Furnizori romani de orhidee

andruta_ana

Member
Consider ca la Hornbach au preturi bune si periodic au plante la reducere. Cand am intrebat la alte magazine similare de raionul cu plante la reducere s-au uitat lung la mine de parca le vorbeam in lb chineza.... Orhideele aflate la reducere sunt de obicei dupa perioada de inflorire. E o loterie, ca nu prea ai idee ce culoare au.. Oricum, la 5-7-10 lei bucata as cumpara de mi-as umple portbagajul....
In perioada aceea din martie am fost si eu in Hornbach. Nu-mi iese din cap ca n-am cumparat nimic, ca eram in cautare de alte chestii si in mare viteza.. M-a marcat "evenimentul" si inca ma mai bantuie...
Geo, ar fi bine sa ne tii la curent cu reducerile de prin magazine. Eu sunt interesata !
 

Claudiavis

Active Member
Saptamina trecuta a adus marfa la Hornbach Prisma. Ce era acolo de orhidee... nu va imaginati! Avea si pitice, la 25 RON bucata (albe si mov).
 

ira

Member
In Baumax brasov :- vande cu floarea mare-cam 160 lei-una are s i pui
-paphiopedilum cu floarea mare 79,99 lei, avea vre-o 2-3 buc la red cu 40 lei inca aratau binisor.

In Hornbach brasov- vande la red de la 199,99 lei red 50%=99,99 lei
-paphiopedilum cu floarea mica la 55 lei.
Personal mie mi-au placut cei din baumax
 

sarselia

Active Member
Moderator
Minunat!
Ce bine de voi ca aveti si Baumax si Hornbach.La noi la Brico,Obi sau Dedeman bate vantul frunzele la capitolul Vande, paphi si alte specii mai frumoase.
:(
 

ira

Member
Este prima data cand vad paphi in realitate si sa fie inflorit.Dar cei din .....baumax Superbi!!! :salivat: :salivat:
 

M@C

New Member
Majoritatea iubitorilor de orhidee sunt convinsa ca au keiki. Am o intrebare: -Deoarece traim in Romania si este un efort sa cumparam flori asa de scumpe, de ce nu se fac schimburi de keiki intre colectionari? :mrgreen:
 

IULIA

Active Member
Keiki fac citeva in conditii de romanica.
apoi, dureaza pina ce faci keki, prinzi si creste...ceva timp.
apoi..........nu se doreste, eu stiu ce mai poate interveni?
stai linistit, schimburi se fac. :D
 

maimai

New Member
Asa e, nu toate fac obligatoriu keiki, eu am peste 30 de orhidee si nici una n-a facut.
Cei cu bulb fac obligatoriu, altfel nu ar mai face flori.
 

LadyBug

Well-Known Member
am vazut azi in Bricostore Miltonia cu 29RON si Cattleya cu 50. Doritorii sa se inghesuie, ca nu au multe! Succes! Eu mi-am luat deja :wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In Auchan Titan au phale si dendrobium nobile infloriti (albi cu pata grena, mov cu galben - flori mari lucioase, albi) la 29 lei. Phalele erau mai ieftine, dar nu mai retin pretul.

Toate plantele aratau excelent.
 

Orhi

Member
Si in Timisoara se gasesc multe Phale in Auchan. Eu am primit una de acolo, mov-roz-grena si maine intentionez sa mai achizitionez inca una. Arata foarte bine plantutzele si, de 10 zile de cand o am pe prima, nu am avut nicio problema. :D
 

andruta_ana

Member
Am vazut si-n Mr Bricolage orhidee Phalenopsis cu 9,99 lei bucata. Spre deosebire de Auchan (unde orhideele de la reduceri erau tare amarate si costau doar 5 lei), cele de la Mr B aratau binisor.. Una dintre ele , achizitionata la sfarsitul anului trecut, are acum flori !!
Dovada, in albumul "Orhidee luate de la reduceri" - www.andruta.sunphoto.ro
 

Orhi

Member
Phalele despre care vorbeam eu NU erau la reduceri, erau pur si simplu la vanzare. 35 lei cu 2 tije florale, 25 lei cu 1 tija si 22 lei cu 1 sau 2 tije dar plante mici.
Aici nu am Mr Brico din pacate...Ca mi-ar fi placut cu 9,90..
 

lucian69

Member
reduceri?

Sincer eu nu prea mai am curaj sa intru in Baumax, Brico, Hornbach, etc.. De ce? Pentru ca de cate ori intru undeva "sa ma uit doar", ies cu una sau doua orhidee. Cum sa o las acolo cu keiki pe ea? Sa o neglijeze altii? Alta are floarea slaba ca nu a fost ingrijita, dar are radacini si frunze sanatoase. Nu ma lasa inima sa plec de langa ea. Normal ca o iau, mai ales cand e vorba de 19 lei.......mai tarziu va fi o problema cu spatiu, dar asta e alta poveste. Dendrobium -Phale cu 9 pui si cu floare superba, 19 lei, Miltonia mov-negru-roz/alb, 23 lei.
Maine merg iar "doar sa ma uit un pic"
 
Sus