizomi comandat,am reusit sa ucid :evil: 2.
1 mi-a ramas,dar nu a facut nimic.Acum am verificat si e acolo ,zbarcit in pamant.Nu conteaza cum e,important e ca exista.Cand sa il aduc la caldura ?
 

zamfira

Member
Eu cred ca ii voi aduce la caldura doar prin aprilie (asa am facut anul trecut -ca atunci i-am primit ) ca, altfel mi-e teama ca vor creste prea mult pana ii pot scoate afara .
In vara am cules si niste seminte .Sa vad daca iese ceva din ele :D
 
Sus