Furnizori romani de orhidee

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Vande albastre? Suna interesant, nu am vazut niciodata!
Neaparat sa ne arati poze cu ce ai cumparat :rugaciune:

Am vazut acum 2 saptamani phale albastre la Mr. Bricolage, insa desi inclusiv pe eticheta ereu prezentate ca fiind albastre, impresia mea a fost ca erau pur si simplu colorate cu o vopsea speciala.
 

gabiee

Active Member
si la noi la florarie au adus o phala albastra ..... , vanzatoarea sustinea ca-i albastra si nu a fost tratat cu nimic pentru ca avea radacinile verzi , .... pana am studiat-o eu mai bine si am vazut locul unde a fost injectat cu solutie albastra , pe tija .... , era la 75 lei .....
 

CristianG

Well-Known Member
gabiee a spus:
si la noi la florarie au adus o phala albastra ..... , vanzatoarea sustinea ca-i albastra si nu a fost tratat cu nimic pentru ca avea radacinile verzi , .... pana am studiat-o eu mai bine si am vazut locul unde a fost injectat cu solutie albastra , pe tija .... , era la 75 lei .....
Ciudat...Oare de ce vor comerciantii sa faca phale albastre? Stiu ca nu exista pe piata phale albastre, insa totusi este prea mult. Sa injectam plantele cu culori ca florile sa se schimbe in culoarea dorita. Oare vor sa transforme phalele in vande??? :twisted: :(
 

gabiee

Active Member
adevarul e , ca era frumoasa , era un albastru frumos , si eu nefiind asa priceputa in ale orhideelor ( dupa aceea am cautat pe net si am vazut ca nici nu exista phala albastra ) .... chiar mi-a placut la prima impresie .... dar gasind locul injectarii ... a pierdut din farmec in fata mea ....

am intrebat peste vreo saptamana fetele de la florarie , unde e phala albastra ? ... au zis ca a cumparat-o un tinerel pentru prietena :)
 

ira

Member
Am o rugaminte :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune: ,este cineva care sta pe langa Bricolaj? Cica au Cattleya si vreau si eu! :cry: :cry: Va rog!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am fost eu ieri acolo daca e vorba de Mr. Bricolage si nu aveau, crede-ma. Aveau niste dedrobium phale mov ...daca aveau cattleya mi-as fi luat si eu :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ira si eu am fost tot ieri. Nu aveau Cattleya. Am vazut Phalaenopsis, Cymbidium si Miltoniopsis. Nimic nou si absolut spectaculos, iar preturile erau grasute.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu nu am facut nici o confuzie. Poate nu v-ati uitat unde trebuie. Aveau cam 15 ghivece de cattleya, 10 din ele am reusit sa le daram incercand sa ma uit la una :rofl:. Erau insa pozitionate pe mesele de expozitie de la intrare, in zona unde stau bodyguarzii care verifica marfa si bonurile, inainte de a intra magazin. In magazin, la zona cu flori se mai afla inca o masa cu orhidee, insa acolo nu era expusa nici o cattleya, doar phale, papucei, miltonia si cymbidium. Iar pretul era de 82 de lei/cattleya si nu 45.

Nu stiu cate magazine Mr. Bricolage sunt in Bucuresti, eu le-am vazut in cel de pe Mihai Bravu.
 

doina2009

Member
Caramell a spus:
Eu nu am facut nici o confuzie. Poate nu v-ati uitat unde trebuie. Aveau cam 15 ghivece de cattleya, 10 din ele am reusit sa le daram incercand sa ma uit la una :rofl:. Erau insa pozitionate pe mesele de expozitie de la intrare, in zona unde stau bodyguarzii care verifica marfa si bonurile, inainte de a intra magazin. In magazin, la zona cu flori se mai afla inca o masa cu orhidee, insa acolo nu era expusa nici o cattleya, doar phale, papucei, miltonia si cymbidium. Iar pretul era de 82 de lei/cattleya si nu 45.

Nu stiu cate magazine Mr. Bricolage sunt in Bucuresti, eu le-am vazut in cel de pe Mihai Bravu.
Tot la cel de pe Mihai Bravu, am fost si eu si mi-am achizitionat o cattleya (la indemnul unei prietene dragi mie), la pretul de 82lei. Revin cu poze.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
Eu nu am facut nici o confuzie. Poate nu v-ati uitat unde trebuie. Aveau cam 15 ghivece de cattleya, 10 din ele am reusit sa le daram incercand sa ma uit la una :rofl:.
Carmen, exact acolo nu m-am uitat, recunosc! Nu cred ca mai e alt magazin Mr Bricolage in Bucuresti in afara de cel din Mihai Bravu asa ca am fost in acelasi loc dar se pare ca nu ne-am uitat cu atentie.
Oricum, preturile mi s-au parut mari :( asa ca am plecat fara flori...ochisem o camelie roz plina de boboci la 50 ROn dar pentru ca o comisesem cu o zi inainte in Horbanch unde lasasem 120 RON pe doua orhidee, m-am abtinut sa mai achizitionez ceva
 

CristianG

Well-Known Member
doina2009 a spus:
Caramell a spus:
Eu nu am facut nici o confuzie. Poate nu v-ati uitat unde trebuie. Aveau cam 15 ghivece de cattleya, 10 din ele am reusit sa le daram incercand sa ma uit la una :rofl:. Erau insa pozitionate pe mesele de expozitie de la intrare, in zona unde stau bodyguarzii care verifica marfa si bonurile, inainte de a intra magazin. In magazin, la zona cu flori se mai afla inca o masa cu orhidee, insa acolo nu era expusa nici o cattleya, doar phale, papucei, miltonia si cymbidium. Iar pretul era de 82 de lei/cattleya si nu 45.

Nu stiu cate magazine Mr. Bricolage sunt in Bucuresti, eu le-am vazut in cel de pe Mihai Bravu.
Tot la cel de pe Mihai Bravu, am fost si eu si mi-am achizitionat o cattleya (la indemnul unei prietene dragi mie), la pretul de 82lei. Revin cu poze.
Se pare ca doar in Bucuresti se gaseste specia asta..... :(
 

doina2009

Member
doina2009 a spus:
Caramell a spus:
Eu nu am facut nici o confuzie. Poate nu v-ati uitat unde trebuie. Aveau cam 15 ghivece de cattleya, 10 din ele am reusit sa le daram incercand sa ma uit la una :rofl:. Erau insa pozitionate pe mesele de expozitie de la intrare, in zona unde stau bodyguarzii care verifica marfa si bonurile, inainte de a intra magazin. In magazin, la zona cu flori se mai afla inca o masa cu orhidee, insa acolo nu era expusa nici o cattleya, doar phale, papucei, miltonia si cymbidium. Iar pretul era de 82 de lei/cattleya si nu 45.

Nu stiu cate magazine Mr. Bricolage sunt in Bucuresti, eu le-am vazut in cel de pe Mihai Bravu.
Tot la cel de pe Mihai Bravu, am fost si eu si mi-am achizitionat o cattleya (la indemnul unei prietene dragi mie), la pretul de 82lei. Revin cu poze.
O Poza gasiti aici:
http://doina.sunphoto.ro/Cattleya
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Este superba Doina, sa o stapanesti sanatoasa!!
Eu am gasit anul trecut cattleya la Bricostore, in februarie si sigur nu am dat mai mult de 50 RON pe ghiveci...sper sa gasim si anul asta :) cu putin noroc
 
D

dyayzh

Guest
Doina, este cu adevarat o cattleye deosebita. Are niste culori....si floare mareeeeee..
Sa o stapanesti sanatoasa si sa-ti bucure si mai mult sufletul de sarbatori :D
 
Sus