Ghivece (in general)

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu cred ca e indicat sa plantam violete in jardiniere. Cu cat aglomeram mai multe plante in acelasi vas cu atat va fi mai greu sa le ingrijim. Eu folosesc ghivece de plastic alb cu diametru de 10 cm. Iar plantele care nu sunt inca in astfel de ghivece ... vor ajunge. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ieri m-am dus sa-mi cumpar ghivece pentru violete de unde imi cumparam de obicei: de la un om cu taraba in piata. Nu l-am mai gasit. Se pare ca ori s-a mutat ori si-a inchis afacerea. Asa ca am ramas fara sursa de ghivece mici. In disperare de cauza am ajuns la Horbach si am stat juma' de zi la raionul de ghivece... in frig! Pentru ca multele ghivece sunt asezate afara. Intr-un tarziu am gasit ceva: importate din Germania - bine facute, cu gauri de scurgere deja facute, cu un soi de picioruse ca sa nu balteasca in apa in cazul in care pui apa mai multa. Singurul dezavantaj este ca farfuriuta care are aceeasi masura cu ghiveciul ... este mult mai mare decat ar trebui. O sa le pozez cand ajung acasa. Eu am luat ghivece nr 2 si farfuriuta nr 1. Sa vedem cum ne impacam.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu neaparat. Am folosit albe si as fi vrut sa fie in continuare asa. Dar daca n-am mai gasit sunt ok si maronii. Dimensiunea si forma conteaza mai mult decat culoarea.
 

angela draganoiu

Active Member
simbata la metro erau niste ghivece mici cu gauri mari. Cornelia, daca iti amintesti, cum erau cele pt butasi dar mai mari, cred un numar sau doua. dar maron.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Alea sunt ghivece temporare, daca sunt pentru rasaduri. Nu gasesti sa le potrivesti si farfuriute.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
angela draganoiu a spus:
erau un pic mai mari ca alea pt rasaduri. dat fiind ca sint patrate nu prea poti gasi o farfurioara potrivita, eu am imporvizat din farfurii de unica folosinta, nu sint prea estetice dar ........... merge.
 

simonac

Member
a folosit cineva ghivece teku? cum sunt in interior? pe site pomenesc de interior incrucisat si multiple gauri pe 3 nivele, dar nu dau poze cu sectiunea ghiveciului...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
N-am folosit dar cred ca stiu cum e. Este un tip de ghiveci pe care il folosesc si olandezii la violete si la streptocarpusi (poate si la alte plante).
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Uite ca n-am avut curiozitatea sa vad care-i treaba cu Oyama. Mi-este egal de vreme ce ghivece din State n-o sa-mi aduc. :rofl:
 

lili

Member
simonac a spus:
a folosit cineva ghivece teku? cum sunt in interior? pe site pomenesc de interior incrucisat si multiple gauri pe 3 nivele, dar nu dau poze cu sectiunea ghiveciului...

Ghivecele teku sunt acele ghivece care pe care le folosesc de cultivatorii de plante . Sunt foarte ieftine, arata bine doar ca nu sunt trainice (usor casante). Sunt multe firme in ardeal, care le comercializeaza . Eu le folosesc de ceva vreme, in special pentru plante de talie mai mica sau pentru cele care se afla in primii ani de viata.
http://www.blondyromania.ro/ghivece.htm
http://www.iza-flowers.ro/produse/ghivece.jsp
 

simonac

Member
lili, multumesc pt link-uri , dar eu tot nu m-am lamurit ce-i cu interiorul ala incrucisat cu multiple gauri la 2, 3 nivele.... n-ai tu unul gol sa-i faci o poza in interior sa ma dumiresc si eu :roll:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iti pozez eu Simona. Iau baterii la camera si cand ajung acasa iti pozez ca sa faci diferenta intre ele.
 
Sus