Ghivece (in general)

simonac

Member
hm...nu seamana absolut deloc cu oyama... acum imi dau seama la ce se refereau cand ziceau multiple gauri pe 2 sau 3 nivele :idea:
 

anca_brasov

Member
eu am gasit ieri in supermarket real din brasov niste givece tare dragutele, negre si cu patru gauri, sunt patrate si mici...o sa le oun o poza sa vedeti cum arata...=
 

emeclau

Active Member
la violete nu prea merg cele patrate :D
e de preferat ghivece rotunde, sa nu fie inalte si de diam intre 8 si 12 cm
 

marean

Active Member
Sonia , iti raspund eu,desi intrebarea e mai veche :mrgreen: : nu merg ghivecele patrate pt ca in colturile ghivecelor se retine umiditatea pe o perioada mai mare de timp,astfel ca sporeste riscul putrezirii radacinilor .
Ghivecele mici se folosesc pt ca plantele cresc mult mai usor si mai repede,colonizand rapid cu radacinile lor ghiveciul .
Se spune ca violetele au radacini scurte si dezvoltate pe suprafata primei jumatati a ghiveciului, insa uite ce am gasit eu la o violeta cand o transplantam zilele trecute http://marean.sunphoto.ro/Saintpaulia_2 ... RKAGCOWWJP , iar aici poti vedea ghiveciul in care violeta era plantata http://marean.sunphoto.ro/Saintpaulia_2 ... QKBXADYYJB , comparativ cu marimea ghiveciului .
Desigur,am curatat radacinile,am frezat violeta si apoi i-am schimbat pamantul si am plantat frumusica...daaa,exact in acelasi ghiveci :mrgreen: .
 

doina

Member
Demerzel si-a facut niste ghivece pe acest principiu din sticle de plastic si era incantat de rezultate .
 

Fleur

Active Member
Am folosit si eu metoda ei dar la inmultirea diversilor butasi si rezultatul a fot grozav. La violete n-am indraznit ca mi s-a parut prea multa umezeala.
 

anknic

Active Member
scriu aici pt.ca ma gandesc eu ca mai sunt si alte persoane cu pb.mea: nevoia de ghivece de diam.10 cm pt.violete. eu una n-am gasit pana acum in niciun magazin de gradinarit din Ploiesti. imi tin violetele acum in niste cutiute de la "perle de branza", da' nu mai am cutiute disponibile si oricum sunt dintr-un plastic care nu cred ca va dura prea mult in timp, plus ca as vrea sa achizitionez mai multe ghivece la fel ca sa imi pot muta toate violetele.

so, s-ar ocupa cineva de o comanda comuna de ghivece pt.violete?
 

Fleur

Active Member
Vorbeste cu patronul de magazin si o sa-ti aduca, De regula nu sunt prea cautate si de aceea nu aduc.
Patriaplast facea niste ghivece tare dragute albe de 8,5 si 10 cm in diametru si cu farfurie si la preturi rezonabile. Incearca sa intri ca au site si daca n-au dat faliment poate poti comanda, desi sunt pe langa Bucuresti si poate ai drum pe acolo si cumperi direct :wink:
 
Sus