Gladiole

seems

New Member
Multumesc mult, acum abia astept sa-i vad infloriti, azi verificasem si calele si toti cei 4 bulbi plantati erau mucegaiti, abia asteptam sa-i vad infloriti dar asta e acum....
 
Eu am pus in ghivece in casa.Cel care are 3 poze postate mai sus are acun cam 45 cm inaltime. Credeti ca va face si flori avand in vedere ca e de gradina? Cat de inalte cresc gladiolele?
 
Ulterior am mai pus in ghivece 2 gladiole acasa la Campina si 2 in Bucuresti. Am observat ca dinttr-un bulb a iesit 2 flori. Cred ca acestia sunt puii ei. :D
 

v.cristina

Active Member
eu anul acesta cand am plantat bulbii, in acelasi loc ca si anul trecut, am constatat ca am uitat cativa in pamant si au iernat afara .....toti din pacate in stare avansata de putrefactie :( :(
 

v.cristina

Active Member
sigur ....tinand cont ca la mine abia acuma infloreste liliacul si inca in gradina domnesc lalelele :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

eu totusi sunt de parere ca este foarte riscant sa lasi bulbii de gloadiole in pamant :) :)
 

albela

Active Member
La voi gladiolele au facut boboci? La mine tocami cele planate ultimile au ditamai bobocii :eek: . Nu e cam devreme?
 

albela

Active Member
Eu le-am plantat incepand cu sfarsitul lui aprilie, in mai multe randuri. Astea cu bobocii mari sunt ultimele plantate, pe la inceputul lui mai. M-am mirat ieri sa vad ca 2 au bobocii mari si la alte cateva se formeaza acum bobocii. Eu stiu ca infloresc in august (de ziua mea), dar se pare ca acestea sunt mai grabite :eek: .
 

angela draganoiu

Active Member
:rofl: dar tot nu stiu cind ar trebui sa inflreasca. dat fiind faptul ca la Cimpina temperaturile sint mai scazute probabil ca vor inflori mai tarziu iar eu ma agit degeaba. cu rabdarea stau prost.
 

alfa

Active Member
Eu stiu ca gladiolele infloresc la aprox. 90 de zile de la plantare. Noi ne-am ocupat mult timp de gladiole, dar la nivelul a catorva mii de fire. Dar nu udam mai deloc. Primeau apa mai mult de la Dzeu si numai la seceta mare bagam furtunul. Daca au apa multa, probabil ca infloresc mai repede. Si ma gadesc ca depinde si de soi. Noi aveam numai rosii. Atentie, daca aveti mai multe culori una langa alta, ele se corcesc prin polen. La fel, aveti grija, daca le taiati, sa taiati numai cu cutit curat, ca si asa se mai pot incrucisa.
 
Sus