Furnizori Trandafiri

Roxana Peled

Active Member
Mie nu mi se pare asa de rau mai ales ca am vazut ca ai unii pe care bulgarul nu-i are cum ar fi Winchester Cathedral.
Din pacate eu l-am comandat deja la gradina-bijoux :(
 

clematite

Well-Known Member
Re: William Shakespeare 2000

Ika a spus:
Multumesc pentru raspuns, e ok si lista, majoritatea cred ca ii stim doar dupa nume la cate poze ne uitam. :rofl:
Cred ca as mai gasi si vreo doi- trei englezesti pe care i-as vrea :visator: , dar mai am si un cui batut in cap cu numele de Buff Beauty. :hipnotizat:
Si ce-i mai rau, pe unde intreb ba nu e, ba nu-i sigur, ba nu mai stiu ce... :pumni: Poate ca asta-i un semn ca ar trebui sa ma linistesc in ceea ce-l priveste si sa am rabdare. :fluierat:
http://clematite.sunphoto.ro/TRANDAFIRI-Rosen_Tantau
http://clematite.sunphoto.ro/TRANDAFIRI_W_Kordes_Sohne

Sper ca primesc astazi si oferta de pret.
E tare frustrant, ca ei au un pret afisat, fara tva, dar pentru vanzari in afara, iti trimit un alt pret, in euro, si tot fara tva. De TVA afli numai cand iti face factura :eek: . Atunci constati ca nu se potrivesc socotelile. :(
 

bradut

Well-Known Member
Fiindca toamna asta am de plantat 51 de trandafiri, m-am gandit sa-i pozitionez din timp, cu ajutorul unor etichete din plastic. Problema e ca, markerul folosit nu prea rezista in timp. Stiti ceva mai ok?
 

clematite

Well-Known Member
bradut a spus:
Fiindca toamna asta am de plantat 51 de trandafiri, m-am gandit sa-i pozitionez din timp, cu ajutorul unor etichete din plastic. Problema e ca, markerul folosit nu prea rezista in timp. Stiti ceva mai ok?
Cred ca sunt niste pungute din celofan, cu sina, din acelea care se inchid prin presare. Pui eticheta in acea punguta si presezi sina.
Mai poti lipi autocolante transparente peste scris.
Sper ca nu te-am complicat prea mult.

O duminica placuta
 

lacrimioara

Member
multumesc claude de raspuns dar nu ma incumet ,
as fi vrut sa-mi iau trandafirul new dawn recomandat de voi.Poate il gasesc prin magazine
 

ghia_don

Active Member
Dalia, eu folosesc un marker permanent negru si rezista bine pe etichete..de exemplu etichetele de toamna trecuta sint inca vizibile, dar mi-am propus sa le rescriu pina in iarna. Zic eu ca e bine daca dureaza atit..Si nu e cine stie ce marca, e luat de prin Kaufland..
 

bradut

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Dalia, eu folosesc un marker permanent negru si rezista bine pe etichete..de exemplu etichetele de toamna trecuta sint inca vizibile, dar mi-am propus sa le rescriu pina in iarna. Zic eu ca e bine daca dureaza atit..Si nu e cine stie ce marca, e luat de prin Kaufland..
Marker am folosit si eu, Doina, vreo 2 feluri, insa nu a tinut prea mult. Tot la marker ma gandeam sa apelez, dar credeam ca exista unul mai special pentru asa ceva.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Depinde ce nimeresti, unele rezistă, altele nu.
Există însă nişte markere cu vopsea. Alea rezistă sigur, dar scrisul e gros. Le poţi utiliza un sezon, după câteva luni vopseaua se usucă în ele. Dar mi se par ok, căci de obicei toamna am mai multa nevoie de ele.

Ceva de genul: http://www.kobill.ro/markere-cu-vopsea/ ... otund.html
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Depinde foarte mult pe ce fel de suprafata scrii cu markerul.Eu folosesc marker de CDuri care dureaza de la un an la altul(cel putin) in gradina fiind puse respectivele etichete cu care notez locurile unor bulboase sau chiar ale unor plante care dispar si reapar primavara ..... .Si cu toate ploile si zapezile care au trecut peste ele scrisul este foarte vizibil.O sa incerc fac o poza spre exemplificare.De scris scriu pe fisii taiate din jaluzele verticale
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Gabiuta, depinde de marker. Pe aceeasi suprafata, si in aceleasi conditii, unele markere "permanenete" rezista si altele nu.
 

bradut

Well-Known Member
Interesante markerele astea cu vopsea. Nu stiam de ele.

Ce-am folosit eu n-a rezistant decat vreo 2-3 saptamani.
 
Sus