Furnizori Trandafiri

Rose

Active Member
Ce minunatiiiiiiii! As avea si eu nevoie de cateva sfaturi, daca tot incerc o comanda cat de mica la Coral:
- ce trandafiri cataratori ati luat de la ei si au florile mai mari si parfumate(vreau cam multe, stiu)
- ce trandafiri portocalii( teah sau florib) au aceleasi calitati
 

cristinaf

Well-Known Member
S-ar putea sa existe probleme cu licenta, acum ca tot exista in Romania reprezentant autorizat. In definitiv ei sunt firma, e usor sa le aduci la cunostinta ca nu au dreptul sa reproduca fara licenta. Pe particulari e mai greu sa-i gasesti si sa-i tragi la raspundere.
 

geodezia

Well-Known Member
rosa

au site ceva sa ne clatim ochi? vreun telefon ceva . pentru noi aici in tara nu in franta ... ca acolo au ceva marfa dar nu stiu daca o aduc si aici la noi
 

R@MONA

Active Member
Of! Minunatiile de flori pe care le-am vazut pe acest forum ma fac sa mor incet si dureros .......Cate flori minunate, cate culori! Navigand dupa trandafiri ,(imi plac cei englezesti, dar nu am nici macar unul),am gasit acest site, unde imi mai clatesc ochii...preturile la cei englezesti mi se par mari, dar imi place oferta de la cei urcatori...
http://www.avramis.gr/
 

maxie

Member
NicoletaDaniela a spus:
Ce minunatiiiiiiii! As avea si eu nevoie de cateva sfaturi, daca tot incerc o comanda cat de mica la Coral:
- ce trandafiri cataratori ati luat de la ei si au florile mai mari si parfumate(vreau cam multe, stiu)
- ce trandafiri portocalii( teah sau florib) au aceleasi calitati
De la Coral iti recomand un catarator ce a mers foarte bine la mine:Moonlight.A crescut 2,5 m in 2 ani (condus pe bolta)si face flori multe,galben spre portocaliu,destul de mari,cu miros moderat ,dar placut.Are mai multe valuri de inflorire(dar am avut mereu grija sa tai florile trecute) si in timp a devenit o tufa bine garnisita,cu florile orientate in sus.
Deasemenea iti pot recomanda Westerland.Eu am luat 2 si i-am plantat la 2 m unul de celalalt.Unul s-a dezvoltat foarte frumos,celalalt a ramas mic si a dat de jos foarte multi macesi( pe care incerc sa-i tai repede,ca sa nu sufoce altoiul).Face flori portocalii ,mari,frumos mirositoare,dar are doar 2 valuri importante de inflorire.Primul este mai puternic,al 2-lea mai anemic.Poate fi condus si ca un catarator,in timp.La mine are,deocamdata 1,5m si a fost plantat in acelasi timp cu Moonlight( are 2 ani).Un alt trandafir care este absolut superb este Caramella.Florile sunt exact ca in poza de pe site-ul Coral,doar ca primul val de inflorire este mai important.Al 2-lea a fost mai putin spectaculos.Tufa este frumos aranjata(rotunda),are cam 90 cm inaltime( 2 ani de la plantare) si cand se umple de flori arata superb.
 

kerkyra

Well-Known Member
NicoletaDaniela a spus:
In fiecare an, in Craiova, incepand cu 1 iunie are loc expozitia de flori. Anul acesta am ramas impresionata de reprezentatia unui furnizor al carui nume poate ma ajutati sa-l gasesc. Avea spre vanzare trandafiri in ghiveci, 35 ron/buc, superbi. Plantele aratau foarte bine si aveau chiar 2-3 boboci, unii infloriti. Daca a fost cineva prezent si are idee cum se numeste furnizorul...

Nicoleta, de acolo a luat trandafiri Adrianam, poate ii scrii un mesaj sa o intrebi daca retine ce firma era.
 

Rose

Active Member
Am dat comanda deja la Coral: urcatori--Laguna, Aloha, Salita si Florentina si un trandafir floribunda--Novalis. Am vazut tarziu mesajul tau, Maxie. Multumesc mult pentru sfaturi. Sper ca am facut o alegere buna!
 

Rose

Active Member
Kerkyra, deocamdata eu nu stiu sa dau mp sau cum ii spune, Sper ca Adrianam sa fie din intamplare pe aici, sa-mi zica despre furnizor:)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ika a spus:
S-ar putea sa existe probleme cu licenta, acum ca tot exista in Romania reprezentant autorizat. In definitiv ei sunt firma, e usor sa le aduci la cunostinta ca nu au dreptul sa reproduca fara licenta. Pe particulari e mai greu sa-i gasesti si sa-i tragi la raspundere.
Cei de la Rosafruct sunt baturi in cap, sunt soiuri de-a lui Austin carora le-a expirat licenta, deci se pot inmulti si comercializa fara sa te traga nimeni de maneca...in schimb, ei vindeau Austin sub alte nume :mrgreen:
 

elipopa

Active Member
cei de la mol-exim(Molnar) au soiuri noi la Th:
Lambada, Kardinal , Paulman si Imperativ phara! Ultimele doua nu au imagini si nu i-am gasit nici pe helpmefind! cred ca e o greseala de tiparire!!!
aveti idee cum arata?
 

victoria222

Active Member
Cred ca Imperativ phara este de fapt Imperatrice Farah , iar Paulman este de fapt Poulman. O sa-i gasesti dupa aceste nume pe "helpmefind". Uite de asta eu nu as cumpara de la acest furnizor. Daca sunt atat de nepasatori cu numele celor cateva soiuri de trandafiri pe care ii vand, ma gandesc ca n-au de ce sa fie altfel la capitolul soiurilor in sine, adica sa te trezesti la anul cu alte soiuri decat ce ai crezut ca ai cumparat, cum au patit de multe ori gradinarii de pe-aici si chiar eu personal.
 

Dea

Active Member
Ce parere aveti de "Rhapsody in Blue" si "Rosenstadt Freising"? Sunt minunati in pozele de pe site-ul celor de la Coral.
Si pe helpmefind arata interesant, insa daca ii aveti prin gradini, cum sunt? :?
 

maxie

Member
NicoletaDaniela a spus:
Am dat comanda deja la Coral: urcatori--Laguna, Aloha, Salita si Florentina si un trandafir floribunda--Novalis. Am vazut tarziu mesajul tau, Maxie. Multumesc mult pentru sfaturi. Sper ca am facut o alegere buna!
Stai linistita,ai facut o alegere foarte buna.Tu pregateste gropile din timp si sa ii plantezi urmand instructiunile pe care le vei primi in pachet. Inca ceva foarte important: la primavara sa nu ii tai,deoarece ii vor taia ei acum,inainte sa tii trimita.
 
Sus